X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach. Ugody szansą na szerszy kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 09:39
Ugody zamiast spraw sądowych - pod koniec 2020 roku taką propozycję złożył bankom, które zawierały umowy kredytowe we frankach, przewodniczący  Komisji Nadzoru Finansowego. Odpowiedzią na nią jest utworzenie zespołu międzybankowego, który ma wypracować rozwiązanie, korzystne dla obu stron - mówi Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Korneeva Kristina
Posłuchaj
02:35 PR1_AAC 2021_02_03-06-34-01.mp3 Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach. Ugody szansą na szerszy kompromis? (Aleksandra Tycner/PR1)

Jak dodaje, w ostatnich dniach bank PKO BP zaproponował taką "pilotażową" ugodę swojemu klientowi.

- Traktujemy to jako sygnał, że w najbliższym czasie śladem PKO BP mogą pójść też inne banki - podkreśla Jacek Barszczewski.

Bank PKO BP, na pytanie, czy  takie ugody można zawrzeć ze wszystkimi właścicielami kredytów walutowych, odpowiedział pisemnie, że tu cytat:  "w ramach pilotażu  będzie proponował kolejnym klientom ugody na warunkach ramowo zaprezentowanych kilka tygodni temu przez przewodniczącego KNF. Proces będzie udostępniany stopniowo".

skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
Rekordowe oszczędności Polaków. Najlepszy wynik od prawie ćwierć wieku

Ugoda czy sądowa batalia?

- To jest gra na zwłokę, żeby posiadacze kredytów frankowych nie szli do sądów, w których wygrywają sprawy  – uważa natomiast Beata Strzyżowska, radca prawny. Wskazuje, że obecnie los ich umów kredytowych jest przesądzony - są one nieważne.

- Wiedzą o tym konsumenci, ich pełnomocnicy, a przede wszystkim sądy. Stąd 95 procent spraw w sądach jest wygrywanych przez frankowiczów - dodaje.

I choć frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach, to jednak - mówi Jacek Barszczewski - ugoda jest lepszym rozwiązaniem niż spór na sali sądowej. Jak wskazuje, pozwala to na oszczędność czasu, pieniędzy i nie doprowadza do silnej antagonizacji obu stron.

Tymczasem zdaniem Beaty Strzyżowskiej, droga sądowa jest jednak jedynym efektywnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że do sprawy frankowiczów 25 marca ustosunkuje się Sąd Najwyższy.

Stanowiskiem Sądu Najwyższego  będą mogły kierować się sądy, co powinno usprawnić i przyspieszyć postępowania sądowe.  Uchwała podjęta przez całą Izbę Sądu Najwyższego ma moc zasady prawnej i zacznie obowiązywać zaraz po jej ogłoszeniu.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Czytaj także

Ugoda zamiast sądowej batalii. Szef KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:25
Ugody zamiast procesów sądowych proponuje bankom i posiadaczom kredytów frankowych przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pytania prawne dotyczące frankowiczów. Rozpatrzy je Izba Cywilna SN

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 21:53
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Manowska skierowała do całej Izby Cywilnej SN pytania prawne dotyczące spraw sądowych o kredyty frankowe. Uchwała Izby Cywilnej ujednolici orzecznictwo w sprawach frankowych, ma być podjęta 25 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ugody banków z frankowiczami. ZBP: trwają prace nad propozycją KNF, klienci wypełnią ankiety

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 10:44
Związek Banków Polskich pracuje nad propozycją Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącą zawierania przez banki ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. - Kredytobiorcom zostaną przedstawione ankiety, potem projekt wejdzie w fazę pilotażu - tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
rozwiń zwiń