Dyrektor MFW ostrzega: po pandemii świat będzie miał problem z zadłużeniem
- Największym problemem, przed jakim stanie światowa gospodarka po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa będzie zadłużenie - powiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego Piotr Trąbiński. W wywiadzie dla Polskiego Radia przypomniał, że Fundusz pozytywnie ocenił fundamenty polskiej gospodarki, a polski dług publiczny uznał za stabilny.
2020-12-15, 08:52
Ponieważ kryzys wywołany COVID-19 wciąż trwa, Międzynarodowy Fundusz Walutowy nadal zaleca stymulowanie gospodarek przez poszczególne kraje. Według Piotra Trąbińskiego na horyzoncie Fundusz dostrzega problem zadłużenia, gdyż jeszcze przed kryzysem wiele krajów miało bardzo wysoki dług publiczny.
- Ten poziom zadłużenia wzrośnie wielokrotnie. To będzie priorytet dla Funduszu na kolejne 2 do 5 lat - powiedział.
Powiązany Artykuł
Dobre dane z gospodarki. Polska wśród trzech krajów UE z największą produkcją w październiku
Stabilne fundamenty polskiej gospodarki
Piotr Trąbiński przypomniał, że w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska jest krajem o silnych fundamentach gospodarczych, który bardzo dobrze poradził sobie z pierwszą falą kryzysu. Na razie nie ma jednak odpowiedzi na pytanie, jak Polska poradzi sobie z druga falą pandemii. W ocenie Funduszu Polski dług jest bardzo stabilny.
- Nie jesteśmy w sytuacji, w której nasz dług byłby zagrożony, ale wszystko zależy od tego, jak długo potrwa kryzys i jak przełoży się na naszą gospodarkę - dodał Piotr Trąbiński.
REKLAMA
Dyrektor wykonawczy Funduszu powiedział, że jeśli szczepionka na COVID-19 zostałaby szybko rozdysponowana i zakończyłaby pandemię, to przyszły rok byłby dobry dla gospodarki Polski i naszego regionu.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA