X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprawdź, jakie są ceny warzyw i owoców przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:05
Na rynku hurtowym w Broniszach podaż warzyw i owoców jest duża, kupców jest sporo, ale kupują mniej niż w ubiegłym roku. Ceny są porównywalne z ubiegłorocznymi, a przedświąteczną gorączkę zakupową skutecznie ostudził zakaz wspólnych Świąt i Sylwestra.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/TRAN THI HAI YEN

Większość handlowców odczuwa skutki pandemii, dlatego dokonują zakupów uwzględniając możliwość sprzedaży. Osoby zaopatrujące na przykład małe osiedlowe sklepy, w rejonach gdzie mieszkają emeryci nie kupują wiele, bo tam ich klienci raczej będą ograniczali świętowanie.

– Spodziewaną przedświąteczną gorączkę zakupową skutecznie ostudził zakaz wspólnych Świąt i Sylwestra. Z wywiadów przeprowadzanych z naszymi kupującymi wynika, że obroty handlowe są ściśle skorelowane ze strukturą demograficzną klientów zamieszkujących okolice danego sklepu – mówi ekspert rynku Maciej Kmera.


shutterstock_owoce zbiory 1200.jpg
Po te warzywa i owoce Polacy sięgają najchętniej. Zobacz wyniki badania

Nie ma już polskich pomidorów i ogórków

Według eksperta najskuteczniejszą strategią handlową było przejęcie przez dany sklep obsługi cateringowej konsumentów – rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty o szeroko rozumianą garmażerkę, gotowe dania i półprodukty.

– Jest bardzo wielu sprzedających, obserwujemy nadpodaż wielu produktów. Jeżeli chodzi o ceny, to są one porównywalne z tymi z ubiegłego roku – podkreśla Maciej Kmera.

Tanie są warzywa korzeniowe – marchew kosztuje średnio 0,65 zł/kg; pietruszka – 2,5 zł/kg; cebula – 0,87 zł/kg (o 35 proc. taniej niż przed rokiem); buraki ćwikłowe – 0,7 zł/kg. Aż o 62 proc. tańsze są ziemniaki, za kilogram odmiany irga trzeba zapłacić średnio 0,5 zł/kg.

Praktycznie nie ma już w ofercie polskich pomidorów i ogórków. Ale w sprzedaży są tańsze importowane pomidory w cenie 5-8 zł/kg przywożone z Turcji i Maroka. Można też kupić ogórki spod osłon za ok. 4-9 zł/kg. Te tańsze są z Hiszpanii, droższe pochodzą z Rosji Białorusi i Ukrainy i jest na nie zbyt. Droższe w tym roku są ogórki kiszone – 7-8 zł/kg, tania kapusta kiszona – 3 zł/kg.


warzywa owoce1200.jpg
Przedświąteczna sprzedaż bez konieczności zakładania firmy. Izba Administracji Skarbowej wyjaśnia

Pełna gama owoców z importu

Na rynku hurtowym można także znaleźć koperek, szczypiorek i rzodkiewkę. W dużej części ta "zielenina" jest sprowadzana z innych krajów. Polska sałata jest droga – 4 zł za główkę, a włoską można kupić za mniej niż 2 zł za główkę. Z owoców krajowych dostępne są obecnie gruszki i jabłka. Gruszki można kupić za ok. 3 zł za kg, natomiast bardziej zróżnicowane i wyższe niż przed rokiem są ceny jabłek – szara renata, empire czy cortland kosztują powyżej 3 zł/kg, a odmian gala, jonagold czy alwa – 2 zł/kg.

Jest też pełna gama owoców z importu, chętnie kupowanych przed świętami i Nowym Rokiem – mandarynki (z różnych krajów w cenie 3-6 zł/kg), pomarańcze, ananasy, kiwi, banany; droższe niż rok w wcześniej jest mango oraz winogrona białe i ciemne. O tej porze roku nie brakuje też orzechów, rodzynek i innych suszonych owoców. Krajowe orzechy laskowe kosztują 7,5-11 zł/kg, a włoskie – 4,5 zł/kg.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Czytaj także

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje kolejny, ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie producentów i organizacji producentów". Wsparcie finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. na lata 2014-2020. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:47
Już niebawem rolnicy będą mogli po raz kolejny skorzystać ze wsparcia w ramach działania "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej". Nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie października. Działanie to dotyczy dwóch obszarów - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 12:22
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają jesienne nabory wniosków o wsparcie dla rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:05
Inflacja CPI w listopadzie wzrosła o 3,0 proc. licząc rok do roku i nie  zmieniła się od października (mdm) wynika z szybkiego szacunku (flash) GUS.
rozwiń zwiń