X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Opolskiem powstaną nowe obwodnice. Ruszają prace przygotowawcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:16
Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnic Sidziny i Prudnika w województwie opolskim. Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowy na prace przygotowawcze. W sumie w województwie opolskim w ramach rządowego planu powstaną cztery obwodnice.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prace przygotowawcze, to przede wszystkim zebranie niezbędnej dokumentacji oraz uzyskanie niezbędnych zgód, które pozwolą na rozpisanie przetargów i wyłonienie wykonawcy zasadniczych robót.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Sidziny jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miejscowości w ciągu drogi krajowej numer 46. Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Obwodnica Sidziny ułatwi dostępność komunikacyjną Nysy od strony stolicy województwa. Inwestycja będzie pełniła rolę uzupełniającą do nowych obwodnic Nysy oraz Niemodlina.

1a1a.jpg
GDDKiA: coraz bliżej finału budowy ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy

Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Prudnika powstanie w ciągu drogi krajowej numer 41. W poprzednich latach drogowcy rozpoczęli przygotowania do inwestycji, jednak zarzucono te plany i dziś przygotowania trzeba zacząć od początku. Drogowcy argumentują, że budowa obwodnicy tej miejscowości doprowadzi do wyprowadzenia ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 41.

Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja pozwoli na sprawne skomunikowanie ciągów dróg nr 40 oraz 41 i będzie stanowić uzupełnienie do istniejącej obwodnicy w ciągu drogi 41. Obwodnica poprawi dostępność komunikacyjną województwa opolskiego od strony południowej granicy kraju.

W województwie opolskim zaplanowano także obwodnice Brzegu i Lędzin.

Komfort podróży i bezpieczeństwo mieszkańców

Podczas uroczystego podpisania umów wiceminister infrastruktury Rafał Weber zwrócił uwagę, że obwodnice pełnią dwie zasadnicze role – z jednej strony poprawiają komfort podróży tranzytowych. Kierowcy mogą ominąć określone miejscowości, co przyspieszy podróż. Z drugiej strony obwodnica oznacza poprawę komfortu życia mieszkańców miast, które ją posiadają. Takie drogi, to mniejsza emisja spalin i hałasu,  a także mniejsze zagrożenie wypadkami.

Rafał Weber zaznaczył też, że mimo pandemii, inwestycje drogowe są prowadzone bez przeszkód. Zwrócił też uwagę, że mają one duży wpływ na stabilność gospodarczą. Według szacunków ministerstwa infrastruktury w branży budowlanej pracuje dziś około półtora miliona ludzi – bezpośrednio lub pośrednio: dostawców, czy producentów elementów infrastruktury.  Wiceminister zapowiedział również, że podległy mu resort zrobi wszystko, by takich inwestycji było jak najwięcej.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Inwestycje są finansowanie z Krajowego Funduszu Drogowego przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Znikną szlabany na państwowych autostradach. Projekt ustawy przyjęty

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:42
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach. Przejazd odcinkami Konin-Stryków (autostrada A2) i Wrocław-Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r. - poinformował resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostradą A2 dojedziemy bliżej wschodniej granicy. GDDKiA podpisała umowę na dwa nowe odcinki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o odcinki Malinowiec - Łukowisko oraz Swory - Biała Podlaska. Zakończenie tych inwestycji planowane jest na 2024 rok.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA: coraz bliżej finału budowy ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 12:00
Wykonawca kończy budowę ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. W nawie południowej tunelu pod Ursynowem mamy już nawierzchnię betonową - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.
rozwiń zwiń