Będzie reforma przepisów dot. efektywności energetycznej. "Branża miała bardzo dużo czasu na przystosowanie się"

W 2021 r. będziemy dokonywać znacznej reformy przepisów dotyczących efektywności energetycznej, w tym efektywności energetycznej budynków - zapowiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka.

2020-12-31, 10:20

Będzie reforma przepisów dot. efektywności energetycznej. "Branża miała bardzo dużo czasu na przystosowanie się"
Za to, czy w danym miejscu można budować czy nie, odpowiada gmina. To gmina decyduje o planowaniu przestrzennym. Tam gdzie plan miejscowy dopuszcza budowę domów, tam można takie domy do 70 m kw. budować w bardzo uproszczonej procedurze.Foto: shutterstock

Od nowego roku budowane domy będą musiały spełnić bardziej rygorystyczne niż dotąd normy dotyczące izolacyjności cieplnej.

- Propozycja dodania przepisów przejściowych do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, powinna zminimalizować konieczność zmian projektowych w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Same przepisy i nadchodząca zmiana znane są wszystkim zainteresowanym podmiotom od siedmiu lat. Branża miała bardzo dużo czasu na przystosowanie się - tłumaczy wiceszefowa resortu rozwoju, dodając, że docierające sygnały potwierdzają, iż wszyscy zainteresowani są dobrze przygotowani do nadchodzących zmian.

Powiązany Artykuł

panele słoneczne free1200.jpg
Duże zainteresowanie na wsi programem "Mój Prąd"

Argumenty zostały przeanalizowane

Anna Kornecka przypomniała, że zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie miały zapewnić, że do 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki, a także nowo projektowane czy przebudowywane, mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

Na uwagę, że branża budowlana apelowała o utrzymanie na dotychczasowym poziomie współczynników dotyczących samych materiałów, a nie całych budynków, wiceminister podkreśliła, że te argumenty zostały przeanalizowane.

REKLAMA

- Niemniej chcemy zaznaczyć, że wymagania, które muszą zostać spełnione - na przykład w kontekście stosowania tzw. okien dwukomorowych, czyli trzyszybowych - mają być już dzisiaj osiągalnym standardem dla wszystkich w budownictwie - podkreśliła rozmówczyni "ND".

Powiązany Artykuł

panel słoneczny oze odnawialne źródła energii 1200.jpg
Forum Innowacyjności. Polska potrzebuje strategii wskazującej kierunki rozwoju energetyki

Możliwość stworzenia "okna referencyjnego"

– Dochodzą do nas sygnały dotyczące możliwości stworzenia na przykład "okna referencyjnego". Będziemy nad tym pracować, chociażby dlatego, że w 2021 roku będziemy dokonywać znacznej reformy przepisów dotyczących efektywności energetycznej, w tym efektywności energetycznej budynków – zapowiedziała Anna Kornecka.

Wiceszefowa MRPiT przypomniała, że za 40 proc. emisji zanieczyszczeń na świecie odpowiadają budynki.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej