"Kody PKD nie powinny być głównym kryterium wsparcia dla firm". Apel rzecznika MŚP do Jarosława Gowina

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz apeluje do wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina o to, aby wsparcie dla przedsiębiorców było udzielane w oparciu o prowadzoną przez nich działalność, a nie według kryterium przeważającego kodu PKD.

2021-03-26, 10:12

"Kody PKD nie powinny być głównym kryterium wsparcia dla firm". Apel rzecznika MŚP do Jarosława Gowina
Do urzędu trafiło 109 wniosków od firm ubiegających się o rekompensaty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.Foto: Pixabay

"Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się pismem do wiceprezesa Rady Ministrów dr. Jarosława Gowina o wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych umożliwiających przedsiębiorcom wykazanie faktycznego prowadzenia przeważającej działalności, w celu uzyskania wsparcia dla firm szczególnie dotkniętych epidemią COVID-19, w trybie innym, niż tylko odwołanie się do przeważającego kodu PKD" – poinformowało Biuro Rzecznika MŚP.

Rzecznik MŚP uważa, że uregulowania odwołujące się do przeważającego kodu PKD uprawniają do wsparcia tylko dla części firm szczególnie dotkniętych epidemią COVID-19.


Powiązany Artykuł

shutterstock_lockdown zamknięte restauracja 1200 gastronomia free.jpg
MRPiT: wkrótce nowe propozycje pomocy dla firm objętych lockdownem

Niezgodne dane w REGON

"Zachodzi niewątpliwie rozdźwięk w trybach instytucjonalnych pomiędzy stosowaniem wykładni językowej czy literalnej, czyli polegającej na ustaleniu znaczenia słów, wyrażeń i zwrotów użytych w tekście przepisu prawnego, a wykładnią celowościową, która zawsze powinna zmierzać do ustalenia treści przepisu ze względu na cel, któremu ten przepis służy" – czytamy w komunikacie.

W ocenie Rzecznika MŚP celem ustawodawcy nie było odmawianie pomocy przedsiębiorcom wyłącznie ze względu na brak ujawnienia w rejestrze REGON przeważającego kodu PKD prowadzonej przez nich działalności.

REKLAMA

– Otrzymuję sygnały, że stosunkowo często dochodzi do sytuacji, w których przedsiębiorcy faktycznie wykonującemu działalność, której przeważający charakter odpowiada kodowi PKD uprawniającemu do uzyskania wsparcia, odmawia się tego wsparcia ze względu na niezgodne z rzeczywistością dane figurujące w REGON – mówi Adam Abramowicz.

Rzecznik tłumaczy, że rejestr REGON jest rejestrem wtórnym, co oznacza, że zawarte w tym rejestrze dane pochodzącą z określonego rejestru pierwotnego, określonego w art. 42 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. W przypadku osób fizycznych będących przedsiębiorcami takim rejestrem pierwotnym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).


Powiązany Artykuł

Olga Semeniuk 1200.jpg
Wiceminister Olga Semeniuk: pomoc dla firm będzie proporcjonalna do skali lockdownu polskiej gospodarki

Domniemanie prawne działalności

– Należy zwrócić uwagę, że istnienie wpisu do ewidencji nie przesądza o faktycznym prowadzeniu działalności gospodarczej. Ocena, czy wskazana w treści wpisu działalność gospodarcza rzeczywiście jest wykonywana, należy do sfery ustaleń faktycznych, a wpis w ewidencji stwarza jedynie domniemanie prawne wykonywania określonej działalności gospodarczej przez daną osobę, które to domniemanie co do zasady może być obalone poprzez kontrdowody, tzn. w toku postępowania strona powinna mieć możliwość wykazania za pomocą dowodów, że dane widniejące w ewidencji są niezgodne z prawdą – wyjaśnia Rzecznik MŚP.

W jego ocenie zachodzi pilna potrzeba podjęcia działań legislacyjnych w celu umożliwienia przedsiębiorcom obrony swoich praw w postępowaniach o zawarcie przedmiotowych umów cywilnoprawnych o udzielenie wsparcia.

REKLAMA

 

PoslkieRadio24.pl, PAP, DoS


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej