Program Dobrowolnych Nabyć. Rozpoczyna się wykup gruntów pod CPK

Ministerstwo infrastruktury przedstawiło szczegóły dotyczące wykupu gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała już w zeszłym roku zapowiadał, że wykup ruszy w tym roku po nowelizacji specustawy dotyczącej CPK. Do nowelizacji na razie nie doszło, ale dziś wiceminister przedstawił konkretne rozwiązania. 

2020-12-02, 14:36

Program Dobrowolnych Nabyć. Rozpoczyna się wykup gruntów pod CPK
Konferencja wiceministra Marcina Horały. Foto: TT/Szymon Huptyś

Procedury wykupu będą się składały z kilku możliwości.

Pierwszą z nich jest tak zwany Program Dobrowolnych Nabyć. Kolejne to przyjmowanie do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa jednostek samorządu terytorialnego, nieruchomości zamienne, komercyjne nabywanie nieruchomości, a na końcu wywłaszczenie.

Jak będzie wyglądał wykup gruntów?

Właściciele gruntów, którzy będą chcieli wziąć udział w Programie Dobrowolnych Nabyć, mogą zawrzeć transakcję w oparciu o operat szacunkowy. Wiceminister Marcin Horała zapewnił także, że obie strony mogą zawrzeć porozumienie na podstawie poufnych negocjacji.

Obszar inwestycji objęty wykupem gruntów, to: od południa autostrada A2, od zachodu – droga krajowa numer 50, od północy Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu rzeka Pisia, Tuczna i miejscowość Baranów.

REKLAMA

Marcin Horała powiedział, że pieniądze na wykup będą pochodzić z puli 13 miliardów złotych. Zastrzegł jednak, że nie wszystkie te pieniądze zostaną przeznaczone na wykup. Część spółka wyda na inne przygotowania, a także na niektóre roboty budowlane.

Jedną z możliwości jest proponowany przez projekt zorganizowanej relokacji. Szef spółki zajmującej się budową CPK Mikołaj Wild podkreślił jednak, że ze strony społecznej nie ma zainteresowania przeniesieniem całej społeczności gminy Baranów w inne miejsce.

Powiązany Artykuł

cpk projekt 1200.jpg
Koreańczycy pomogą przy budowie CPK. Znamy doradcę strategicznego inwestycji

Nie mniej mają zostać przeprowadzone analizy w tym zakresie, wstępne określenie potencjalnych obszarów pod relokację, a także mapowanie infrastruktury.

Cena wykupu osadzona w realiach rynkowych

Minister Marcin Horała powiedział także, że będzie możliwość dostosowania wykupu gruntów nie tylko na podstawie jej nominalnej wartości, ale także osadzenia tej nieruchomości w jej realiach rynkowych i życiowych. To oznacza, że wartość oszacowanej na kilkadziesiąt tysięcy złotych nieruchomości mieszkalnej może zostać podwyższona, jeśli się okaże, że nie ma możliwości kupna innej nieruchomości nadającej się do zamieszkania. Podobne rozwiązania mają być zastosowane w przypadku działalności gospodarczej. Tutaj podstawą może być opłacalność działalności w innym miejscu. Formalnie będzie to wsparcie do Programu Dobrowolnych Nabyć. Wiceminister zachęcił właścicieli gruntów i nieruchomości, by korzystali właśnie z tego programu. Daje on możliwość wynegocjowania lepszej ceny i pozwala uniknąć wywłaszczenia.

REKLAMA

Marcin Horała potwierdził, że zasadnicze roboty budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku, a pierwsi pasażerowie mają zostać obsłużeni cztery lata później. Przyznał, że jest to bardzo ambitny plan, a żadne duże lotnisko przesiadkowe nie powstało w takim tempie. Podkreślił jednak, że nadal jest to termin realny, a w tej chwili nie ma żadnych opóźnień, które mogłyby wpłynąć na przesunięcie tego terminu.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej