Program Polska Wschodnia wpływa na rozwój makroregionu. Podpisano 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł

2020-12-09, 08:39

Program Polska Wschodnia wpływa na rozwój makroregionu. Podpisano 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Indypendenz/Shutterstock.com

W ramach Programu Polska Wschodnia podpisano 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł. Z danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że już prawie 60 proc. środków unijnych z tego programu zostało rozliczonych. Zainwestowano już prawie wszystkie dostępne pieniądze.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że pieniądze zostały spożytkowane m.in. na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, inwestycje transportowe i działania antycovidowe. W jej ocenie przemyślane inwestowanie pieniędzy krajowych i unijnych sprawia, że Polska Wschodnia staje się coraz lepszym miejscem do życia, wzrasta także konkurencyjność regionu.

– Pieniądze inwestujemy w innowacje w biznesie, ekologiczne systemy transportowe, modernizację i budowę nowych odcinków dróg czy przebudowę linii i dworców kolejowych – powiedziała.

Istotny impuls rozwoju

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że już prawie 60 proc. środków unijnych z Programu Polska Wschodnia zostało rozliczonych.

– Do końca roku kwota ta jeszcze wzrośnie. W tym momencie daje to Programowi Polska Wschodnia pozycję wśród ścisłej czołówki polskich programów – wyjaśniła.

Według resortu, najliczniejszą grupę beneficjentów Programu Polska Wschodnia stanowią mali i średni przedsiębiorcy. Dotychczas pomoc z Programu, nie tylko finansową, ale także doradczą otrzymało ponad trzy tysiące firm. Pozwoli to na wdrożenie półtora tysiąca innowacji, co przełoży się nie tylko na zysk samych przedsiębiorstwa, ale również na powstanie około 2 tys. nowy miejsc pracy.

Jak podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, program Polska Wschodnia daje istotny impuls rozwoju tej części kraju.

– To wpływa na wzrost PKB makroregionu, pobudza inwestycje, stymuluje działalność B+R, przekłada się również na poprawę sytuacji na rynku pracy. Korzystne zmiany w obejmują również resztę kraju. Zatem inwestowanie w Polsce Wschodniej jest opłacalne dla wszystkich – oceniła wiceszefowa resortu.

Powiązany Artykuł

kolej 1200.jpg
Ważna decyzja dla Podkarpacia. W regionie powstanie kolej aglomeracyjna

Przystosowanie do funkcjonowania w pandemii

Ministerstwo przypomina, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusiła na wszystkich zmiany w sposobie działania, dlatego jako instytucja zarządzająca, wprowadziła udogodnienia w składaniu, wdrażaniu i rozliczaniu wniosków o dofinansowanie w bieżących działaniach Programu Polska Wschodnia. Poszerzona została m.in. formuła konkursu "Wdrażanie innowacji przez MŚP". Dzięki temu przedsiębiorcy pozyskane wsparcie mogli przeznaczyć również na przystosowanie firmy do funkcjonowania w pandemii.


"W ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego uruchomiliśmy także dotacje na kapitał obrotowy, czyli związany z bieżącą działalność firm. Łączną kwotą wsparcia 200 mln zł" – poinformowało ministerstwo.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej