X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre prognozy MFW dla Polski. Teraz spadek PKB i wzrost długu, w przyszłym roku odbicie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:12
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje spadek polskiego Produktu Krajowego Brutto o 3,4 proc. w 2020 r. i poprawę w roku przyszłym odzwierciedloną we wzroście PKB szacowanym na 2,7 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Andrey_Popov

Z informacji resortu wynika, że według Funduszu, zmniejszenie wskaźników długu publicznego w relacji do PKB w ostatnich latach umożliwiło rządowi przedstawienie skutecznej odpowiedzi na kryzys.

Posłuchaj
00:20 mfw.mp3 Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że polska gospodarka ma szansę na odbudowę po spowolnieniu spowodowanym epidemią COVID-19./IAR/.

Dług publiczny stabilny, ale wydatki związane z koronawirusem zwiększą deficyt budżetowy

Przewiduje się, że dług publiczny pozostanie stabilny w średnim okresie, a wydatki związane z kryzysem zwiększą deficyt budżetowy do 8,9 proc. PKB w 2020 r.

W perspektywie średniookresowej Fundusz przewiduje spadek deficytu do około 3,2 proc. PKB.

dolary1200.jpg
Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów
Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów

- Cieszy mnie pozytywna ocena stanu polskiej gospodarki, a w szczególności finansów publicznych i wysiłku związanego z redukcją długu publicznego w ostatnich latach. MFW dobrze ocenia też nasze działania antykryzysowe. Fundusz potwierdza zdolności fiskalne Polski do dalszego wsparcia firm i gospodarstw domowych oraz wzrostu wydatków na cele zdrowotne - powiedział cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

MFW dobrze ocenia polską gospodarkę i politykę fiskalna i pieniężną

Zdaniem MFW Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia gospodarczego, a polskie przedsiębiorstwa weszły w pandemię ze stosunkowo dobrymi bilansami i korzystały z dużego wsparcia polityki fiskalnej i pieniężnej w pierwszej połowie 2020 r. Realizacja programów pomocowych przebiegała zasadniczo szybko i skutecznie, co powinno pomóc w ograniczeniu długoterminowych skutków dla gospodarki.

wskaźnik wykres gospodarka 1200 panthermedia.jpg

Poprawa sytuacji gospodarczej w III kwartale. Według ekspertów trudniejszy będzie koniec roku

Jak informuje resort finansów, MFW pozytywnie ocenia reakcję rządu na tzw. pierwszą falę COVID-19.

MFW: Polska dysponuje jeszcze środkami pozwalającymi na działania antykryzysowe

Zdaniem Funduszu, Polska dysponuje odpowiednią przestrzenią fiskalną na dalsze działania antykryzysowe. Kluczowym wyzwaniem na teraz jest kontrolowanie pandemii i jej skutków dla gospodarki. Po opanowaniu pandemii, polityka władz powinna być coraz bardziej ukierunkowana na realokację i wzmacnianie zasobów (w tym siły roboczej) potrzebnych do powrotu do silnego wzrostu gospodarczego, w wysokości sprzed pandemii.

Misja ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), której celem było przeprowadzenie dorocznego przeglądu Polski (tzw. przegląd w ramach art. IV Statutu MFW) trwała w Polsce od 2 do 19 listopada 2020 r. (w formule wideokonferencji).

Misja zapoznała się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz z planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus a polska gospodarka. Prezes PFR: nie idziemy w kierunku negatywnych scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:50
Pandemia pozostawia swoje ślady również na polskiej gospodarce. Kolejne tarcze antykryzysowe osłabiają jej skutki, ale efektem mniejszych zamówień, spadku produkcji oraz "zamrożenia" wielu sektorów jest spadek wzrostu gospodarczego. Jak powiedział prezes PFR Paweł Borys we wtorek na antenie radia TOK FM, PKB może się skurczyć w II kwartale tego roku o ok. 8-10 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają. Koronawirus nie zmienił radykalnie poziomu życia Polaków - oszczędzają, ale starcza im pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:24
Jak wynika z ostatniego badania CBOS, ograniczenia gospodarcze związane z epidemią nie przełożyły się - jak dotąd - wyraźnie na poziom życia Polaków. Wzrosły natomiast nieco obawy o przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Mniej nowych rejestracji, ale i… bankructw

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 12:17
W drugim kwartale 2020 r., w którym we wszystkich państwach członkowskich obowiązywały już środki powstrzymania COVID-19, spadła nie tylko liczba rejestracji nowych firm, ale i… bankructw, wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń