Coraz bliżej budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Umowa z wykonawcą podpisana
Prawie 80 milionów złotych będzie kosztować budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim. Umowę na realizację inwestycji podpisała właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Najkorzystniejsza okazała się oferta firmy COLAS Polska, która wyceniła swoją pracę na ponad 78 milionów złotych. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
2021-05-27, 11:20
Wykonawca będzie miał za zadanie wykonać projekt, uzyskać wszystkie pozwolenia i, co najważniejsze, zbudować ponad siedmiokilometrową obwodnicę Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22.
Będzie to jednojezdniowa, dwupasmowa droga. W zakres inwestycji wchodzi budowa nowych mostów, budowa skrzyżowań jednopoziomowych oraz urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca, czyli między innymi oświetlenie drogowe oraz wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zadanie jest realizowane w formule Projektuj i buduj.
Powiązany Artykuł
Program kolejowy CPK. Znamy projektanta łódzkiego tunelu
Czas przewidziany na realizację robót wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie wynosi 36 miesięcy. Zakończenie robót planowane jest w 2024 roku.
Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad argumentują, że droga 22 jest ważnym korytarzem transportowym i to nie tylko w województwie lubuskim. Łączy przejście graniczne w Kostrzynie nad Odrą wraz z przejściem granicznym przy wschodniej granicy Polski w miejscowości Grzechotki. Droga ta prowadzi do Elbląga, skąd wiedzie do granicy z Rosją już jako droga ekspresowa S22.
Przybywa nowych obwodnic
Do rządowego Programu budowy 100 obwodnic województwie lubuskim zaliczono sześć inwestycji. W ubiegłym roku na pozostałe pięć inwestycji GDDKIA podpisała umowy na wykonanie dokumentacji projektowej w ramach Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
REKLAMA
Prace projektowe dotyczą obwodnic Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej nr 29, Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31, Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22, Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24 i Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12.
Rządowy program zakłada budowę stu obwodnic w całej Polsce. Wszystkie inwestycje mają być gotowe do 2030 roku. W sumie w ramach tego programu powstanie około 820 kilometrów nowych dróg. Rząd chce też dotować budowę obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Równocześnie wypłacane są pieniądze z funduszu wsparcia dla dróg samorządowych. Projekty te mają poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort podróżowania. Mieszkańcy miejscowości, w których powstaną obwodnice mogą liczyć na poprawę komfortu życia – obwodnice zredukują ruch tranzytowy, a co za tym idzie zmniejszą poziom hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Poprawi się też bezpieczeństwo.
Jako pierwsza na ukończenie w ramach programu budowy stu obwodnic ma szansę obwodnica miejscowości Smolajny na Warmii i Mazurach. W tej chwili prowadzone są już roboty budowlane.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA
REKLAMA