Wraca temat rekompensat za wzrost cen energii. Projekt będzie gotowy do czerwca

Do czerwca będzie przedstawiony projekt dotyczący rekompensat za wzrost cen energii. Ulgami będą objęte osoby najmniej zarabiające. To niezwykle ważne zagadnienie, ponieważ - według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego - są to koszty transformacji energetycznej i klimatycznej.

2021-03-04, 11:50

Wraca temat rekompensat za wzrost cen energii. Projekt będzie gotowy do czerwca
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

- Generalnie można powiedzieć, że ci, którzy najmniej zarabiają, procentowo najwięcej muszą płacić za energię, będą tymi ulgami obejmowani - powiedział Piotr Naimski podczas rozmowy w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta".

Pytany, jaki to będzie procent odpowiedział, że dane są zbierane, a także i koszt tego wsparcia musi być brany pod uwagę.

Powiązany Artykuł

prąd rachunki opłaty finanse 1200.jpg
Urząd Regulacji Energetyki podał o ile wzrośnie cena prądu, a ile spadnie cena gazu w 2021 roku

Prąd będzie drożał

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przyznał, że czekają nas podwyżki energii. Zapewnił, że nie będą one lawinowe. Przypomniał, że w ostatnim roku było to mniej więcej 10 proc.

- Prąd będzie drożał. To są koszty transformacji energetycznej, klimatycznej, którą przyjęto w UE, a energetycznej w związku z tym w Polsce. W perspektywie 9-10 lat będziemy musieli niestety zapłacić więcej za prąd elektryczny - powiedział Piotr Naimski.

REKLAMA

Dodał, ze od 2030 r. istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ceny energii będą w Polsce malały.

- Będziemy mieli już dostępne tańsze niż obłożony dodatkowym podatkiem węgiel źródła energii - stwierdził.

Powiązany Artykuł

energetyka free1200.jpg
Kurtyka: w połowie roku będą gotowe założenia programu pomocy państwa dla najuboższych za podwyżki cen energii

Zdecyduje rząd

Jak informował we wrześniu ubiegłego roku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu. Zastrzegł jednak, że rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd. Ministerstwo Finansów oszacowało, że zmiany te pogorszyłyby wynik sektora finansów publicznych o 2,4 mld zł w 2021 r.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w styczniu o ubiegłoroczne zapowiedzi ministra Sasina powiedział, że "świat się zmienił dosyć mocno przez ostatni rok. Natomiast sprawa, jeżeli chodzi o systemowe rozwiązanie kwestii cen energii, to jest w rękach ministra klimatu i środowiska".

REKLAMA

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej