Eksperci: gwarancja wkładu własnego ułatwi młodym wzięcie kredytów, a banki zachęci do ich udzielania
- Gwarantowanie przez państwo wkładu własnego na zakup lub budowę domu czy mieszkania do wysokości 100 tys. zł to dla młodych Polaków dobre rozwiązanie, bo problem mieszkaniowy mamy ogromny. Z pewnością zachęci to banki do udzielania kredytów i na tym etapie wydaje się, że nie powinno być tu ograniczeń związanych z liczbą dzieci czy ich wiekiem - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyr. Biura ds. Strategi Rynkowych PKO BP i dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.
2021-05-19, 13:00
Gwarancja wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego w banku to jeden z elementów Polskiego Ładu. Inny dotyczy umarzania części kredytu w zależności od liczby dzieci.
- Pomysł z gwarancją jest na pewno dobry, ponieważ zwiększy to dostępność kredytów dla osób, których nie stać na wkład własny. Z drugiej strony kredyty te są z reguły mało szkodowe, więc myślę, że Skarb Państwa do tych gwarancji nie powinien dużo dołożyć, jeśli w ogóle coś – powiedział Mariusz Adamiak.
Zauważył, że dostępność mieszkań to problem społeczny, nie tylko w Polsce. Po części jest on u nas związany teraz także z bardzo niskimi stopami procentowymi, gdzie ludzie uciekają z oszczędnościami w nieruchomości. W efekcie, zwłaszcza młodych, którzy myślą o przyszłości, przeraża to, jak długo będą musieli oszczędzać na własne mieszkanie.
Powiązany Artykuł
![polski ład mateusz morawiecki 1200 free tt.jpg](http://static.prsa.pl/images/129d5a3c-0898-4354-9cde-744de59a92b9.jpg)
Premier o Polskim Ładzie: to propozycja nowej umowy społecznej
Wsparcie - na jaki okres?
Odnosząc się do ewentualnych warunków umożliwiających uzyskanie gwarancji państwa i łatwiejszego uzyskania kredytu ocenił, że powinno być to rozwiązanie jak najszersze, obejmujące cały okres rozwoju rodziny.
REKLAMA
- Moim zdaniem nie powinno mień znaczenia czy już ma się dzieci, czy są one małe. (…) Myślę, że powinien być to jak najszerszy krąg osób, tym bardziej, że mimo wszystko relacja kosztu tego programu do korzyści społecznych będzie bardzo dobra – podsumował Mariusz Adamiak.
W opinii dr. Jakuba Borowskiego należy jeszcze poczekać na konkretne zapisy ustaw. Zaproponowane rozwiązanie dotyczące kredytów mieszkaniowych było już wcześniej proponowane.
- Oczywiście gwarancja wkładu własnego zmniejsza ryzyko kredytowe i banki będą zainteresowanie udzieleniem takich kredytów. To nie ulega wątpliwości - podkreślił dr Borowski.
W jego ocenie dla młodego człowieka, małżeństwa czy pary, która chce zamieszkać razem, mieć dzieci, a nie ma na wkład własny, to rozwiązanie może być pomocne. Dodał, że to, czy uprawnienie do gwarancji wkładu własnego będzie zależało od liczby dzieci, od tego, w jakiej fazie rozwoju jest rodzina, będzie uzależnione od celu, jaki ma spełnić ta propozycja zawarta w Polskim Ładzie.
REKLAMA
Eksperci: trzeba zatrzymywać młodych lekarzy w kraju
Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o propozycjach rozwoju ochrony zdrowia, w tym o ustawach, którymi dziś zajmuje się rząd, dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla lekarzy stażystów. Mają być one wyższe o nieco ponad 400 zł.
Goście podkreślali konieczność zatrzymywania w Polsce naszych absolwentów studiów medycznych, ale także i to, że za granicą mają oni stale znacznie lepsze oferty pracy. Wskazywali na potrzebę zwiększania nakładów na ochronę zdrowia poprzez wyższe składki.
Dr Borowski zauważył, że trzeba będzie jednak poczekać na wyliczenia nie tylko dotyczące wyższych składek od przedsiębiorców czy braku możliwości ich doliczania od podatku, ale także braku opodatkowania najniższych wynagrodzeń.
PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md
REKLAMA