Za pieniądze z UE powstaną centra usług społecznych. Resort funduszy rozpoczął negocjacje społeczne z samorządami
Ruszają konsultacje wartego ponad 4 mld euro programu Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 - poinformowała w środę sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
2021-06-02, 11:20
Rozpoczął się proces programowania nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, a jednym z programów realizowanych jej w ramach jest program Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny, będący następcą programu Wiedza, Edukacja, Rozwój.
-Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne tego programu - poinformowała, dodając, że konsultacje potrwają do 9 lipca, a na 17 czerwca planowane jest wysłuchanie publiczne.
-Na realizację całego programu chcemy przeznaczyć ponad 4 mld euro. To wsparcie będzie udzielane zarówno w formie dotacji, ale również instrumentów finansowych takich jak np. pożyczki na samozatrudnienie lub kształcenie ustawiczne- dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Powiązany Artykuł
Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni
Pieniądze z UE na programy społeczne
Program będzie się skupiać na działaniach w obszarze szeroko rozumianej polityki społecznej, od polityki rynku pracy, przez włączenie społeczne, edukację, aż po zdrowie.
Celem programu - opisywała Jarosińska-Jedynak - będzie poprawa sytuacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, np. duża część środków trafi na realizację usługi zatrudnienia wspomaganego, czyli pomoc w wyjściu na rynek pracy i utrzymaniu zatrudnienia. Zostanie też stworzony nowy system orzekania o niepełnosprawności, a także nowoczesne instrumenty w zakresie wsparcia rodzin z osobą z niepełnosprawnościami.
"Priorytetem programu pozostanie dostępność, w tym dostępność cyfrowa" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak. W kontekście aktywności zawodowej priorytetem będzie - według minister - poprawa dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i obniżenie opłat dla rodziców.
REKLAMA
Kolejnym założeniem programu jest poprawa jakości edukacji, w tym kształcenia zawodowego i szkolnictwa wyższego. "Znaczną część środków chcemy przeznaczyć na rozwój kompetencji cyfrowych" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej.
Powiązany Artykuł
80 mln zł w ramach programu Dostępność+. Przyznano już pierwsze granty
Centra usług społecznych ze środków UE
Jak mówiła, priorytetem będzie przejście od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej nad osobami starszymi czy dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi. "Zamierzamy pomóc w powstawaniu centrów usług społecznych" - deklarowała. Wsparcie mają także otrzymać organizacje pozarządowe. Program ma także wspomóc rozwój dialogu społecznego i obywatelskiego oraz realizację innowacji społecznych.
-Program kierowany jest przede wszystkim do samorządów, do administracji rządowej, do organizacji pozarządowych, do przedsiębiorców, partnerów społecznych, a także uczelni, szkół, placówek opieki zdrowotnej, do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, a także rodzin dzieci do lat 3 - podkreśliła sekretarz stanu w MFiPR.
PR24/PAP/sw/Dos
REKLAMA