more_horiz
Gospodarka

Ile pieniędzy traci tygodniowo polska gospodarka z powodu jej zamrożenia? Jarosław Gowin wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:30
Przez lockdown polska gospodarka traci 2-3 mld zł tygodniowo - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że okres postpandemiczny może zacząć się od początku maja, kiedy obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, co zależy od postępu szczepień.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Twitter/@MRPiT_GOV_PL

Szef resortu rozwoju w rozmowie z Business Insider dodał, że obecna sytuacja jest relatywnie lepsza niż rok temu. "Wtedy traciliśmy 4 mld zł tygodniowo" - podał. "To oznacza, że Polska się zubaża i zadłuża" - dodał.

Jak podkreślił wicepremier Jarosław Gowin Polska przechodzi "dość łagodnie" kryzys pandemiczny i jest w lepszej sytuacji niż większość gospodarek w UE.

Od kiedy luzowanie obostrzeń ?


Jak powiedział wicepremier Jarosław Gowin, okres post pandemiczny może zacząć się od początku maja, kiedy obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, ale "wszystko zależy od słowności koncernów farmaceutycznych dostarczających szczepionki i postępu szczepień, które wyraźnie przyśpiesza".

W jego opinii trzeba wprowadzić specjalne certyfikaty dla osób zaszczepionych, aby mogły one korzystać z gastronomii i hoteli. "Musimy nie tylko podawać kroplówki zamkniętym branżom, ale i pozwolić im działać" - wskazał.

"Uważam, że jak najszybciej powinniśmy otworzyć handel i usługi, a w drugiej kolejności hotele, gastronomię i branżę fitness" - dodał Jarosław Gowin. "Są na to gotowe odpowiednie procedury, które opracowaliśmy wspólnie z przedsiębiorcami" - podkreślił wicepremier i minister rozwoju. Dlatego jego zdaniem te branże powinny być odmrażane równolegle.

Skąd nadwyżka w handlu zagranicznym ?

2 mld euro nadwyżki w handlu zagranicznym wynika m.in z większej aktywności eksporterów, wykorzystujących wzrost popytu na towary przemysłowe w krajach Unii Europejskiej - napisał w komentarzu dla PAP Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Ekspert odniósł się w ten sposób do opublikowanych w czwartek danych GUS, który poinformował, że nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po lutym 2021 r. wyniosła 2,0 mld euro. "Taki wynik wpisuje się w trend wzrostowy widoczny od początku pandemii" - napisał Rybacki.

Zdaniem eksperta PIE efekt poprawy aktywności eksporterów, którzy wykorzystują obserwowany od drugiej połowy 2020 roku większy popyt na towary przemysłowe w krajach UE. Najwyższe wyniki notują eksporterzy wysyłający towary do Niemiec i Włoch. Dynamika sięga kolejno 6,9 proc. oraz 6 proc. (r/r.).


Shutterstock praca pracownik 1200.jpg
Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Nie widać skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki

Ekspansja na nowe rynki 


Analityk PIE zwrócił też uwagę na zwiększającą się podczas pandemii aktywność polskich przedsiębiorców na nowych rynkach zagranicznych. Napisał, że tempo wzrostu eksportu do krajów rozwijających się przekracza 10 proc., a udział towarów wysyłanych do tych gospodarek od początku roku wzrósł z 17,8 do 20,2 proc. całości eksportu.

Wskazał, że równolegle zdecydowanie wolniej od eksportu rośnie import. "Z uwagi na niższą mobilność oraz wymuszony większy udział pracy zdalnej, Polska importuje mniej ropy naftowej i pozostałych surowców energetycznych. Przedsiębiorcy ściągają także mniej dóbr kapitałowych w związku ze wstrzymaniem inwestycji na początku pandemii" - napisał Rybacki. Choć jego zdaniem od drugiej połowy roku nadwyżka handlowa zacznie się zmniejszać.


PR24/PAP/Ewa Wesołowska/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem