Samorządy uczą się zarządzania strategicznego. Pilotażowy program Centrum Wsparcia Doradczego

Główną rolą Centrum Wsparcia Doradczego będzie wzmocnienie sprawności administracyjnej samorządów terytorialnych (gminnych i powiatowych). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce w ramach CWD podnosić kompetencje do zarządzania strategicznego oraz inicjowania i realizacji kompleksowych przedsięwzięć rozwojowych, w partnerstwie społeczno-gospodarczym i z sąsiednimi samorządami.

2020-11-24, 08:35

Samorządy uczą się zarządzania strategicznego. Pilotażowy program Centrum Wsparcia Doradczego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/tomertu

– Wzrasta rola samorządów lokalnych w prowadzeniu skutecznej polityki rozwoju. Szczególnie w sytuacji pandemii, efektywne są skoordynowane działania wszystkich szczebli zarządzania rozwojem – kraj, region, poziom lokalny. Kluczem do odbudowy lokalnych gospodarek są dobrze przygotowane i przemyślane projekty oraz budowanie odporności gospodarek regionalnych i lokalnych na potencjalne sytuacje kryzysowe. Dlatego rozpoczęliśmy wdrażanie w formie pilotażu projektu strategicznego Centrum Wsparcia Doradczego – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Powiązany Artykuł

restauracja koronawirus 1200.jpg
Gowin: będą rozwiązania, które pozwolą zagrożonym branżom przetrwać najtrudniejszy okres



Korzyści dla wspólnot lokalnych

Wsparcie w ramach projektu jest kierowane do najsłabszych gospodarczo obszarów w województwach. Są nimi zespoły gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz obszary funkcjonalne małych miast powiatowych liczących do 20 tys. mieszkańców. Do projektu zostało wybranych 38 partnerstw.


Centrum Wsparcia Doradczego to innowacyjny projekt, w którym samorządy lokalne mogą liczyć na pomoc ekspertów w zakresie rozwoju swoich kompetencji. Do projektu zgłaszały się wspólnoty, które zadeklarowały, że będą współpracować przy wspólnym poszukiwaniu i efektywnej realizacji działań rozwojowych. CWD umożliwi samorządom nie tylko rozwiązywanie określonych problemów, czy realizację wspólnych zadań, ale również bezpośrednio przyczyni się do zapewnienia wymiernych korzyści dla mieszkańców. W przyszłości wzmocniona współpraca i doradztwo ekspertów pomogą samorządom w zdobyciu kompetencji do skuteczniejszej realizacji lokalnej polityki rozwoju oraz zoptymalizują koszty świadczenia usług publicznych ponad podziałami administracyjnymi.

REKLAMA

Uczestniczące w projekcie samorządy przygotują realizację inwestycji wspólnie z doświadczonym zespołem ekspertów i innymi gminami w ramach partnerstw. Tak przygotowane inwestycje przyczynią się do rozwoju ich społeczności lokalnych, pozwolą stworzyć nowe i trwałe miejsca pracy, poprawią jakość w sektorze usług.


Wsparcie Związku Miast Polskich

Realizacja Centrum Wsparcia Doradczego przewidziana jest na dwa lata. W tym czasie dobre praktyki współpracujących samorządów mogą być udostępniane innym gminom. To zachęta do wspólnego przygotowania i prowadzenia inwestycji przez inne samorządy, także te, które nie uczestniczą w pilotażu. Dobre praktyki rozwojowe to także przygotowanie do realizacji działań z wykorzystaniem wsparcia zewnętrznego. Praktyczne zastosowanie projektowego podejścia do działań z zakresu polityki rozwoju to doświadczenie, które przyda się w nowej perspektywie finansowej UE, a także przy wykorzystaniu funduszy norweskich i EOG czy innych programów pomocowych.


W odbywającej się właśnie konferencji dotyczącej projektu strategicznego Centrum Wsparcia Doradczego (23-24 listopada 2020) biorą udział przedstawiciele 38 partnerstw jednostek samorządu terytorialnego, które zostały wybrane do pilotażu CWD, przedstawiciele samorządów województw, eksperci i liderzy – samorządowcy oraz eksperci Związku Miast Polskich, którzy będą wspierać partnerstwa podczas całego okresu realizacji projektu.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, MFiPR, DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej