Można już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
Od dziś do 23 lutego można zgłaszać wnioski w bankach, aby włączyć się do programu "Czyste powietrze" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych kredytów na ten cel.
2021-02-02, 09:27
Jak wskazał w informacji prasowej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), współpraca z sektorem bankowym ma ułatwić sięganie po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych.
- Dołączenie banków do partnerów programu "Czyste powietrze" to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych – zaznaczył, cytowany w informacji, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Powiązany Artykuł
![shutterstock ekologia 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/28713972-d292-4551-9a03-eee6b0dc5573.jpg)
Atrakcyjna propozycja w ramach programu "Czyste powietrze". Wkrótce ruszy fundusz gwarancyjny dla kredytów
Gwarancje BGK
- Tzw. ścieżka bankowa, zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji – wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Podkreślił, że w jednym "okienku" będzie można za pośrednictwem banku złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.
Oferta kredytowa będzie objęta gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego.
REKLAMA
W jakich bankach można składać wnioski?
Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, WFOŚiGW, a bankami i na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem "Czyste powietrze".
Zainteresowanie przystąpieniem do programu "Czyste powietrze" zapowiedziały już pierwsze banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.
Powiązany Artykuł
![elektrownia jaworzno pap 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/830f0b41-4986-4556-99ca-c19d429126f8.jpg)
Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię
Ile pieniędzy przeznaczono na program?
Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu "Czyste powietrze", który będzie realizowany do 2029 r.
Budżet programu "Czyste powietrze" to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł - wskazano w informacji.
REKLAMA
PR24/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA