X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii. Czy będziemy płacić za trzymanie pieniędzy na koncie?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 10:24
Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii – mówi prof. Małgorzata Zaleska z SGH i zwraca uwagę, że bankowcy są zgodni co do zasadności nałożenia opłat za trzymanie środków na rachunkach. Jednocześnie od lat uważają, że za korzystanie z kapitału należy się zapłata.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Konektus Photo

Zgodnie z ostatnimi danymi Komisji Nadzoru Finansowego, zysk banków w okresie styczeń-luty br. wyniósł 1,36 mld zł po spadku rdr o 24 proc. Wynik banków z tytułu odsetek w pierwszych dwóch miesiącach tego roku to 7,25 mld zł, czyli spadek o 15 proc., a wynik z tytułu prowizji wyniósł 2,6 mld zł, co oznacza wzrost o 13 proc.

Kościński tt-1200.jpg
Minister finansów o wyższej kwocie wolnej od podatku: po pandemii możemy mieć większe ambicje


Niskie stopy procentowe nie ułatwiają generowania zysków

W opinii prof. Małgorzaty Zaleskiej, dyrektor Instytutu Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, do spadku rentowności banków przyczynia się od dłuższego czasu konieczność dokonywania odpisów na kredyty w związku z towarzyszącym im ryzykiem prawnym. Od sposobu rozwiązania sporów frankowych zależy m.in. przyszła rentowność banków, tym bardziej, że banki nie wykluczają zawiązywania kolejnych rezerw na kredyty frankowe.

Według niej środowisko niskich stóp procentowych także nie ułatwia bankom generowania zysków. Panująca niepewność nie sprzyja zaś udzielaniu kredytów, których oprocentowanie stanowi jedną z głównych składowych przychodów banków.

Podkreśla jednak, że obecnie sytuacja całego polskiego sektora bankowego jest stabilna, ale w odniesieniu do pojedynczych banków, zwłaszcza średnich i małych, nie można wykluczyć działań restrukturyzacyjnych czy nawet wdrożenia procedury resolution lub procesu upadłości.

Ujemne oprocentowanie czy opłaty?

– Od lat na spadek wyniku odsetkowego banki reagują podnoszeniem opłat i prowizji i tak dzieje się również obecnie. Świadczy o tym chociażby wzrost wyniku prowizyjnego banków. Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Zaleska.
Dodaje przy tym, że wśród przedstawicieli banków komercyjnych panuje w zasadzie przekonanie co do zasadności nałożenia opłat za trzymanie środków na rachunkach bankowych. Przedstawiciele innych środowisk niekoniecznie podzielają ten pogląd. Niemniej jednak wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów gospodarstw domowych, przy wciąż dodatniej stopie referencyjnej NBP, jest raczej mało prawdopodobne.

Poza tym – podkreśla ekonomistka – należy zwrócić uwagę na to, czy mówimy o ujemnym oprocentowaniu, czy o opłatach. Dyskutuje się jednocześnie, czy takie obciążenie należy nałożyć od razu, czy stopniowo, oraz czy ma ono dotyczyć wszystkich depozytów, czy na początek tylko wysokokwotowych.

Za korzystanie z kapitału należy się zapłata

Konsekwencje tego mogą być wielowątkowe, m.in. przekierowanie oszczędności bankowych w kierunku instrumentów rynku kapitałowego oraz wzrost obrotu gotówkowego, jeśli niektórzy deponenci zdecydują się trzymać pieniądze w tzw. skarpecie. Ponadto – w opinii profesor SGH – spowoduje to odpływ depozytów z banków, a zatem uszczuplenie ich źródeł finansowania. Wydaje się, że jest niedocenione, a z pewnością nieuregulowane wystarczająco w przepisach prawnych, ryzyko związane z koncentracją, pochodzeniem oraz walutą źródeł finansowania.

– Same banki zaś decydując się na nałożenie "kar" na depozyty będą musiały zmierzyć się z właściwym przekazem informacyjnym w zakresie obowiązku prowadzenia darmowych, podstawowych rachunków bankowych oraz postawy w ramach tzw. sporów frankowych. W odniesieniu do drugiej kwestii banki stoją bowiem – od lat niezmiennie – na stanowisku, że za korzystanie z kapitału należy się zapłata.

PolskieRadio24, PAP, DoS, md

Czytaj także

Ekspert radzi: jak brać kredyt, to z głową

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:47
Często zaczyna się niewinnie: brakuje pieniędzy, więc pożyczamy, a później... są problemy. Patrząc na ostatnie dane, można wywnioskować, że w czasie pandemii Polacy poszli po rozum do głowy i przestali brać kredyty bez opamiętania. Warto zauważyć, że wiele z nich bywa ukrytych. Okazje typu "kredyt zero procent" lub "przez pierwsze pół roku nie płacisz" to też pożyczka, tylko inaczej nazwana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: coraz więcej Polaków korzysta z bankowości internetowej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:31
Z raportu NetB@nk Związku Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale 2020 roku liczba aktywnych klientów bankowości internetowej wyniosła prawie 19 i pół miliona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niska popularność lokat bankowych. Zakładamy ich najmniej od 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:24
Polacy w lutym założyli lokaty bankowe o wartości 18,1 mld zł. To o ponad połowę słabszy wynik niż w lutym 2020 r., kiedy zdeponowano na lokatach ponad 40 mld zł - podało HRE Investments. Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady - dodano.
rozwiń zwiń