X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosyjska gospodarka w czasie pandemii. Trudności już pokonane?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 07:44
W związku z pandemią rosyjska gospodarka skurczyła się od 2020 roku o 3,1 proc., co stanowi największy spadek od 11 lat. Było to związane z restrykcyjnymi środkami mającymi na celu walkę z koronawirusem i ze spadkiem globalnego popytu na surowce energetyczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nikolay Antonov

Analitycy ankietowani przez agencję Reutera pod koniec 2020 roku spodziewali się, że PKB Rosji skurczy się o 3,7 proc. Na początku 2020 r., zanim ceny ropy naftowej, głównego towaru eksportowego Rosji spadły, a pandemia COVID-19 nabrała tempa, ministerstwo gospodarki przewidywało wzrost PKB o 1,9 proc. Rosja przeszła większą recesję gospodarczą na poziomie 7,8 proc. i 5,3 proc., odpowiednio w latach 2009 i 1998 roku. PKB ma powrócić na ścieżkę wzrostu w 2021 roku, zwiększając się o 3,3 proc.

Czytaj także:
shutt biznes covid 1200.jpg
Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

Spadek cen ropy i cięcia wydobycia uzgodnione z partnerami Rosji z OPEC przyczyniły się do 7 proc. spadku dochodów państwa - w tym samym czasie wydatki wzrosły o 25 proc., wpędzając Rosję w deficyt w wysokości 4,1 bln rubli (54 mld USD). To spowodowało, że dług publiczny Rosji wzrósł o 40 proc.

Kwartalne PKB Rosji rok do roku. Źródło: Bloomberg Kwartalne PKB Rosji rok do roku. Źródło: Bloomberg


Pakiet antykryzysowy

Rosyjski pakiet antykryzysowy wyniósł 3 bln rubli (43 mld USD, ok. 2,5% PKB), co jest kwotą niewielką w porównaniu z innymi krajami (np. Chiny przeznaczą na ten cel 7% PKB, Niemcy - 10%, a USA - 15%). Głównym celem rosyjskiego pakietu jest ochrona miejsc pracy poprzez wspieranie przedsiębiorstw. Z całej kwoty 63% (27 mld USD) trafi do pracodawców, głównie małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), a 16% (7 mld USD) do bezrobotnych i rodziców z dziećmi. Tylko 5% (2,2 mld USD) zostanie przeznaczone na pokrycie deficytów budżetowych podmiotów federacji. Kolejne 16% (6,8 mld USD) to świadczenia niepieniężne, głównie odroczenia podatkowe lub umorzenia niektórych płatności, np. czynszów i podatków.


- Biorąc pod uwagę stosunkowo niski dług publiczny, znaczne bufory makrofiskalne i oczekiwane stosunkowo skromne przyspieszenie wzrostu, Rosja ma pewną przestrzeń fiskalną dla bardziej stopniowej konsolidacji fiskalnej - powiedział Apurva Sanghi, główny ekonomista Banku Światowego w Rosji.


Wyzwania pozostały

Skutki pandemii dotknęły różne sfery rosyjskiej gospodarki: stopa bezrobocia wzrosła do 6,3% w październiku 2020 roku, najwyższego od ośmiu lat. Około pół miliona miejsc pracy zostało zlikwidowanych w każdym z trzech dużych sektorów: produkcji, budownictwie oraz usługach detalicznych i hotelarskich między drugim kwartałem 2020 a 2019 roku. Krajowa stopa ubóstwa wzrosła do 12,6 proc. i 13,2 proc. odpowiednio w pierwszym i drugim kwartale 2020 roku. Dochód rozporządzalny ludności spadł realnie o 3,5% - bardziej niż w innych krajach, których gospodarki radziły sobie gorzej.


- Istnieją możliwości napędzania długoterminowego wzrostu gospodarczego Rosji poprzez pogłębianie i rozszerzanie jej udziału w globalnych łańcuchach wartości w sektorze produkcji i usług - powiedział Renaud Seligmann, Dyrektor Banku Światowego w Rosji. - Z kolei te rozwiązania pomogą w promowaniu celów narodowych Rosji, którymi są rozwój eksportu zaawansowanych technologicznie towarów przemysłowych i rolnych, tworzenie miejsc pracy w tych sektorach oraz przyspieszenie rozwoju technologicznego.

Czytaj także:
shutterstock_5882816541200 (1).jpg
Polska drugi raz z rzędu z najniższym bezrobociem w UE. Eurostat podał dane za luty

Ewentualny niekorzystny scenariusz sugerujący gwałtowny wzrost liczby nowych zachorowań na COVID-19 utrzymujący się w drugiej połowie 2021 r. może dodatkowo wpłynąć na aktywność gospodarczą. W takim przypadku przewiduje się, że PKB w 2021 r. wzrośnie o 0,6 %, przy czym w większym stopniu dotknięty zostanie popyt konsumpcyjny i inwestycyjny.


PolskieRadio24.pl/ pism.pl/ themoscowtimes/ Reuters/ Bloomberg/ mib


Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Polska musi dobrze wykorzystać nadchodzące lata

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:38
Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy będzie przełomowym rozwiązaniem mającym na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią. Na inwestycje w kluczowe dla przyszłości Polski branże gospodarki będzie przeznaczonych łącznie ponad 58 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. Podobny plan musi przygotować każde państwo członkowskie UE i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksporterzy siłą polskiej gospodarki. Sprzedajemy coraz więcej na rynki zagraniczne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 15:21
Eksport był jednym z głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Polski po 1989 r. Do 2003 firmy z kapitałem zagranicznym generowały 74 proc. przyrostu eksportu towarów z Polski i aż 90 proc. przyrostu eksportu wyrobów bardziej zaawansowanych technicznie. Do naszych hitów eksportowych należą nie tylko produkty tradycyjne, ale również te z grupy tzw. wysokiej techniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga juana na globalne rynki. Czy nadchodzi zmierzch dolara amerykańskiego?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:40
Chiny chcą, aby ich waluta, juan, zastąpiła dolara amerykańskiego jako główna waluta do rozliczeń na świecie. Grono inwestorów na międzynarodowych rynkach uważa, że jest to nieuniknione, ale nie jest w stanie powiedzieć kiedy dokładnie to nastąpi.
rozwiń zwiń