X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wkrótce zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Zobacz odpowiedzi na najważniejsze pytania

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 08:30
5 grudnia, w najbliższą sobotę zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia w rejestrach państwowych. mPrawo Jazdy znajdzie się w aplikacji mObywatel. Departament cyfryzacji w kancelarii premiera postanowił odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania w związku z nadchodzącymi zmianami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/igorstevanovic

Znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy? Czy w związku z tym mam obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?

Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku, ale niezależnie od tego – warto pobrać i korzystać z aplikacji. Wraz z mPrawem Jazdy pojawi się tam też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta. Z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Już dziś można znaleźć tam wiele przydatnych w różnych życiowych sytuacjach dokumentów – nie tylko mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), ale i m.in. mPojazd (czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC) oraz eRecepty.

Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?

Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21.784.620. Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242.428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r., właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89.975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajdują się w CEK.


Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?

Można to sprawdzić od ręki. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy (https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy). Jedyne czego potrzeba, aby to zrobić to imię i nazwisko oraz seria i numer prawa jazdy. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne. Jak w każdej tak dużej bazie, mogą znaleźć się nieścisłości – to czasem błąd ludzki lub niedopatrzenie. Biorąc pod uwagę liczbę informacji w CEK, skala nieścisłości nie jest duża, co w żaden sposób ich oczywiście nie tłumaczy. W tym roku było 250 zgłoszeń dotyczących rozbieżności.

Co zrobić, jeśli coś się nie zgadza? Wystarczy wysłać maila na adres mpj.sd@coi.gov.pl.
5 grudnia uruchomiona zostanie specjalna e-usługa, która ten proces jeszcze uprości. Ewentualne rozbieżności będzie też można zgłosić w aplikacji mObywatel.

stłuczka wypadek 1200.jpg
Odszkodowania z AC pod okiem Rzecznika Finansowego. Nieuczciwe działania ubezpieczycieliKiedy najlepiej skorzystać z e-usługi? Sprawdź uprawnienia kierowcy

Można to zrobić w dowolnej chwili. Na pewno warto dmuchać na zimne i zrobić to przed 5 grudnia. Przy takiej liczbie mogą zdarzyć się (i zdarzają) nieścisłości. Po wpisaniu w e-usłudze imienia, nazwiska, serii oraz numeru blankietu prawa jazdy na ekranie komputera lub telefonu wyświetlą się takie informacje:

    • dane z prawa jazdy: typ dokumentu, seria i numer blankietu (druku), data ważności dokumentu, status dokumentu, (np. czy dokument jest zatrzymany),
    • rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia: kategoria, data ważności uprawnienia.
Jeśli w ewidencji nie ma dokumentu, którego szukasz, zobaczysz komunikat o braku danych. Jeśli nie można potwierdzić uprawnień zapisanych na dokumencie – bo np. zostały cofnięte lub orzeczony został zakaz korzystania z nich – zobaczysz dane, które są na dokumencie oraz komunikat, że dokument trzeba sprawdzić.


Czy na pewno nie dostanę mandatu, jeśli w trakcie kontroli drogowej nie będę miał/-a ani prawa jazdy, ani aplikacji mObywatel?

Nie. Mimo to warto pobrać aplikację mObywatel. Jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja zajmuje kilka minut. Aby ją uruchomić, potrzebujesz profilu zaufanego. Założysz go przez internet i też za darmo (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany).

Czy wyrabiając prawo jazdy mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?

Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.


Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Po pierwsze – trzeba poczekać do 5 grudnia. Tego dnia w sklepach App Store i Google Play dostępna będzie aktualizacja zawierająca mPrawo Jazdy. Warto wykorzystać ten czas na pobranie i zainstalowanie aplikacji mObywatel. Po pobraniu i uruchomieniu apki aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij "+" w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że 5 grudnia dodasz mPrawo Jazdy (klikając "+" w oknie głównym aplikacji).


Jakie dane znajdę w mPrawie Jazdy?

Generalnie wszystkie te, które są w tradycyjnym prawie jazdy. Niektóre dane w tym cyfrowym dokumencie mogą różnić się od danych w tradycyjnym dokumencie – numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentować będzie kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie pobierane jest z mTożsamości i może różnić się od tego, które masz na tradycyjnym blankiecie. To nie będzie błąd – to prawidłowe działanie usługi. W mPrawie Jazdy wyświetli się po prostu zdjęcie z dowodu osobistego.

PolskieRadio24.pl/mc.gov.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mniej pijanych kierowców na drogach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 20:52
Policjanci zatrzymali w tym roku o ponad 14 procent mniej pijanych kierowców na drogach w porównaniu do takiego samego okresu roku ubiegłego. W ręce funkcjonariuszy drogówki wpadło ponad 85 tysięcy nietrzeźwych kierujących, czyli o 14 tysięcy mniej, niż w zeszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można ogłuchnąć od drogowego hałasu?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 05:00
Ulica w mieście tworzy ocean wypełniony decybelami. Hałas drogowy może mieć realny wpływ na nasze zdrowie. Czy można od niego ogłuchnąć? Jeżeli tak - w jakich okolicznościach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe miliardy złotych na inwestycje. Rządowy fundusz rozszerza zakres wsparcia samorządów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 12:08
Sejm przyjął opracowaną przez Ministra Infrastruktury nowelizację ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki zwiększeniu dofinansowania o 3 mld zł, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) będzie dysponował łącznie kwotą 39 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo podróży w okresie jesienno-zimowym

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:00
Okres jesienno-zimowy to szczególnie wymagający czas dla kierowców. Deszcz, śnieg i lód na ulicy utrudniają zachowanie kontroli nad prowadzonym pojazdem. Co zrobić, aby nasza podróż była prostsza i bezpieczniejsza?
rozwiń zwiń