Pandemia przetasowała ofertę benefitów. Zdrowie pracowników stało się priorytetem

Wśród profitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców zyskały w pandemii komfort pracy i zdrowie pracowników - wynika z najnowszego raportu o benefitach pracowniczych. Blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie profitami związanymi z profilaktyką onkologiczną.

2021-02-10, 11:11

Pandemia przetasowała ofertę benefitów. Zdrowie pracowników stało się priorytetem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Daxiao Productions

Jak wynika z najnowszego raportu Nationale-Nederlanden "Benefity pracownicze w dobie pandemii", blisko 60 proc. przyznaje, że pandemia miała negatywny wpływ na sytuację finansową ich firmy. Potwierdza to aż dwie trzecie przedstawicieli firm handlowych, w przypadku ponad jednej trzeciej firm, pandemia nie spowodowała zmian sytuacji finansowej. Natomiast pozytywne oddziaływanie nowej sytuacji na firmowy budżet zauważa zaledwie 5 proc. ankietowanych przedsiębiorców.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pracownik lęk o pracę 1200.jpg
Na te zawody będzie szczególne zapotrzebowanie. MEiN przedstawiło najnowszą listę

Praca zdalna zyskała na znaczeniu

Według autorów raportu, pomimo trudnej sytuacji rynkowej niewiele jest dziś firm, które nie oferowałyby swoim pracownikom pozapłacowych korzyści.

"Blisko 80 proc. przepytanych przedsiębiorców potwierdza, że osoby zatrudnione w ich organizacji mogą skorzystać z różnego rodzaju benefitów. Wśród oferowanych przez nich świadczeń pozapłacowych, często znajdują się szkolenia zawodowe (49 proc.) oraz możliwość pracy zdalnej (43 proc.)" – czytamy w podsumowaniu.

Ze względu na wprowadzone obostrzenia ta ostatnia korzyść cieszy się coraz większą popularnością. I choć praca zdalna już wcześniej miała całkiem spore grono zwolenników, to właśnie w czasie pandemii najbardziej zyskała na znaczeniu. Tak przynajmniej uważa 38 proc. badanych przedsiębiorców.

REKLAMA

Z raportu wynika, że w czasie pandemii doszło do przetasowań w ofercie świadczeń pozapłacowych. W ciągu ostatniego roku, ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia na znaczeniu straciły przede wszystkim takie oferty, jak karta umożliwiająca korzystanie z obiektów sportowych, a także szkolenia zawodowe i rozwojowe. Na takie odpowiedzi wskazało odpowiednio 45 i 30 proc. przedsiębiorców.

Zyskały - i tak już najpopularniejsze - grupowe polisy na życie. Potwierdza to aż sześciu na dziesięciu ankietowanych pracodawców.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pracownik pracodawca1200.jpg
Ponad 30 tys. zł dla bezrobotnych na założenie firmy. Dotacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Deklaracje wydają się zbyt optymistyczne

Zdaniem ekspertów ubezpieczenie grupowe na życie to nie tylko świadczenie na wypadek najgorszego. Produkty te coraz częściej rozwijane są, jako element ochrony zdrowia i wsparcia w razie ciężkich chorób lub niezdolności do pracy. Blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie benefitami wokół profilaktyki onkologicznej.

Z raportu wynika, że wśród organizacji, które oferują pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie, ponad połowa pracodawców deklaruje, że finansuje im składki. Ponad jedna czwarta przedsiębiorców (27 proc.) wskazuje, że pokrywa ich koszt w całości, natomiast 28 proc., że partycypuje w nich częściowo. Zazwyczaj wysokość składki jest kwotą stałą i według co drugiego przedsiębiorcy wynosi około 50 zł na osobę.

REKLAMA

Jednak według autorów badania te deklaracje wydają się zbyt optymistyczne, bowiem zgodnie z danymi rynkowymi na udział w finansowaniu ubezpieczenia decyduje się dziś około 15 proc. firm. Widać tu jednak potencjał, ponieważ z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie osób zatrudnionych wiele firm zaczyna interesować się tym rozwiązaniem i coraz chętniej zgłaszają też gotowość do włączania się w składkę.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej