X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Wzrosły obroty i liczba nowych rachunków maklerskich

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:51
W roku 2020 liczba rachunków maklerskich na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zwiększyła się o ponad 84 tys., w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach GPW się podwoił, a obroty całej giełdy wzrosły o ponad 50 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Jak wskazano w informacji prasowej, w 2020 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) "znacząco wzrosły zarówno wartość obrotów, jak i udział inwestorów indywidualnych w obrotach". Warszawska giełda przekazała inforamcję, że liczba rachunków maklerskich zwiększyła się w ciągu roku o ponad 84 tys. "Nowych inwestorów przyciągnęły przede wszystkim: wysoka zmienność i nowe debiuty" - oceniono.


Prezes GPW Marek Dietl zaznaczył w wideokomentarzu zamieszczonym na oficjalnym kanale GPW w mediach społecznościowych, że 2020 r. przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie "diametralną zmianę". "Udział inwestorów indywidualnych w obrotach podwoił się, a obroty wzrosły o ponad 50 proc." - powiedział Marek Dietl.


makler giełda 1200.jpg
W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Drobi inwestorzy wrócili na GPW

Dietl dodał, że większe zainteresowanie inwestorów detalicznych handlem akcjami przełożyło się też "na zwiększoną obrotowość portfela, bo inwestor indywidualny "handluje dużo bardziej aktywnie niż instytucjonalny". "Jesteśmy niezwykle zadowoleni z powrotu inwestorów na nasz rynek i mamy nadzieję, że pozostaną z nami na dłużej" – wskazał.

Prezes warszawskiej giełdy zwrócił uwagę, że GPW zbudowali przed blisko trzydziestu laty inwestorzy indywidualni. "Stanowili awangardę tych, którzy zaufali giełdzie i spółkom tam notowanym – powiedział szef GPW. Dodał, że przez lata, wraz z rozwojem GPW, ich udział malał, a sytuacja zmieniła się w 2020 roku.


makler giełda 1200.jpg
Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Niskie stopy procentowe zachęcają do inwestycji w akcje

Doradca zarządu GPW Przemysław Gerschmann zauważył, że warszawska giełda wpisuje się w trend światowy. "Zarówno w Polsce, jak i na giełdach zagranicznych, a przede wszystkim na największej giełdzie na świecie, na Wall Street, widzimy bardzo duży wzrost liczby inwestorów indywidualnych" – powiedział. Wśród przyczyn wymienił m.in. wysoką zmienność na rynkach, jaka pojawiła się w związku z pandemią i dużą liczbę debiutów.


Według danych KDPW na koniec 2020 r. zarejestrowanych było 1 329 509 rachunków maklerskich, o 84 234 więcej w porównaniu w końcem 2019.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Na warszawskiej giełdzie powiało optymizmem. Małe i średnie spółki blisko szczytów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:03
Pierwsza tegoroczna sesja zakończyła się wzrostami głównych indeksów na GPW. Choć w WIG20 mocne wzrosty Tauronu i KGHM wyniosły ich notowania na lokalne maksima, to i tak lepiej radziły sobie małe i średnie spółki, których indeksy zyskały po ok. 2,5 proc. mWIG40 dotarł do poziomów sprzed lutowych spadków, a sWIG80 jest blisko szczytów z połowy 2017 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Optymistyczny początek nowego roku na światowych giełdach. W Warszawie króluje KGHM

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:32
Na zamknięciu czwartkowej sesji Giełdy Papierów Wartościowych WIG20, indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych, zyskał 3,23 proc., dochodząc do 2.074,11 pkt. i tym samym znalazł się na najwyższych poziomach od lutego 2020 r. Po raz pierwszy w historii kurs KGHM przebił pułap 200 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:00
W ubiegłym roku światową gospodarkę zdominowała pandemia koronawirusa. Nagłe zatrzymanie działalności tysięcy firm spowodowanej ograniczeniami prowadzenia biznesu w wielu segmentach gospodarki doprowadziło do turbulencji na rynkach akcji, obligacji i surowców. Rynkowe zawirowania nie ominęły również polskich inwestorów. Pomimo tego na krajowych i zagranicznych akcjach można było zarobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:44
Niskie stopy procentowe, szczepienia na COVID-19, lockdowny i odmrażanie gospodarki to według raportów banków główne czynniki, które będą wpływały na notowania walut na globalnych rynkach. Jakiego zachowania kursów walut możemy spodziewać się w 2021 roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zyski banków topnieją w oczach? Instytucje finansowe szukają nowych źródeł dochodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
Jeszcze kilka miesięcy temu eksperci i analitycy finansowy przewidywali, że czeka nas fala podwyżek i dodatkowych opłat za usługi bankowe. Dzisiaj widać wyraźnie, że obawy te stały się rzeczywistością. Banki chcąc zarabiać, coraz głębiej sięgają do kieszeni klientów - na rynku pojawiło się już nawet ujemne oprocentowanie sald na rachunkach.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W PPK oszczędza coraz więcej osób, rosną też same oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:40
Od początku istnienia fundusze PPK zarobiły ponad 230 milionów złotych, a do programu dołączyło 2 miliony osób. Ich oszczędnościami zarządza 19 instytucji finansowych. Czy warto było oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:45
Według Europejskiego Banku Centralnego nadchodzi era cyfrowego euro. Będzie to elektroniczna forma pieniądza emitowanego przez Eurosystem (Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne) dostępna dla wszystkich obywateli i firm. Zagwarantuje bezkosztowy dostęp do prostego, powszechnie akceptowanego, bezpiecznego i godnego zaufania środka płatniczego.
rozwiń zwiń