X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program "Czyste powietrze" skusił już 80 proc. gmin. Rządowe zachęty zadziałały

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 09:05
Do końca marca ok. 850 gmin zadeklarowało chęć współpracy w programie "Czyste powietrze" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Oznacza to, że w programie uczestniczyć będzie 80 proc. samorządów. Z końcem marca minął termin przyjmowania deklaracji od gmin, które wraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska będą realizować program antysmogowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Zoran Photograph

W lutym premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w ramach promocji "Czystego powietrza" rząd zadecydował się przekazać 100 mln zł w formie zachęt dla gmin, które najpierw wyrażą chęć, a następnie podpiszą porozumienia dotyczące realizacji tego programu.

– W związku z dużym zainteresowaniem gmin zdecydowałem o przedłużeniu do końca marca czasu, w jakim samorządy mogły zgłosić swój udział w programie. Zaproponowany przez nas system zachęt przyniósł zamierzone efekty, bo na 31 marca br. 1201 gmin podpisało porozumienia z wojewódzkimi funduszami, a chęć zawarcia nowych umów wyraziło ok. 850 – przekazał szef resortu klimatu i środowiska. Dodał, że w sumie to 80 proc. samorządów – ponad 2000 gmin na 2477.

Do końca maja bądź do końca czerwca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska będą podpisywały z gminami aneksy do już zawartych porozumień.


plastik_nie_shutter_1200_Kamonchai.jpg
Ograniczenie używania plastikowych wyrobów i opakowań. Znamy projekt resortu klimatu"Trójpak" dla samorządów

System zachęt dla gmin ma trzy elementy. Pierwszą zachętą jest możliwość uzyskania przez gminę do 30 tys. zł na tworzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych dedykowanych programowi. Na ten komponent zarezerwowano najwięcej, bo ponad 74 mln zł. Zadaniem takiego punku będzie udzielanie informacji o programie "Czyste powietrze" osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie. Pracownicy takich punktów będą też merytorycznie wspierać wypełnianie wniosków, a następnie mogą w imieniu beneficjentów składać go do właściwych wojewódzkich funduszy.


Drugim elementem "trójpaku" są dodatkowe środki dla każdej z gmin z zawartym porozumieniem za złożone wnioski w "Czystym powietrzu". Samorządy otrzymają do 150 zł (wcześniej było 100 zł) za każdy złożony wniosek o podwyższone dofinansowanie. W przypadku "zwykłego wniosku" będzie to 50 zł. Na tę część zarezerwowano ok. 12 mln zł.

Trzecim komponentem są dodatkowe bonusy dla najbardziej aktywnych gmin. Na ten cel zarezerwowano 16 mln zł i promowane będą przede wszystkim te samorządy, które będą składać najwięcej wniosków w stosunku na przykład do liczby wszystkich domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.

– "Czyste powietrze" jest największym projektem proekologicznym w polskiej historii i jednocześnie najważniejszym projektem służącym skutecznej walce ze smogiem w naszym kraju. Budżet programu wynosi ponad 100 mld zł – podkreśla Michał Kurtyka.3 tys. wniosków tygodniowo

Szef resortu środowiska przypominał, że w trakcie trwającego od września 2018 r. programu wprowadzono do niego szereg usprawnień, które spopularyzowały "Czyste powietrze".

– Między innymi uprościliśmy zasady przyznawania dotacji, skróciliśmy czas rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni, wprowadziliśmy możliwość składania wniosku online, a także podwyższyliśmy dotacje dla najuboższych, do 37 tys. zł z fotowoltaiką. Usprawnienia te spowodowały większą liczbę składanych wniosków o dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ten sposób realizacja programu "Czyste powietrze" przyniesie wymierne korzyści dla poprawy stanu naszego środowiska i jakości powietrza – tłumaczy minister Kurtyka.


W marcu tego roku średnio tygodniowo składano ponad 3 tys. wniosków.

– To pokazuje, że wprowadzone przez nas zmiany przynoszą zamierzony efekt – podsumowuje szef resortu.

Dotacje na 4 mld zł

Program "Czyste powietrze" wystartował we wrześniu 2018 roku i przewiduje dotacje na termomodernizację domów i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Podstawowy poziom dotacji wynosi do 30 tys. zł, a dla osób mniej zamożnych podwyższony poziom dofinansowania umożliwia uzyskanie dotacji do 37 tys. zł. W tym ostatnim przypadku progiem uprawniającym do sięgnięcia o wyższą kwotę są dochody do 1,4 tys. zł na osobę w rodzinie wieloosobowej, lub 1960 zł dla gospodarstwa jednoosobowego.Dotychczas w programie złożono ponad 225 tys. wniosków o dotacje na 4 mld zł.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Czytaj także

Banki uruchomią kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze". Wnioski można składać w połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 16:31
Osiem banków w tym m.in. Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska chce uruchomić ścieżkę kredytową w ramach programu "Czyste Powietrze" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto milionów złotych na małą retencję. Ruszył nabór wniosków w programie "Moja woda"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:45
Dziś, w Światowym Dniu Wody, rozpoczęły się nabory wniosków do drugiej odsłony programu "Moja woda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjne podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie. Część spółdzielni zaskarżyła uchwałę do sądu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:23
Kilka warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tzw. uchwałę śmieciową uzależniającą opłatę za wywóz śmieci od zużycia wody. Prezesi spółdzielni określają ją jako "rażąco niesprawiedliwą". Czteroosobowa rodzina od dziś za wywóz odpadów może zapłacić nawet 200 złotych, a pięcioosobowa - 250.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczenie używania plastikowych wyrobów i opakowań. Znamy projekt resortu klimatu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:08
Na maksymalnie 1 zł ustanowiono opłatę, jaka będzie doliczana do wydawanych klientom jednorazowych kubków - wynika z projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Od lipca z kolei nie będzie można wprowadzać na rynek m.in. patyczków higienicznych z tworzyw, które nie poddają się recyklingowi.
rozwiń zwiń