more_horiz
Gospodarka

Uwaga na oszustów wykorzystujących Narodowy Spis Powszechny. Zawsze sprawdzajmy tożsamość rachmistrza

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:59
Narodowy Spis Powszechny tym razem, z powodu pandemii, odbywa się wyłącznie zdalnie. Jak przypomina Główny Urząd Statystyczny, podstawową metodą wzięcia udziału w spisie jest wypełnienie internetowej ankiety na stronie www.spis.gov.pl. Zdalny spis to niestety też okazja do działania dla wielu oszustów, chcących wyłudzić istotne informacje na nasz temat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/oatawa
Posłuchaj
02:01 PR1_AAC 2021_05_26-06-33-44.mp3 Uwaga na oszustów wykorzystujących spis powszechny. Zawsze sprawdzajmy tożsamość rachmistrza (K.Kuczyński/Polskie Radio 24)

Rzecznik GUS Karolina Banaszek mówi, że spisać przez internet możemy się z dowolnego urządzenia - telefonu, tabletu czy komputera. Co ważne, nie musimy tego robić na własnym urządzeniu - można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy, gdzie powinien być specjalnie wyznaczony punkt z dostępem do internetu.

Kwestionariusz za nas może też wypełnić ktoś z naszej rodziny, np. żona czy mąż.

spis para laptop free shutt 1200 .jpg
Trwa Narodowy Spis Powszechny: swoje dane udostępniło już 8 mln osób

Oszuści nie próżnują

Jednocześnie eksperci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując spis, chcą wyłudzić nasze dane. Tu szczególną wagę należy przywiązywać do weryfikacji tego, kto do nas dzwoni - mówi ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Damian Wróblewski.

- Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na to, kto się z nami skontaktuje. Zapytajmy rozmówce o dane kontaktowe, o informacje, z jakiego dzwoni wydziału, nie bójmy się tego weryfikować - radzi.

Najprostszym sposobem na odróżnienie oszusta od prawdziwego rachmistrza jest numer telefonu. Rachmistrzowie dzwonią tylko i wyłącznie z numeru 22 828 88 88.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, K.Kuczyński, md