X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

NBP planuje zwiększyć rezerwy. Do skarbców może trafić nawet 100 ton złota

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:19
Narodowy Bank Polski zamierza w ciągu kilku lat dokupić 100 ton złota na rezerwy i trzymać je w Polsce razem z obecnymi 229 tonami. W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział też, że zamierza ubiegać się o kolejną kadencję szefa banku centralnego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Cinematic Boy

Adam Glapiński zapowiedział że Narodowy Bank Polski zamierza dokupić 100 ton złota na rezerwy. To kolejna w ostatnim czasie decyzja dotycząca kruszcu, bowiem – przypomnijmy – w listopadzie 2019 roku przewieziono do Polski 100 ton złota z Anglii. Wówczas ban poinformował, że posiada 229 ton złota, z czego 105 ton jest składowane w NBP. Od roku 2018 rezerwy złota NBP powiększyły się o 126 ton.

1200_przemysł_shutterstock.png
Ekonomiści: przemysł to silnik naszej gospodarki, który równoważy zapaść w usługachNie ma powodu, żebyśmy się nie rozwijali

W ocenie szefa banku centralnego Polska z każdego kryzysu wychodzi wzmocniona, bez strat albo z małymi stratami, w efekcie za każdym razem zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów.

– I przeskakujemy kolejne kraje, które w międzyczasie popadają w tarapaty, jak Portugalia, Grecja, niedługo Hiszpania – przewiduje prezes Glapiński.
Według niego wszystkie źródła ekspansji Polski nie są jeszcze zużyte.

– Nie ma żadnego powodu, żebyśmy się trwale nie rozwijali o 2-3 proc. szybciej niż państwa Zachodu – mówi.

Adam Glapiński zapowiedział także, iż zamierza ubiegać się o kolejną kadencję szefa banku centralnego. Na stanowisko i 6-letnią kadencję został powołany w czerwcu 2016 roku.


Decyzje z definicji i faktycznie niezależne

Kilka dni temu komentując decyzje NBP premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Narodowy Bank Polski jest całkowicie suwerenny i podejmuje decyzje według swojej najlepszej wiedzy i analiz.

– Bardzo dziękuje prezesowi Adamowi Glapińskiemu za tę wspaniałą współpracę, natomiast podkreślam to, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej i zarządu Narodowego Banku Polskiego są z definicji i faktycznie niezależne – podkreślił szef rządu.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Skup aktywów przez NBP trwa. Ekonomista radzi go kontynuować do końca pandemii

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:45
NBP powinien prowadzić skup aktywów co najmniej do końca pandemii, a gdyby program skupu nie zapewnił właściwej akomodacji polityki pieniężnej, to bank centralny powinien rozważyć wprowadzenie ujemnych stóp procentowych - powiedział Obserwatorowi Finansowemu Alfredo Cuevas, ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.​
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy raport NBP o gospodarce: wrócimy na ścieżkę wzrostu w II kwartale tego roku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:11
W tym roku wzrost PKB wyniesie 4,1 proc., w przyszłym urośnie o 5,4 proc. i o tyle samo w 2023 r. - przewiduje w raporcie Narodowy Bank Polski, dodając, że otoczenie polskiej gospodarki wróci na ścieżkę wzrostu od II kw. 2021 r. Oczekuje się, że inflacja nie przekroczy 3,1 procenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 14:44
- Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie - mówi w najnowszym numerze tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. - Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie - dodał.
rozwiń zwiń