more_horiz
Gospodarka

Bezpieczeństwo i kultura. Ruszył XI Kongres Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 11:10
"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt, który właśnie się rozpoczął. Pierwszego dnia zaplanowano debaty o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków, drugiego omawiane będzie bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
Szpital na PGE Narodowym
Szpital na PGE NarodowymFoto: Cezary Piwowarski/PRSA

Na Zamku Królewskim w Warszawie przez dwa dni będą debatować przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej. Ważnym elementem będą dyskusje o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju. 


xi-kongres-polska-wielki-projekt 1200.jpg
XI Kongres Polska Wielki Projekt. Dziś pierwsze debaty

 Bezpieczeństwo energetyczne to bardzo istotny element polityki państwa, ponieważ cała gospodarka, przemysł, wszystko, co funkcjonuje przy użyciu prądu w gospodarstwach domowych, jest zależne od tego, czy dany kraj potrafi produkować określoną ilość energii i będzie potrafił zapewnić taką ilość w przyszłości  mówi Tomasz Teluk, politolog, ekspert branży energetycznej, który podkreśla, że obecnie Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie.


Posłuchaj
05:47 TROJKA Pora na Trojke Kongres Polska Wielki Projekt 2021_05_28-07-41-25.mp3 Dr Tomasz Teluk o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Pora na Trójkę)

Tomasz Teluk wspomina o historycznej roli węgla w Polsce, zaznaczając przy tym, że "rodzime złoża gazu ziemnego odpowiadają za 1/4 krajowego zapotrzebowania na energię".  To, przed czym stoi teraz Polska, to transformacja energetyczna, bez wątpienia jest to bardzo wielki projekt  dodaje gość Witolda Lazara, podkreślając, że wyzwaniem będzie zarówno budowa elektrowni jądrowej, dywersyfikacja źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem tych odnawialnych, jak i połączenia energetyczne z naszymi sąsiadami, szczególnie w rejonie Trójmorza.

***

W sobotę planowane są dyskusje na temat Zamku Królewskiego  o koncepcji odbudowy autorstwa profesora Jana Bogusławskiego i Zamku Królewskim jako centrum kultury narodowej. Wcześniej jednak odbędzie się panel dotyczący bezpieczeństwa kulturowego. 

 Rzadko myśli się o kulturze w kontekście zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych, jednak odpowiedź na pytanie, czym one są, nie jest oczywista  stwierdza dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska w rozmowie z Katarzyną Cygler.  Michał Łuczewski, moderator naszego panelu, zdefiniował zagrożenia zewnętrzne, jako te związane z pewnym postkolonialnym półperyferyjnym patrzeniem na nasz kraj. Optyką, która może być narzucana i dominująca w rozmowach z partnerami i w postrzeganiu Polski na arenie międzynarodowej  wyjaśnia.

 Zagrożenie wewnętrzne łączy się z kolei z wątkiem istotnym dla całego kongresu: więzi, która łączy wspólnotę polityczną. Ta więź jest niezbędnym warunkiem wszelkich wysiłków modernizacyjnych  wskazuje dyr. Schabowska.  Dlatego tak bardzo istotny jest konsensus, mówienie jednym głosem o tym, co w naszej kulturze jest wartością, niezależnie od podziałów politycznych czy światopoglądowych  dodaje.


Posłuchaj
12:55 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_05_28 10-24-49.mp3 Kongres Polska Wielki Projekt - bezpieczeństwo kulturowe (Trójka przed południem)

 Myślę, że zanim będziemy myśleli o jakimkolwiek projekcie, to w Polsce ważna jest praca nad odbudowywaniem zaufania i więzi. Temu też służy nasz kongres i nasz panel  potwierdza dr hab. Michał Łuczewski z wydziału socjologii UW.  Artystom, czy w ogóle ludziom, którzy reprezentują inny światopogląd niż my, często przypisujemy złe intencje. A jeśli do tego nie mamy relacji, to wtedy te intencje będą ich w naszych oczach przekreślały. Więc przed wszystkimi projektami, przed wspaniałymi planami, jest przed nami prosta praca do wykonania: zasiądnięcia przy jednym stole i rozmawiania. I zobaczenia, że wszyscy mamy jeden cel, a tym celem jest Polska  podkreśla.

Tradycyjnie drugiego dnia Kongresu uroczyście wręczone zostaną nagrody imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To wyróżnienie dla wybitnego polskiego twórcy, którego dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii oraz tradycji Polski i są inspiracją na przyszłość. Podobnie jak w październiku ubiegłego roku, Kongres będzie się odbywał zgodnie z rygorami sanitarnymi.


Program I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Piątek, 28 maja

10:00 – Rejestracja

11:00-12:30 – Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków
Anna Janiczek
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Jan Walewski
Filip Nowak
Moderator: Adam Giza

12:30-14:00 – Bezpieczeństwo energetyczne

Tomasz Teluk
Paweł Turowski
Tomasz Szulc
Marcin Chludziński
Moderator: Grzegorz Górny

14:00-15:00 – Przerwa na kawę

15:00-16:30 – Bezpieczeństwo logistyczne
Przemysław Sypniewski
Bogusław Cichoń
Michał Kuczmierowski
Moderator: prof. Krzysztof Szczerski

16:30-18:00 – Bezpieczeństwo finansowe

Paweł Szałamacha
Leszek Skiba
Szymon Sypniewicz
Moderator: Marek Dietl

Sobota, 29 maja

9:30 – Rejestracja

10:30-12:00 – Bezpieczeństwo kulturowe
Mateusz Piotrowski
Edwin Bendyk
Prof. Andrzej Zybertowicz
Barbara Schabowska
Moderator: dr hab. Michał Łuczewski

12:00-13:30 – Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Jakub Lewicki
Bożena Radzio
Moderator: prof. Jerzy Bogusławski

13:30-14:30 – Przerwa na kawę

14:30-16:00 – Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
Prof. Juliusz A. Chrościcki
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Jerzy Miziołek
Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska

16:00 – Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem