X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier: poprosiłem, aby wesprzeć tych, którzy sprzedają swoje towary w galeriach handlowych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:00
W czwartek podczas konferencji szef rządu był pytany o sprzedających, którzy przenoszą się z galerii handlowych na parkingi, gdzie odbywa się handel "pod chmurką", a sami sprzedający tłumaczą to niewystarczającą pomocą rządu z tarcz antykryzysowych.  Mateusz Morawiecki przyznał, że dla najemców w galeriach handlowych głównym problemem jest czynsz.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: twitter.com/@PremierRP

- Poprosiłem nasze najlepsze zespoły zajmujące się negocjacjami, żeby wesprzeć polskich - zwykle to są polscy - sprzedawców, producentów, którzy poprzez swoje marki prezentują swoje towary, sprzedają swoje towary w galeriach - powiedział premier. - To jest jedna z podstawowych przede wszystkim okoliczności, które mają zmienić czy poprawić rachunek wyników tych sklepów, które nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w galeriach - mówił szef rządu. Podkreślił, że pomocą dla przedsiębiorców jest także tarcza antykryzysowa.


- Po pierwsze: to wsparcie w postaci postojowego, czyli zapłata za część wynagrodzenia pracowników. Po drugie: zwolnienia ze składek ZUS-owskich, bardzo ważne, postulowane przez organizację przedsiębiorców, pracodawców, także przez organizację pracowników, przez związki zawodowe - wyliczał premier.

Kolejne wsparcie, o których mówił Morawiecki, to bezzwrotne dotacje dla mikrofirm.

- W wielu przypadkach - tych, gdzie straty będą najbardziej istotne, najbardziej zauważalne - będziemy umarzać większą część lub całość pierwszej tarczy" - mówił szef rządu i dodał, że będzie to dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców.

BGK chce pomóc firmom leasingowym

Bank Gospodarstwa Krajowego kończy prace nad systemem gwarancyjnym dla firm leasingowych, który jest podobny do istniejącego programu dla branży faktoringowej - wynika z czwartkowej wypowiedzi prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki.


Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Rząd kontynuuje pomoc dla firm. Premier: nawet 30 mld zł dodatkowego wsparcia

- BGK we współpracy z firmami faktoringowymi wprowadził gwarancje dla faktoringu. W tej chwili jesteśmy na ostatniej prostej uzgodnień gwarancji dla firm leasingowych - powiedziała prezes BGK w trakcie rozmowy online w programie Kwadrans z EKF (Europejskim Kongresem Finansowym).

Dodała, że ma to pomóc firmom w poprawie płynności w okresie kryzysu.

- Wiemy, z jakimi zjawiskami walczyliśmy, wiele towarów kupionych w leasingu mogłoby być za bezcen sprzedane. Szukaliśmy rozwiązań, które zabezpieczą polskich przedsiębiorców po to, żeby ten majątek wyleasingowany został w Polsce i mógł służyć po okresie kryzysu - mówiła prezes BGK.


shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
Zwolnienie ze składek ZUS i nowe zasady postojowego. Premier zapowiada przedłużenie tarczy antykryzysowej

Gwarancje dla firm za pieniądze UE 

W lutym tego roku prezes BGK informowała PAP, że będzie to system gwarancyjny działający w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, utworzonego przez państwa Unii Europejskiej na potrzeby walki z pandemią. Fundusz jest dodatkową, poza budżetem unijnym, inicjatywą państw członkowskich. Polska przystąpiła do Funduszu, wyrażając swoją solidarność z innymi państwami członkowskimi w walce ze skutkami pandemii.


Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka wyjaśniła wtedy, że chodzi o gwarancje płatności leasingowych, które przedsiębiorcy mają wobec firm leasingowych. Te płatności mają być zabezpieczone gwarancją BGK z regwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje z m.in. PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

PR24/PAP/IAR/sw 


Czytaj także

"Trzeba jak najszybciej odbudować gospodarkę". Premier o wsparciu dla firm

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:00
- Epidemia prędzej czy później odejdzie, mam nadzieję, że prędzej. Wtedy trzeba będzie jak najszybciej odbudować polską gospodarkę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Cerrad w Starachowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert BGK: w tym roku zwiększy się poziom naszej pomocy dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:39
Trwają prace dotyczące rozszerzenia pomocy ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm dotkniętych COVID-19. Chodzi o nowelizację ustawy dotyczącej funduszu dopłat - powiedział Piotr Natkański, dyrektor w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Krajowy Plan Odbudowy to sposób na uodparnianie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:30
Krajowy Plan Odbudowy jest jednym z elementów funduszy unijnych, z których w najbliższych latach będzie mogła korzystać Polska. W styczniu i lutym we wszystkich 16 województwach odbyły się konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. W tej puli w ramach funduszy polityki spójności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest 76 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4,5 mld zł wsparcia w ramach nowej tarczy branżowej. Ochroni blisko 300 tys. firm i ok. miliona pracowników

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:50
Z nowych rozwiązań w ramach tarczy branżowej skorzysta ok. 300 tys. firm i ok. 1 mln pracowników, a wsparcie wyniesie ok. 4,5 mld zł - poinformowała Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Dodano, że po 29 kwietnia rozpoczną się umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: gdy niezbędny jest kolejny lockdown, trzeba szukać wszelkich sposobów na ratowanie sektora usług

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:11
Kolejny lockdown w całym kraju oznacza ogromne koszty dla firm. I choć naszą gospodarkę ratują dobre wyniki przemysłu, to problemy sektora usług za chwilę będą bardzo widoczne, także jeśli chodzi o miejsca pracy. Warto więc szukać wszelkich sposobów na ich wsparcie, np. przez bony żywieniowe lub otwieranie hoteli dla zaszczepionych – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej obawiamy się utraty pracy, wciąż jednak boimy się o zdrowie bliskich. Nowy raport Deloitte

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:20
Maleje liczba Polaków, którzy boją się utraty pracy przez pandemię, ale wciąż wysoki jest poziom lęku, jeśli chodzi o przyszłość finansową – spłata kredytów niepokoi zdecydowaną większość osób. Najbardziej jednak obawiamy się o zdrowie bliskich - wynika z raportu Deloitte o nastrojach konsumenckich.
rozwiń zwiń