Pomoc państwa dla Poczty Polskiej jest zgodna z prawem. Sąd UE oddalił odwołania firmy InPost
Sąd UE oddalił odwołania InPost i InPost Paczkomaty od wcześniejszego wyroku potwierdzającego decyzję Komisji Europejskiej, że rekompensata dla Poczty Polskiej od innych operatorów za usługę powszechną w latach 2013-2015 jest zgodna z prawem unijnym.
2020-12-19, 11:17
Sprawa dotyczyła reformy polskich usług pocztowych. Na mocy Prawa pocztowego od 1 stycznia 2013 r. na Pocztę Polską nałożono na trzy lata obowiązki operatora świadczącego powszechne usługi pocztowe na całym terytorium polskim.
Powiązany Artykuł
Poczta Polska reaguje na rozwój e-commerce - do 2022 r. udostępni kolejne tysiące automatów paczkowych
InPost zobowiązany do wnoszenia dopłaty
Polski rząd w czerwcu 2014 r. notyfikował Komisji mechanizm podziału kosztu netto obowiązku świadczenia usługi powszechnej, oraz ustanowienie funduszu kompensacyjnego, uzupełniającego dla mechanizmu. Fundusz ten był finansowany po części z wpłat operatorów pocztowych i po części z budżetu państwa.
Obowiązek udziału w dopłacie dotyczył operatorów pocztowych świadczących wymienne usługi powszechne, których przychody z tego tytułu w roku obrotowym przekraczały 1 mln zł. Inpost i Inpost Paczkomaty, należące do grupy kapitałowej Integer.pl, były zobowiązane do wnoszenia tej dopłaty.
Pomoc zgodna z rynkiem wewnętrznym
W listopadzie 2015 r. Komisja Europejska stwierdziła, że nie będzie wnosić zastrzeżeń do tego mechanizmu. Komisja uznała m.in., że zasady funkcjonowania funduszu kompensacyjnego nie powodują poważnych zakłóceń konkurencji, a taka pomoc państwa jest zgodna z rynkiem wewnętrznym.
REKLAMA
InPost i InPost Paczkomaty wniosły w maju 2016 r. skargę na tą decyzję KE, zarzucając naruszenie m.in. TFUE i Dyrektywy Pocztowej. Po niekorzystnym dla siebie wyroku wniosły odwołanie, które to Sąd UE właśnie oddalił, a kosztami obciążył skarżących.
Powiązany Artykuł
Uwaga na cyberoszustów. Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA