Wsparcie przedsiębiorców w trakcie pandemii. Działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Rok 2020 był przełomowy dla działania Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Znacząco wzrosła ilość interwencji, a biuro pozostawało otwarte nawet w najgorszym okresie pandemii. Bieżący rok będzie równie intensywny.

2021-03-24, 10:50

Wsparcie przedsiębiorców w trakcie pandemii. Działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Biuro Rzecznika MŚP

We środę odbyła się konferencja online poświęcona działalności Biura Rzecznika MŚP w 2020 roku. Miniony rok stał pod znakiem wielu inicjatyw. 

Posłuchaj

Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw "Ekspres Gospodarczy" (Justyna GolonkoPR1) 5:13
+
Dodaj do playlisty

 

W skład powołanej Rady Przedsiębiorców zrzeszonych przy Biurze Rzecznika MŚP weszły 274 organizacje członkowskie reprezentowane przez 531 przedstawicieli. W 2020 roku odbyło się 13 posiedzeń Rady Przedsiębiorców, 74 konsultacje projektów aktów prawnych oraz 122 posiedzenia Zespołów Roboczych Rady Przedsiębiorców. Przy Rzeczniku powołano również Rady Konsultacyjne. W planach jest powołanie jednej Rady w każdym województwie.

REKLAMA

Liczba spraw podejmowanych przez Biuro Rzecznika MŚP. Źródło: Biuro Rzecznika MŚP Liczba spraw podejmowanych przez Biuro Rzecznika MŚP. Źródło: Biuro Rzecznika MŚP

Przykłady interwencji

Rzecznik MŚP skierował do jednostek samorządu terytorialnego list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale, z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię. W przypadku lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzili działalność, ale zaistniała sytuacja spowodowała spadek ich obrotów, Rzecznik MŚP wniósł o zastosowanie ulgi w czynszu, pozwalającej częściowo zrekompensować im spadki dochodów. Na apel Rzecznika MŚP odpowiedziało kilkadziesiąt samorządów.

W ramach tzw. mikropożyczki mikroprzedsiębiorca mógł otrzymać jednorazowo 5 000 zł na pokrycie kosztów działalności gospodarczej. Pożyczka podlegała umorzeniu na wniosek mikroprzedsiębiorcy pod warunkiem, że prowadził działalność przez 3 miesiące od daty udzielenia pożyczki i zaznaczył to we wniosku.

14 dni mieli mikroprzedsiębiorcy na złożenie wniosku o umorzenie pożyczki w myśl pozaustawowych postanowień niektórych starostw powiatowych. Wątpliwości budziło, od kiedy należy liczyć ten termin. Rzecznik MŚP we wniosku do ministra rozwoju zaproponował, aby mikroprzedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku składania wniosku o umorzenie mikropożyczki.

W ocenie Rzecznika dotychczasowe warunki i tryb ubiegania się o umorzenie pożyczki objęte były nadmierną i nieproporcjonalną regulacją, ponieważ w myśl Konstytucji Biznesu urzędy nie powinny żądać od przedsiębiorców informacji, które mogą uzyskać we własnym zakresie.

REKLAMA

Postulat dotyczący uproszczenia procedur związanych z mikropożyczką został uwzględniony w ramach nowelizacji ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r.

Raport z działalności Biura Rzecznika MŚP w 2020 roku zostanie przedstawiony premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

PR1/PolskieRadio24.pl/ IAR/ Biuro Rzecznika MŚP/ mib/Justyna Golonko


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej