more_horiz
Gospodarka

Przełomowa aukcja sztuki: 70 mln dolarów za obraz w postaci cyfrowej, nie fizycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 13:23
Dom aukcyjny Christie’s sprzedał po raz pierwszy w historii obraz, który nie istnieje w postaci fizycznej, ale cyfrowej. To obraz "Everydays: The First 5000 Days", który znalazł nabywcę za 70 mln dolarów.
Everydays: The First 5000 Days,
„Everydays: The First 5000 Days”, Foto: Tweeter

Jak pisze agencja Reuters, praca "malarza" podpisującego się Beeple, ma postać nowego rodzaju zasobu cyfrowego: tokena niefunkcjonalnego (NFT).  Oznacza to, że jest uwierzytelniany przez blockchain, co potwierdza jego oryginalność i własność.

Jego nabywca - Metakovan, którego prawdziwe nazwisko nie zostało ujawnione, jest założycielem Metapurse, największego na świecie funduszu NFT, poinformowała Christie’s w oświadczeniu.


bitcoin opłata1200.jpg
Bitcoin bije rekordy po kolejnych zapowiedziach włączenia go w realny obieg finansowy

Praca zatytułowana "Everydays: The First 5000 Days" to kolaż 5000 pojedynczych zdjęć, które powstawały, jeden dziennie, przez ponad trzynaście lat.

Za obraz zapłacono kryptowalutą Ether.(42.329.453 ETH).

Dzięki sprzedaży tego dzieła Beeple znalazł się w pierwszej trójce najcenniejszych żyjących artystów - Davida Hockneya i Jeffa Koonsa, poinformowała Christie's,

"To dzieło reprezentuje 13 lat codziennej pracy. Techniki są powtarzalne, a umiejętności nie do pokonania, ale jedyną rzeczą, której nie da się zhakować cyfrowo, jest czas. To klejnot koronny, najcenniejsze dzieło sztuki tego pokolenia" - zaznaczył Metakovan w oświadczeniu wydanym przez Christie’s.

Czym jest i jak działa NFT

Tokeny niezamienne – czyli NFT (Non-Fungible Token) – to nowy sposób na inwestowanie w sztukę oraz w cyfrowe aktywa.

Przy zakupie cyfrowego aktywa – pliku, tweeta, GIFu – nabywca otrzymuje token NFT, czyli rodzaj numeru seryjnego zaszyfrowanego podpisem artysty (twórcy). Token jest więc swego rodzaju sygnaturą certyfikatem autentyczności.

Transakcja jest rejestrowana w blockchainie Ethereum – staje się publiczna, nie można jej zmienić, ani usunąć, ani unieważnić.

Nabywca aktywa cyfrowego zostaje więc oficjalnym właścicielem dobra, które często jest powszechnie dostępne. Token NFT może zostać znów odsprzedany. W ten sposób tytuł własności do cyfrowego aktywa może trafić do kolejnego nabywcy.

 Reuter, Wiki, Strefa Inwestorów, jk