X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Harry Potter w tym roku obchodziłby 40 urodziny. Ile dolarów wyczarował dotychczas?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 07:21
Wartość marki Harry’ego Pottera obecnie szacowana jest na 25 miliardów dolarów. Książkowa postać czarodzieja stała się maszynką do robienia pieniędzy. Choć książki i filmy zostały już dawno zakończone, to dobra passa trwa w najlepsze. W 2021 roku książkowy Harry Potter obchodziłby, zgodnie z wyliczeniami fanów, 40 urodziny. Podsumowujemy jaką wartość w twardej walucie wyczarował Harry na przestrzeni lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/AnjelikaGr

W 2019 roku media donosiły, że dotychczasowa sprzedaż książek Rowling wyniosła ponad 7,7 miliarda dolarów, podczas gdy filmy o Harrym Potterze przyniosły ponad 7,7 miliarda dolarów brutto. Pomimo astronomicznej sprzedaży książek głównym sposobem, w jaki Rowling zarabia na Harrym Potterze jest obecnie Universal Studios' Wizarding World. Nawet jej strona internetowa Pottermore jest bardzo dochodowa. W 2016 roku przyniosła 19 milionów dolarów przychodu.

Według listy Forbes'a z najlepszymi zarobkami 2020 roku, Rowling zarobiła 60 milionów dolarów od czerwca 2019 do czerwca 2020 roku z połączenia sprzedaży książek i Wizarding World. Oczywiście jest to ogromna suma pieniędzy, choć nie tak duża, jak zarobiła w 2017 roku (95 mln dolarów).

W 2020 roku Sunday Times Rich List określił wartość netto J.K. Rowling na 795 milionów funtów, czyli nieco ponad 1 miliard dolarów.

To nie koniec listy osób, które zarobiły na Harrym spore kwoty. Daniel Radcliffe znalazł się w centrum uwagi, kiedy został ogłoszony odtwórcą roli Harry'ego Pottera. Nie dziwi więc fakt, że zarobił mnóstwo pieniędzy na popularnych filmach. Według doniesień, na ośmiu filmach, w których wystąpił, zarobił 110 miliona dolarów. Radcliffe bardzo ciepło wypowiadał się o swojej roli Chłopca Który Przeżył.

Czytaj także:
shutterstock Kanye West 1200.jpg
"Mistrzowie marketingowej gry". Gwiazdy muzyki i moda

Robert Pattison wystąpił tylko raz w filmie "Harry Potter i Czara Ognia", ale rola Cedrika Diggory'ego była dla niego trampoliną do sukcesu, której potrzebował, aby zagrać swoją gwiazdorską rolę w sadze "Zmierzch". Harry Potter wyczarował dla niego około 100 mln dolarów.

Wartość majątku Emmy Watson, odtwórczyni Hermiony została oszacowana na 80 milionów dolarów netto. Drugą główną rolą Emmy, była rola w filmie ''Piękna i Bestia'', który przyniósł 1,2 miliarda dolarów.

W 2016 roku JK Rowling zachwyciła fanów Pottera, wydając scenariusz popularnej londyńskiej sztuki, ''Harry Potter i Przeklęte Dziecko''. I choć opinie o fabule są podzielone, to sztuka zarobiła 2,3 miliona dolarów ze sprzedaży biletów w ciągu jednego tygodnia. Była to jednocześnie najlepiej sprzedająca się drukowana książka roku, sprzedano ponad 3,2 mln egzemplarzy zarabiając przy tym 4,1 mln dolarów.


Franczyza Harry'ego Pottera rozwinęła się nie tylko z książek i filmów. Zarobiła również mnóstwo pieniędzy dzięki innym rzeczom, w tym grom (zarówno elektronicznym, jak i nieelektronicznym) oraz zabawkom. Na dzień dzisiejszy mówi się o 7,3 miliardach dolarów, które zostały wygenerowane dzięki zakupom fanów. Firmy takie jak Hasbro i Mattel zarobiły na swoich produktach krocie i jest więcej niż prawdopodobne, że zyski będą nadal rosnąć w nadchodzących latach.


PolskieRadio24.pl/ screenrant/ cosmopolitan/ mib

Czytaj także

Światowe mocarstwa biją się o Arktykę. Pod lodem czeka ropa, gaz ziemny i minerały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 09:00
Trwa wyścig o dominację w Arktyce między krajami takimi jak Stany Zjednoczone, Norwegia, Rosja, Dania i Kanada. A jest o co się bić. Naukowcy szacują, że pod lodem Arktyki kryje się 90 mld baryłek ropy, 24 proc. światowych zapasów gazu ziemnego i pokaźne złoża minerałów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:00
Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc.. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski biznes w coraz większym stopniu korzysta z internetu. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:28
Już ponad połowa przedsiębiorców w Polsce zakłada firmy korzystając z sieci, tą drogą załatwia też coraz więcej spraw urzędowych.
rozwiń zwiń