X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cyberwojna trwa. Polska też w niej uczestniczy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 09:00
Postępująca cyfryzacja wszystkich aspektów współczesnego życia nie ominęła kwestii państwowych i rządowych. Wraz z rosnącym wykorzystaniem Internetu i danych, rządowe bazy danych stały się głównym celem ataków dla hakerów i kluczowym elementem cyberwojny. Statystyki wskazują, że aż 35 proc. wszystkich politycznie motywowanych cyberataków ma powiązania z Chinami lub Rosją, a 26,3 proc. z nich jest wymierzonych w Stany Zjednoczone. Zjawisko cyberwojny nie jest obce również Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/supimol kumying

Wojna cybernetyczna jest definiowana jako działania państwa narodowego mające na celu penetrację komputerów lub sieci innego państwa w celu spowodowania szkód lub zakłóceń. Szersza definicja obejmuje również podmioty niepaństwowe, takie jak grupy terrorystyczne, firmy, polityczne lub ideologiczne grupy ekstremistyczne, organizacje przestępcze i haktywistów.

Statystyki dotyczące cyberprzestępczości ujawniają, że aż 64 proc. firm na całym świecie doświadczyło jakiegoś rodzaju ataków hakerskich. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych cyberataki od lat stanowią powód do niepokoju, ponieważ wzrosła nie tylko częstotliwość naruszeń danych, ale także ich złożoność i konsekwencje (ekonomiczne). W 2018 roku Stany Zjednoczone były krajem najbardziej dotkniętym przez cyberprzestępczość pod względem szkód finansowych. Eksperci branżowi szacują, że w wyniku cyberataków rząd Stanów Zjednoczonych poniósł koszty w wysokości ponad 13,7 mld dolarów amerykańskich.

Źródła i cele cyberataków na świecie dn. 1.02.2021r. Koła oznaczają ataki wewnętrzne. Źródło: https://www.digitalattackmap.com/ Źródła i cele cyberataków na świecie dn. 1.02.2021r. Koła oznaczają ataki wewnętrzne. Źródło: https://www.digitalattackmap.com/

- Sabotowanie sieci energetycznych na obszarze zamieszkałym przez ludność cywilną w celu wywołania chaosu i strachu z pewnością spowoduje śmierć wielu osób, gdy np. niezbędny sprzęt w szpitalach i domach opieki straci zasilanie. Można by to uznać za terrorystyczny akt wojenny.

Czytaj także:
Rosja hakerzy free 1200
Akcja hakerów Kremla przeciw rządowi USA. "To atak na państwo. Niewidzialny front cyberwalki jest otwarty"

Taki sam akt cybernetyczny może zaszkodzić gospodarce poprzez zakłócenie transportu i powiązanej logistyki, co następnie kosztuje miliardy dolarów w natychmiastowych i powiązanych stratach w działalności przemysłowej i handlowej, a także w roszczeniach ubezpieczeniowych. Innym rodzajem ataku może być cybersabotaż, na przykład manipulowanie transakcjami giełdowymi. Czy takie ataki powinny być traktowane jako działania wojenne? - zastanawia się Yvonne Chiu, naukowiec Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda i profesor w Kolegium Marynarki Wojennej USA, analizując, co oznacza "wojna" i czy cyberataki należy za takową uznać.

- Cyberataki mogą być również wykorzystywane do prowadzenia ograniczonego konfliktu, aby uniknąć kosztów wojny fizycznej, a jednocześnie zaszkodzić przeciwnikowi. Jednak bez wzajemnego zrozumienia, czy konflikt cybernetyczny jest wojną, czy tylko geopolityczną "rywalizacją", może on szybko przerodzić się w wojnę fizyczną - ostrzega Chiu.

Czytaj także:
Shutterstock haker 1200.jpg
Włamania na konta mailowe resortu finansów USA. Senator: dostęp uzyskali rosyjscy hakerzy

Zjawisko aktualności cyberwojny ilustrują liczne przypadki naruszenia dostępu do danych przypisywane pracy chińskich agentów bezpieczeństwa państwowego. Przykładowo, w 2015 roku doszło do wycieku danych 4 milionów pracowników rządowych USA. Według chińskich statystyk cyberataków, celem były informacje dotyczące wydajności pracowników, szkoleń i przydziału obowiązków, przy czym hakerzy próbowali uzyskać dostęp wyłącznie do baz danych Biura Zarządzania Personelem Rządu Federalnego. Podobne przykłady można mnożyć.

Nas też to dotyczy

Polska również jest celem ataków cybernetycznych - żaden kraj się nie uchroni. W ramach działań mających zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne w lutym 2019 r. resort obrony narodowej, w ramach programu CYBER.MIL.PL, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni, przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Podjęto decyzję o powołaniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Pozwoli to na pogłębienie współpracy ekspertów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz wsparcie kryptologiczne oraz komórek odpowiedzialnych za zakup sprzętu i oprogramowania oraz utrzymanie resortowych sieci i systemów.

Powołano pełnomocnika MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, który obejmie również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Tym samym będzie on odpowiedzialny za dwa kluczowe procesy konsolidacji oraz rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP.

Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych sformowane zostaną Siły Obrony Cyberprzestrzeni, które docelowo zostaną przekształcone w wojska obrony cyberprzestrzeni. Liczba etatów w nowej jednostce zostanie zwiększona aż trzykrotnie. Planowane jest również pozyskanie większej liczby ekspertów odpowiedzialnych za zabezpieczenie resortowych sieci i systemów.

Na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej już w 2019 r. został utworzony komponent cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Będzie to oferta skierowana do osób, które chcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie są gotowe do podjęcia służby na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.
W celu stworzenia korzystnego środowiska do prowadzenia i stymulowania dalszego rozwoju prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa nadano Wojskowemu Instytutowi Łączności status Państwowego Instytutu Badawczego.

PolskieRadio24.pl/Asia Global/MON/mib

Czytaj także

USA: służby poszukują dwóch hakerów. Wyznaczono gigantyczną nagrodę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 23:59
Władze USA ogłosiły nagrodę w wysokości 2 mln dolarów za wszelkie informacje, które doprowadzą do aresztowania dwóch Ukraińców oskarżonych o sprzedaż poufnych informacji po wykradzeniu ich z systemu giełdy amerykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era blockchain. Sprawdź, jak działa to przełomowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 05:55
Ministerstwo Finansów wspólnie z PKO BP oraz Krajową Izbą Rozliczeniową uruchomiło system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych oparty na blockchain. Ta nowatorska technologia okazuje się coraz bardziej przydatna w wielu dziedzinach życia. Wyjaśniamy dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń