X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS podał najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Są powody do zadowolenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:25
Według analityków GUS produkcja przemysłowa w październiku 2020 roku powiększyła się o 1,0 procent, licząc rok do roku oraz o 3,2 procent w porównaniu do września. Produkcja wzrosła w 19 działach gospodarki, co świadczy o powolnym powrocie polskiej gospodarki do stanu sprzed pandemii. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 0,7 proc.(licząc rok do roku), oraz o 2,8 proc (licząc miesiąc do miesiąca). We wrześniu zwiększyła się o + 5,9 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 3,8 proc., a mdm wzrosła o 1,6 procent.

Ceny produkcji  przemysłowej

Ceny produkcji przemysłowej w październiku spadły o 0,4 proc. (licząc rok do roku), a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku spadły o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.

W jakich działach gospodarki były wzrosty i spadki sprzedaży? 

Produkcja przemysłowa w październiku 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 19 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Według danych wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 17,4 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,4 proc., mebli – o 5,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,4 proc.


Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem 2019 roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 14,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,8 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 10,0 proc., metali – o 4,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,9 proc.

Dane GUS w ocenie ekspertów PKO BP

W IV kwartale br. recesja będzie miała drugie dno, ale dzięki dobrej kondycji przemysłu będzie ona płytsza niż spadki wiosenne - napisali w piątek analitycy PKO BP, komentując dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku.

Według ekonomistów z banku PKO BP, dane potwierdzają, że przemysł wszedł w drugą falę pandemii w dobrej kondycji. "Podtrzymujemy naszą ocenę, że eksport jest nadal kluczowy dla aktywności krajowego przemysłu. Struktura branżowa produkcji także to potwierdza: największe wzrosty odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, elektronicznych, czy w przemyśle meblarskim" – zaznaczyli.

Według ekspertów PKO BP, restrykcje nałożone na aktywność części branż usługowych spowodują jednak, że spadek PKB w IV kwartale br. pogłębi się w stopniu większym, niż do tej pory szacowaliśmy. "Recesja będzie miała zatem drugie dno, ale dzięki dobrej kondycji przemysłu będzie ono płytsze niż to wiosenne" - podali analitycy.

"Biorąc pod uwagę napływające dane szacujemy, że PKB w IV ka. 2020 spadnie o 4,9 proc. rdr, co w całym roku 2020 da spadek o 3,3 proc. " – dodali ekonomiści z banku PKO BP.

Perspektywy gospodarki w listopadzie

W listopadzie można oczekiwać przyspieszenia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do ok. 2 proc. w ujęciu rocznym - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Analitycy MRPiT zwrócili uwagę, że wrzesień to piąty miesiąc z rzędu ze wzrostem produkcji przemysłowej, "co potwierdza tendencję - szybszego od wcześniejszych oczekiwań - odrabiania strat spowodowanych przez pandemię COVID-19".


Podkreślili, że wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 działach przemysłu (z 23 w ub. miesiącu) - największy w produkcji urządzeń elektrycznych (o 17,4 proc.). "Dynamiczne wzrosty dotyczyły produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 8,2 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,4 proc.), mebli (o 5,5 proc.) oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 5,4 proc.)" - wskazali, odnosząc się do danych GUS.

W ocenie ekspertów MRPiT w listopadzie można oczekiwać nieznacznego przyspieszenia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do ok. 2 proc. w ujęciu rocznym. "Wpłynie na to sektor motoryzacyjny" - wskazali. Dodali, że ze względu na "wysoką bazę, na wyniku będzie ciążyć produkcja dóbr związanych z energią oraz produkcja żywności", która może okazać się niższa, ze względu na wprowadzone obostrzenia i niższą sprzedaż.


Posłuchaj
05:19 Ernest Pytlarczyk główny ekonomista banku Pekao ( Ekspres Gospodarczy, Błażej Prośniewski PR1) Ernest Pytlarczyk główny ekonomista banku Pekao ( Ekspres Gospodarczy, Błażej Prośniewski PR1)

 


PR24/IAR/PAP/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa w sierpniu spadła wobec lipca, ale wzrosła rok do roku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 16:48
Produkcja przemysłowa w sierpniu tego roku wzrosła o 1,5 proc., licząc rok do roku (rdr), ale spadła o 5,8 proc., porównując do lipca - podał Główny Urząd Statystyczny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wiadomości z przemysłu. Produkcja we wrześniu ostro w górę

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:23
Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem jest większa o 15,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: dobre wyniki przemysłu we wrześniu to dobry prognostyk dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:11
Obecne restrykcje związane z koronawirusem to koszt ok. 2-proc. spadku aktywności w czwartym kwartale - ocenił we wtorek prezes PFR Paweł Borys. Odniósł się w ten sposób do ostatnich danych GUS,  z których wynika, że produkcja przemysłowa we wrześniu była większa o 5,9 proc. niż przed rokiem i aż o 15,5 proc. niż w sierpniu tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa sytuacji gospodarczej w III kwartale. Według ekspertów trudniejszy będzie koniec roku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:45
Polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie. Jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń