Bezpieczeństwo i kultura. Ruszył XI Kongres Polska Wielki Projekt
"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt, który właśnie się rozpoczął. Pierwszego dnia zaplanowano debaty o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków, drugiego omawiane będzie bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
2021-05-28, 11:10
Na Zamku Królewskim w Warszawie przez dwa dni będą debatować przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej. Ważnym elementem będą dyskusje o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.
Powiązany Artykuł

XI Kongres Polska Wielki Projekt. Dziś pierwsze debaty
– Bezpieczeństwo energetyczne to bardzo istotny element polityki państwa, ponieważ cała gospodarka, przemysł, wszystko, co funkcjonuje przy użyciu prądu w gospodarstwach domowych, jest zależne od tego, czy dany kraj potrafi produkować określoną ilość energii i będzie potrafił zapewnić taką ilość w przyszłości – mówi Tomasz Teluk, politolog, ekspert branży energetycznej, który podkreśla, że obecnie Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie.
Posłuchaj
Dr Tomasz Teluk o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Pora na Trójkę) 5:47
Dodaj do playlisty
Tomasz Teluk wspomina o historycznej roli węgla w Polsce, zaznaczając przy tym, że "rodzime złoża gazu ziemnego odpowiadają za 1/4 krajowego zapotrzebowania na energię". – To, przed czym stoi teraz Polska, to transformacja energetyczna, bez wątpienia jest to bardzo wielki projekt – dodaje gość Witolda Lazara, podkreślając, że wyzwaniem będzie zarówno budowa elektrowni jądrowej, dywersyfikacja źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem tych odnawialnych, jak i połączenia energetyczne z naszymi sąsiadami, szczególnie w rejonie Trójmorza.
***
W sobotę planowane są dyskusje na temat Zamku Królewskiego – o koncepcji odbudowy autorstwa profesora Jana Bogusławskiego i Zamku Królewskim jako centrum kultury narodowej. Wcześniej jednak odbędzie się panel dotyczący bezpieczeństwa kulturowego.
– Rzadko myśli się o kulturze w kontekście zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych, jednak odpowiedź na pytanie, czym one są, nie jest oczywista – stwierdza dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska w rozmowie z Katarzyną Cygler. – Michał Łuczewski, moderator naszego panelu, zdefiniował zagrożenia zewnętrzne, jako te związane z pewnym postkolonialnym półperyferyjnym patrzeniem na nasz kraj. Optyką, która może być narzucana i dominująca w rozmowach z partnerami i w postrzeganiu Polski na arenie międzynarodowej – wyjaśnia.
– Zagrożenie wewnętrzne łączy się z kolei z wątkiem istotnym dla całego kongresu: więzi, która łączy wspólnotę polityczną. Ta więź jest niezbędnym warunkiem wszelkich wysiłków modernizacyjnych – wskazuje dyr. Schabowska. – Dlatego tak bardzo istotny jest konsensus, mówienie jednym głosem o tym, co w naszej kulturze jest wartością, niezależnie od podziałów politycznych czy światopoglądowych – dodaje.
Posłuchaj
Kongres Polska Wielki Projekt - bezpieczeństwo kulturowe (Trójka przed południem) 12:55
Dodaj do playlisty
– Myślę, że zanim będziemy myśleli o jakimkolwiek projekcie, to w Polsce ważna jest praca nad odbudowywaniem zaufania i więzi. Temu też służy nasz kongres i nasz panel – potwierdza dr hab. Michał Łuczewski z wydziału socjologii UW. – Artystom, czy w ogóle ludziom, którzy reprezentują inny światopogląd niż my, często przypisujemy złe intencje. A jeśli do tego nie mamy relacji, to wtedy te intencje będą ich w naszych oczach przekreślały. Więc przed wszystkimi projektami, przed wspaniałymi planami, jest przed nami prosta praca do wykonania: zasiądnięcia przy jednym stole i rozmawiania. I zobaczenia, że wszyscy mamy jeden cel, a tym celem jest Polska – podkreśla.
Tradycyjnie drugiego dnia Kongresu uroczyście wręczone zostaną nagrody imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To wyróżnienie dla wybitnego polskiego twórcy, którego dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii oraz tradycji Polski i są inspiracją na przyszłość. Podobnie jak w październiku ubiegłego roku, Kongres będzie się odbywał zgodnie z rygorami sanitarnymi.
Program I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt
Piątek, 28 maja
10:00 – Rejestracja
11:00-12:30 – Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków
Anna Janiczek
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Jan Walewski
Filip Nowak
Moderator: Adam Giza
12:30-14:00 – Bezpieczeństwo energetyczne
Tomasz Teluk
Paweł Turowski
Tomasz Szulc
Marcin Chludziński
Moderator: Grzegorz Górny
14:00-15:00 – Przerwa na kawę
15:00-16:30 – Bezpieczeństwo logistyczne
Przemysław Sypniewski
Bogusław Cichoń
Michał Kuczmierowski
Moderator: prof. Krzysztof Szczerski
16:30-18:00 – Bezpieczeństwo finansowe
Paweł Szałamacha
Leszek Skiba
Szymon Sypniewicz
Moderator: Marek Dietl
Sobota, 29 maja
9:30 – Rejestracja
10:30-12:00 – Bezpieczeństwo kulturowe
Mateusz Piotrowski
Edwin Bendyk
Prof. Andrzej Zybertowicz
Barbara Schabowska
Moderator: dr hab. Michał Łuczewski
12:00-13:30 – Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Jakub Lewicki
Bożena Radzio
Moderator: prof. Jerzy Bogusławski
13:30-14:30 – Przerwa na kawę
14:30-16:00 – Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
Prof. Juliusz A. Chrościcki
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Jerzy Miziołek
Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska