Masowa wymiana liczników energii. Jakie korzyści daje inteligentne urządzenie pomiarowe?
W ciągu najbliższych kilku lat czeka nas gigantyczna operacja wymiany liczników energii elektrycznej na tzw. urządzenia inteligentne. Do roku 2028 ponad 10 mln odbiorców będzie mieć takie liczniki. Sejm zdecydował, że koszty całej operacji poniosą operatorzy systemu dystrybucyjnego. Co się więc zmieni? Jakie korzyści daje inteligentny licznik energii?
2021-05-04, 07:45
Zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego operatorzy systemu dystrybucyjnego zaczną wkrótce wymieniać liczniki energii elektrycznej na urządzenia zdalnego odczytu, czyli tzw. inteligentne. Jednocześnie nowe przepisy zakładają stworzenie CSIRE, czyli centralnego systemu informacji rynku energii. System będzie zarządzał operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Konieczność dostosowania przepisów do prawa UE
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego zapobiegnie lawinowemu wzrostowi cen energii
Zgodnie z nową regulacją prawną do końca 2023 roku nowe liczniki zdalnego odczytu ma mieć co najmniej 15 proc. odbiorców każdego operatora systemu dystrybucyjnego. Dwa lata później już 35 proc., do 2027 r. wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc., a do końca 2028 r. – co najmniej 80 proc.
Dane z nowego typu liczników będą sumowane co 15 minut. Informacje przesyłane do operatora będą zawierały przede wszystkim dane pomiarowe, w tym o zużyciu, ewentualnie oddanej energii w przypadku gospodarstw wykorzystujących odnawialne źródła energii, oraz jakości energii elektrycznej. Do CSIRE przekazywane będą także dane dotyczące rozliczeń oraz zawarcia lub zakończenia umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Szczegółowa lista przesyłanych parametrów znajdzie się w odrębnych przepisach.
W pierwszej kolejności wymiany licznika energii elektrycznej mogą spodziewać się osoby, u których mija okres ważności takiego urządzenia. Wynosi on 8 lat, a w przypadku liczników prądu o mocy powyżej 30 kW – 15 lat. Taka wymiana – dokładnie tak, jak dotychczas – jest darmowa, ponieważ licznik stanowi własność zakładu energetycznego.
REKLAMA
Instalacja inteligentnych liczników wynika także z konieczności dostosowania przepisów do prawa Unii Europejskiej. Operacje takie przeprowadza obecnie większość państwa Wspólnoty, kilka z nich już taki system wdrożyło.
Licznik poinformuje o braku zasilania
Inteligentne liczniki pozwalają na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, co oznacza koniec spisywania wskazań liczników. Dane sumowane są co 15 min., dzięki czemu informacje o zużyciu prądu dostawca otrzymuje na bieżąco i będzie mógł nas rozliczać z faktycznego zużycia, a nie na podstawie prognoz, które niejednokrotnie wymagają korekty.
Inteligentne liczniki dają też możliwość rozliczenia się w systemie pre-paid, czyli nadpłacenia z góry za konkretną ilość prądu oraz rozwiązują problem ewentualnych usterek i awarii tych urządzeń, o których zakład energetyczny zostanie szybko poinformowany.
Samo urządzenie działa podobnie jak licznik tradycyjny, jednak w odróżnieniu od niego ma możliwość automatycznego przesyłania danych do operatora sieci dystrybucyjnej, w tym informacji o jakości dostarczanej energii. Urządzenie wykrywa także przerwy w dostawie prądu i automatycznie informuje o tym operatora sieci, co przyspiesza proces przywrócenia zasilania.
REKLAMA
Według wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wymiana jednego urządzenia to koszt 360 zł. Pojawia się więc pytanie, czy odbiorca może odczuć to w formie wyższych rachunków? Teoretycznie nie powinno, ponieważ wymiana liczników energii odbywa się cyklicznie, co 8 lat. Z drugiej strony dzięki nowym urządzeniom dostawcom energii odpadną wydatki związane m.in. z odczytem liczników, a więc zatrudnianiem inkasentów, co ma mieć przełożenie na koszty ich działalności.
Korzyści dla dostawców i odbiorców
Wśród najważniejszych korzyści, jakie osiągnie odbiorca energii elektrycznej w wyniku nowelizacji przepisów, Ministerstwo Klimatu wylicza:
- bieżący dostęp do danych o zużyciu energii elektrycznej, co umożliwi: optymalne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, analizę danych i świadome korzystanie z energii elektrycznej, w przypadku odbiorców uboższych lub wrażliwych możliwość elastycznego dostosowania bieżącego zużycia do posiadanych zasobów,
- odpowiedź na indywidualne potrzeby klienta poprzez wzrost zróżnicowania taryf, a tym samym zapewnienie konsumentowi możliwości aktywnego uczestnictwa w rynku,
- poprawa parametrów jakościowych pobieranej energii elektrycznej,
- uproszczenie i skrócenie procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej – łatwość i krótki czas trwania procedury zmiany sprzedawcy zaktywizuje konsumentów,
- stworzenie potencjału do rozwoju mikrogeneracji oraz podłączenia do sieci dodatkowych urządzeń.
Resort wskazuje również listę korzyści dla przedsiębiorstw energetycznych:
- skuteczną i bezpieczną wymianę informacji na detalicznym rynku energii, co pozwoli na sprawną realizację obowiązków i praw,
- niższe koszty udziału w rynku energii dla sprzedawców,
- gwarancję szybkości przesyłania danych oraz trwałości rozwiązania CSIRE,
- umożliwienie rozwoju nowych usług energetycznych, np. taryf dynamicznych,
- możliwość uzyskania informacji i danych dotyczących nowych odbiorców (po udzieleniu przez nich zgody), co pozwoli na przygotowanie spersonalizowanych ofert.
PolskieRadio24.pl, DoS
REKLAMA
REKLAMA