more_horiz
Gospodarka

NBP: polska gospodarka dzięki eksportowi i usługom ma dodatnie saldo rachunku bieżącego za 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:22
Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w IV kwartale 2020 roku do 302.987 mln euro z 301.572 mln euro w III kw., po korekcie - podał Narodowy Bank Polski. Dodatnie saldo rachunku bieżącego wyniosło w czwartym kwartale ubiegłego roku 21,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. poprawiło się o 15 mld zł.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Joyseulay

NBP poinformował, że na dodatnie saldo rachunku bieżącego złożyło się dodatnie saldo usług (26,9 mld zł), nadwyżka w obrotach towarowych (20,3 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (20,9 mld zł) i dochodów wtórnych (4,9 mld zł).

"Zwiększenie nadwyżki obrotów towarowych oraz zmniejszenie deficytu dochodów pierwotnych znacząco wpłynęły na zarejestrowaną poprawę wyniku na rachunku bieżącym. Relacja salda rachunku bieżącego do PKB wyniosła 3,3 proc. i w porównaniu z rokiem poprzednim poprawiła się o 2,3 pkt. proc." - informuje NBP.

eksport1200.jpg
Polski handel zagraniczny w czasie pandemii na plusie: nadal duży eksport, mniejszy za to import, szczególnie paliw i żywności

Pomógł wzrost eksportu


Z danych banku wynika, że w czwartym kwartale 2020 r. wartość eksportowanych towarów została oszacowana na poziomie 296,7 mld zł, a wartość importu w wysokości 276,4 mld zł. W porównaniu z analogicznym kwartałem 2019 r. eksport towarów wzrósł o 37,8 mld zł, tj. o 14,6 proc. O wzroście eksportu zadecydowała głównie większa sprzedaż za granicę baterii samochodowych, urządzeń łączności bezprzewodowej, odzieży oraz mebli i odbiorników telewizyjnych.

Większy import, ale bez nowych aut 


Import towarów zwiększył się o 22,2 mld zł, tj. o 8,7 proc. i w dużej części wynikał ze wzrostu zakupu odzieży, komputerów i procesorów, szczepionek i preparatów diagnostycznych oraz urządzeń łączności bezprzewodowej i chemikaliów nieorganicznych. Natomiast zmniejszająco na wartość importu wpłynęło obniżenie się wartości dostaw ropy naftowej i pozostałych paliw, głównie z powodu spadku ich cen na światowych rynkach. Ceny importowanej ropy wyrażone w złotych były o 33,9 proc. niższe niż w analogicznym kwartale 2019 r.


"W porównaniu z rokiem poprzednim, zaobserwowano również znacznie mniejszy przywóz nowych samochodów. Dodatnie saldo obrotów towarowych w czwartym kwartale 2020 r. wzrosło do 20,3 mld złotych. W porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. zwiększyło się o 15,6 mld zł" - podał NBP.

Polskie firmy sporo zarabiają na usługach

Jak poinformował, przychody z tytułu usług świadczonych przez polskie podmioty nierezydentom wyniosły 72,5 mld zł, a rozchody z tytułu zakupionych usług od nierezydentów 45,6 mld zł. W porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. przychody z tego tytułu były wyższe o 0,9 mld zł, tj. o 1,3 proc., a rozchody powiększyły się o 0,3 mld zł, czyli o 0,7 proc.

"W omawianym kwartale saldo usług było dodatnie i wyniosło 26,9 mld zł. O jego wysokości zdecydowały dodatnie salda: pozostałych usług w kwocie 13,1 mld zł (wzrost o 1,7 mld zł w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r.), usług transportowych w wysokości 11,1 mld zł (zwiększenie o 1,0 mld zł) oraz podróży zagranicznych w wysokości 2,7 mld zł (spadek o 2,1 mld zł). W porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. nadwyżka w usługach zwiększyła się nieznacznie, tj. o 0,6 mld zł" - napisano w komunikacie NBP.


Problemem są wciąż inwestycje 

“Wielkość ujemnego salda dochodów z inwestycji wynikała w głównej mierze z dochodów uzyskanych przez zagranicznych inwestorów bezpośrednich. Dochody inwestorów bezpośrednich z tytułu inwestycji w Polsce w czwartym kwartale 2020 r. wyniosły 18,3 mld zł i były o 3,7 mld zł niższe niż w czwartym kwartale 2019 r. Na dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach złożyły się w pierwszej kolejności dodatnie reinwestowane zyski (8,3 mld zł), dywidendy (7,6 mld zł) oraz naliczone odsetki od instrumentów dłużnych (2,4 mld zł)” - czytamy.

Wyższa składka na UE 

W czwartym kwartale 2020 r. przychody z tytułu dochodów wtórnych wyniosły 5,8 mld zł, a rozchody wyniosły 10,6 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. przychody z tytułu tej pozycji zmniejszyły się o 7,3 proc., a rozchody wzrosły o 61,1 proc. Wzrost rozchodów był spowodowany przede wszystkim wyższą o 3,9 mld zł wpłatą składki do budżetu Unii Europejskiej.

shutterstock_żywność etykieta 1200.jpg
Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności

Na saldo dochodów złożyło się saldo dochodów wtórnych sektora rządowego (transfery z Unią Europejską) oraz pozostałych sektorów. Saldo dochodów wtórnych pozostałych sektorów było dodatnie i wyniosło 1,2 mld zł. Przychody ukształtowały się na poziomie 4,5 mld zł, w tym 2,7 mld zł stanowiły przychody z tytułu przekazów zarobków. Rozchody wyniosły 3,2 mld zł, w tym 0,8 mld zł to rozchody z tytułu przekazów zarobków.

Ile środków pozyskano z Brukseli ?

Jak zaznaczył NBP, napływ środków z Unii Europejskiej, ujęty w bilansie płatniczym, wyniósł 26,7 mld zł. W rachunku bieżącym napływ ten wyniósł 1,7 mld zł, z czego w dochodach pierwotnych zarejestrowano 1,1 mld zł (były to środki pozyskane w ramach programu Wspólnej Polityki Rolnej), natomiast w dochodach wtórnych 0,6 mld zł (były to środki otrzymane głównie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

W transferach kapitałowych napływ wyniósł 24,9 mld zł (przede wszystkim były to środki otrzymane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 15,7 mld zł oraz w ramach Funduszu Spójności - 9 mld zł). W tym samym okresie Polska wpłaciła 7,7 mld zł do budżetu UE z tytułu składek i opłat członkowskich. W wyniku przeprowadzonych transakcji saldo transferów z Unią było dodatnie i wyniosło 19 mld zł.


PR24/PAP/sw

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem