Trwa Narodowy Spis Powszechny: swoje dane udostępniło już 8 mln osób
Jakie znaczenie dla gospodarki ma Narodowy Spis Powszechny, wyjaśniała w radiowej Jedynce prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska.
2021-05-25, 18:41
Jak mówi gość Polskiego Radia, w spisie ludności i mieszkań, który trwa już od dwóch miesięcy, wzięło do tej pory ponad 8 mln osób, czyli ponad 22 procent mieszkańców Polski.
Spisu dokonujemy sami, korzystając z internetu, połączenia telefonicznego lub spisując się w urzędzie
I przypomina, że spis jest obowiązkowy, spisujemy się samodzielnie, korzystając z internetowej strony spis.gov.pl, na której wpisujemy swoje dane.
Posłuchaj
Jeśli ktoś nie ma dostępu do sieci, można zadzwonić na spisową infolinię i podać dane konsultantowi.
REKLAMA
- Można się też spisać w punkcie spisowym w urzędzie gminy czy miasta lub urzędzie statystycznym w konkretnym mieście – wymienia gość radiowej Jedynki.
Powiązany Artykuł
![pisarz pisanie komputer 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/72055b72-6f94-40b7-966d-ae97460dfa63.jpg)
Formularz "krok po kroku" - ABC Spisu Powszechnego
Gdy się nie spiszemy, zadzwonią do nas rachmistrzowie spisowi
Jednocześnie zastrzega, że jeśli ktoś nie dokona wpisu, to zadzwonią do niego rachmistrzowie spisowi z numeru 22 828 88 88, i wtedy nie ma możliwości odmowy dokonania spisu.
Powiązany Artykuł
![telefon komórkowy free shutter 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/89ffaa94-5765-4769-86c7-fb9219b4a31b.jpg)
Narodowy Spis Powszechny 2021. Możemy się spodziewać telefonu od rachmistrza
Spis nie tylko obrazuje sytuację gospodarczą kraju, ale rzutuje na jego politykę w przyszłości
Spis jest powszechny i obowiązkowy, a to oznacza, że każdy musi udzielić informacji. Te mają duże znaczenie dla kształtowania polityki społecznej i gospodarczej kraju, obrazuje realny wygląd sytuacji gospodarczej, rynku pracy i będzie rzutować na politykę gospodarczą.
Spis ważny dla polskiego rynku pracy i pracowników
- Spis pomaga nam zrozumieć czego teraz potrzebujemy i będziemy potrzebować w przyszłości i jest użyteczny z punktu widzenia każdego mieszkańca Polski, mówi gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, dzięki tym danym, odpowiednie instytucje będą tworzyć programy podtrzymujące i stymulujące aktywność zawodową.
- Ta wiedza pomoże w podziale funduszy dotyczące np. szkoleń zawodowych, czy wsparcia dla osób, które utraciły zatrudnienie, mówi Agnieszka Szlubowska.
Spis zobrazuje też warunki mieszkaniowe Polaków
Spis ma też dostarczyć informacji o warunkach mieszkaniowych Polaków, przydatnych do kształtowania polityki mieszkaniowej.
Narodowy Spis Powszechny odbywa się raz na 10 lat, dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo na terenie Polski, jest obowiązkowy i potrwa do końca września tego roku.
REKLAMA
Justyna Golonko, Polskie Radio, jk
REKLAMA