X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzecznik MSP chce, by więcej firm mogło płacić mniejsze składki na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:37
Zmiany w tzw. Małym ZUS-ie plus, co pozwoliłoby większej liczbie firm opłacać mniejsze składki na ZUS, postulował na wtorkowej konferencji rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Sceptycyzm wobec dobrowolności składek na ubezpieczenie społeczne wyrażali jednak eksperci.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Maciej Matlak/ Shutterstock

Reformie ZUS dla przedsiębiorców, czyli pierwszemu punktowi z tzw. Dziesiątki Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poświęcone było spotkanie online organizowane przez Rzecznika oraz Business Centre Club.

- Chcemy dokonać zmiany, która w najbliższym czasie jest do przeprowadzenia - podkreślał Adam Abramowicz, mówiąc, że jest już gotowy odpowiedni projekt nowelizacji wraz z uzasadnieniem.


Posłuchaj
00:16 rada 1.mp3 Grupę postulatów wysuwaną przez przedsiębiorców ujęto w "Dziesiątce Rzecznika MŚP". Propozycje mają poprawić warunki wyjścia z pandemii prywatnemu biznesowi. /IAR/.

 

Mały ZUS jeszcze mniejszy dzięki dodatkowym ulgom

Rzecznik postuluje, by zmienić zasady funkcjonowania Małego ZUS-u plus, czyli systemu ulg, który pozwala płacić niższe składki na ubezpieczenia, tak by mogło skorzystać z niego więcej firm.

Do zmiany limit przychodu, zasady dotyczące obniżenia składki

Po pierwsze chodzi o wykreślenie z ustawy „Mały ZUS Plus” limitu przychodowego w wys. 120 tysięcy złotych. Umożliwi to objęcie Małym ZUS-em Plus tych przedsiębiorców, którzy osiągają większy przychód, ale ze względu na specyfikę swojej działalności (zwłaszcza osoby trudniące się handlem, pośrednictwem itp.) nie przekłada się to na uzyskiwany przez nie dochód.

- Nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć. Co ma przychód do możliwości płacenia składki. (...) Przychód może być dowolny, najważniejszy jest dochód - przekonywał Abramowicz.


Posłuchaj
00:22 rada 2.mp3 Rada przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zapowiedziała regularne spotkania związane z kolejnymi postulatami zawartymi w "Dziesiątce RMŚP"./IAR/.

Ponadto, Rzecznik postuluje rezygnację z zasady, że obniżone składki można opłacać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności, a także by to Urząd Skarbowy lub ZUS wyliczał obniżoną składkę, którą opłaca w ramach zwolnienia przedsiębiorca.

Z nowych ulg mogłoby skorzystać 1,12 mln przedsiębiorców

Według szacunków przedstawionych na konferencji, po zmianach liczba beneficjentów ulg to ok. 1,12 mln przedsiębiorców, czyli ok. 308 tys. więcej niż obecnie. Koszty budżetowe zmian to ok. 1,72 mld zł (straty w FUS, pomniejszone zyski od podatku PIT).

Alternatywnie Rzecznik apeluje w ogóle o wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki, proponując, by każdy przedsiębiorca mógł zadecydować o tym, czy chce opłacić składkę, czy też chce oszczędzać na przyszłą emeryturę samodzielnie.

Eksperci mają zastrzeżenia

Do propozycji dobrowolnego opłacania składek na ZUS ostrożnie odnosili się jednak inni uczestnicy konferencji. Paweł Jaroszek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych apelował o "rozważne wprowadzanie zmian". Wątpliwości wyrażali także niektórzy uczestniczący w spotkaniu eksperci.


zus hajsy free shutt 1200 .jpg
Mały ZUS plus 2021. Potrzebne dodatkowe dokumenty do rozliczenia- Jeśli chodzi o tzw. fakultatywność w ubezpieczeniu społecznym, jestem do tego pomysłu niezwykle sceptycznie nastawiony. (...) Fakultatywność w ubezpieczeniu społecznym nie istnieje, sprowadza się do opłacania składek przez 5-10 proc. najbardziej świadomych przedsiębiorców - mówił Wojciech Nagel z BCC.

System powinien być powszechny, równy dla wszystkich

Podobnie Marek Góra z SGH zauważył, iż fundamentem systemu emerytalnego jest jego powszechność, czyli że funkcjonuje w sposób jednolity dla wszystkich.

- Bez spełnienia tego warunku taki system po prostu działa źle - ocenił Góra.

Dodał, że wyłączanie różnych grup społecznych z systemu, nawet jeśli byłoby to pod jakimś względem uzasadnione, komplikuje i podraża cały system, ale także sprawia, że domagają się tego kolejne grupy.

Bez składek nie będzie emerytury

Poza tym - przekonywał - przedsiębiorcy, którzy nie wpłacą składek na emeryturę ani oszczędzą na nią w inny sposób, nie będą mieli z czego żyć na starość, co oznacza, że za ich utrzymanie będzie płacić budżet państwa zasilany z podatków, m.in. od przedsiębiorców.

- Nie ma innej opcji. Na pewno nie zgodzimy się w społeczeństwie takim jak polskie, żeby ludzie nie mieli za co żyć, nie mieli czego jeść, nie mieli dachu nad głową. Czyli pozwolenie dzisiaj na to, żeby społeczeństwo dzisiaj nie oszczędzało, to wygenerowanie ogromnych kosztów na przyszłość - mówił.


zus shutterstock 1200.jpg
"Mały ZUS plus". Kto może korzystać z ulgi w 2021 roku?

Zbyt wysokie składki społeczne wypychają biznes do szarej strefy

W odpowiedzi Adam Abramowicz ocenił, że zbyt wysokie składki na ZUS dla mikroprzedsiębiorców spychają ich do szarej strefy i wpędzają w długi. Przytoczył przykład przedsiębiorcy, któremu zlicytowano mieszkanie, by pokryć zaległe składki na ubezpieczenie społeczne.

- Ten argument, że my musimy zmusić tego przedsiębiorcę do nazbierania na najniższą emeryturę, jest chybiony. Nikt nie zapłaci składki, która przewyższa jego możliwości płatnicze - podkreślił rzecznik.

Kto opłaca Mały ZUS Plus

Mały ZUS Plus to dobrowolne rozwiązanie umożliwiające opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, uzależnionych od wysokości uzyskanego rok wcześniej przychodu. Z ulgi mogą korzystać najmniejsi przedsiębiorcy, których przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z Małego ZUS Plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

PAP, jk

Czytaj także

Prezes ZUS: przybyło płatników składek, na rynku pracy nie doszło do zachwiania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 16:18
Na koniec ubiegłego roku w rejestrze mamy ponad 2,5 mln płatników składek, to jest o 55 tys. więcej niż w lutym 2020 r. - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Oceniła, że dzięki podjętym działaniom w czasie epidemii nie doszło do zachwiania na rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla firm. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest pełne umorzenie składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 10:55
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje różnymi instrumentami wsparcia dla osób i firm znajdujących się w skrajnie trudnym położeniu. Jedną z form pomocy jest umorzenie składek, które jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach - poinformował wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.
rozwiń zwiń