Społeczne budownictwo czynszowe. Nowa ustawa daje większe możliwości gminom i lokatorom
Nowa ustawa mieszkaniowa mocno wspiera społeczne budownictwo czynszowe. Granty z Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin będą wyższe, powstaje Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa oraz możliwości dojścia do własności dla najemców i lokatorów mieszkań.
2021-02-19, 10:19
Posłuchaj
Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK mówi, że zwiększone zostało wsparcie bezzwrotne dla gmin współpracujących z inwestorami. Do tej pory ten grant wynosił 20 procent inwestycji, obecnie jest to od 25 do nawet 35 procent. Powstał też Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, z którego dodatkowo gminy mogą pozyskać środki na budowę mieszkań.
Najemcy w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego będą mogli po raz pierwszy w historii skorzystać z opcji dojścia do własności.
- Kredyty SBC są udzielane przez BGK na długi okres, nawet do 30 lat. Poza tym są wyjątkowo atrakcyjnie oprocentowane - wskazuje Dariusz Stachera.
Powiązany Artykuł
![1ax.jpg](http://static.prsa.pl/images/2f43df21-9280-4479-bfab-84fa55eff358.jpg)
Minister infrastruktury: branża budowlana w Polsce może być spokojna o zamówienia
Samorządy czekają na nowe opcje wsparcia
Problem z brakiem dostępnych mieszkań dotyczy nie tylko dużych miast, ale także wiejskich i miejsko-wiejskich – podkreśla Anna Grygierek, burmistrz gminy Strumień w województwie śląskim.
REKLAMA
Nowe możliwości wsparcia budownictwa społecznego były bardzo oczekiwane.
- Będzie łatwiej pozyskać środki i o nie się starać. Wzrost poziomu dofinansowania i łatwiejszy dostęp do środków na wkład własny są bardzo atrakcyjne - dodaje Anna Grygierek.
Zainteresowane gminy, potencjalnych inwestorów Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza do kontaktu z ekspertami banku.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA