X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zakończyło się drążenie tunelu dla Baltic Pipe. Gaz-System zapewnia, że nie ma opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:11
Zakończyło się drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku - poinformowała w czwartek spółka Gaz-System. Tym samym został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe.
element gazociągu Baltic Pipe
element gazociągu Baltic PipeFoto: Gaz-System/twitter

W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku. W ten sposób został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe.

Na zlecenie Gaz-Systemu wykonawca wybudował przejście podziemne techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę.

Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra, za którą były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunelu. unkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza.

BALTIC PIPE.jpg
Gaz-System ujawnił swoje plany inwestycyjne do 2023 r. Celem jest uniezależnienie energetyczne Polski

Gdzie spotka się część lądowa i morska?

Spółka wskazała, że tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie.

Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.

Gaz-System przekazał, że równolegle na lądzie w Polsce trwają prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca br. na tłoczni w Odolanowie.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Andrzej Szejna ws. Baltic Pipe: Komisja Europejska stanęła po stronie Polski

Część lądowa Baltic Pipe bez opóźnień

"Realizacja Projektu Baltic Pipe przez Gaz-System przebiega w zaplanowanych terminach" - zapewniła spółka.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Gazociąg ma być gotowy jesienią 2022 roku.

Inwestor, duński operator przesyłowy Energinet, odpowiada za budowę części Baltic Pipe od połączenia z gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym po wybrzeże wyspy Zelandia. Od tego punktu za budowę, w tym położenie rury na dnie Bałtyku, odpowiada polski operator Gaz-System. Ponad 100 km gazociąg podmorski między Europipe II a wybrzeżem Danii został położony w ostatnich tygodniach. Lądowy odcinek przed Danię liczy 210 km.

Mapa Baltic Pipe (opr. PAP) Mapa Baltic Pipe (opr. PAP)

PR24/PAP/sw

Czytaj także

Baltic Pipe przekracza cieśninę Mały Bełt. Gaz-System udostępnia tereny pod budowę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:00
Duńczycy, budujący swój odcinek Baltic Pipe, położyli rurę w poprzek cieśniny Mały Bełt. Przyszły gazociąg połączył w ten sposób półwysep Jutlandzki z wyspą Fionia. Z kolei Gaz-System przekazał wykonawcy tereny na Zelandii i w Polsce – czytamy w serwisie forsal.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dania blokuje budowę Baltic Pipe. Wiceszef MSZ: będziemy się starali jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 07:45
- Dotarła do nas informacja, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie dokumentacji - dotyczy to jednak tylko fragmentu Baltic Pipe, który jest na terytorium Danii. Dwa pozostałe fragmenty pozostają bezpieczne. Nic się wokół nich nie dzieje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń uspokaja: na razie termin oddania Baltic Pipe nie jest zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:47
- Na razie termin oddania Baltic Pipe nie jest zagrożony, ponieważ trwają prace w części polskiej oraz na innych odcinkach - powiedział w poniedziałek Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych w programie "Kwadrans polityczny" w TVP1.
rozwiń zwiń