Dworzec PKP w Łowiczu przejdzie generalny remont. To bardzo cenny zabytek z XIX wieku

Jeszcze w tym roku rozpocznie się generalny remont dworca kolejowego w Łowiczu. Budynek zostanie poddany gruntownej przebudowie w ramach programu inwestycji dworcowych. W jego ramach zostanie zmodernizowanych prawie 200 takich obiektów. Dziś PKP ogłosiły przetarg na realizację prac w Łowiczu.

2021-06-18, 13:00

Dworzec PKP w Łowiczu przejdzie generalny remont. To bardzo cenny zabytek z XIX wieku
wizualizacja remontu dworca PKP w Łowiczu. Foto: PKP/Twitter

Budynek dworca w Łowiczu, to zabytek. Został oddany do użytku w 1845 roku. Nazwa dworca była kilka razy zmieniana, ale sam budynek bez większego szwanku przetrwał do dzisiejszych czasów. Nie mniej niektóre elementy dworca w jego ponad 170 – letniej historii zostały zmienione. Część z nich zniknęła. Pojawiły się za to inne, współczesne elementy.

Jak zapowiadają przedstawiciele PKP, dzięki planowanej inwestycji  dworzec w Łowiczu zmieni swoje oblicze. Nieistniejące już elementy budynku zostaną uzupełnione, a oryginalnie zachowane fragmenty będą dodatkowo wyeksponowane. Północno-zachodnia część elewacji dworca zostanie przemodelowana z uwagi na zaplanowane w tej części nowe, dodatkowe wejście do budynku. Ułatwi ono podróżnym dotarcie do tunelu prowadzącego na perony. W ramach inwestycji nad tym przejściem powstanie zadaszenie.

Czego będzie dotyczył remont ?

Zmianie ulegnie również pozostała część elewacji obiektu. Fragmenty pochodzące z lat 70 dwudziestego wieku zyskają nową formę i materiały wykończeniowe. Piętro środkowego skrzydła oraz fragment skrzydła północno-zachodniego obłożone zostaną okładziną elewacyjną z płyt włókno-cementowych w naturalnym piaskowym wybarwieniu. W miejscu istniejących horyzontalnych przeszkleń planowane jest wprowadzenie rytmicznych, pojedynczych otworów okiennych, wkomponowanych w układ okładziny elewacyjnej. Węższe przeszklenia oprócz walorów wizualnych zapewnią również dowolność w kształtowaniu układu pomieszczeń na pierwszym piętrze budynku. Ciekawym rozwiązaniem będzie motyw zaczerpnięty z ludowej wycinanki łowickiej, który pojawi się w górnych narożnikach elewacji.

 – Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca Łowicz Główny to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego miasta powiatowego w województwie łódzkim zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Łodzi, Poznania i Warszawy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

PKP_1.jpg
https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2717261,W-tym-roku-PKP-Intercity-kupi-nowy-tabor-za-pieniadze-z-EBI-Wiemy-o-jakie-sumy-chodzi

Przyjazny dla niepełnosprawnych

Dzięki planowanej przebudowie dworzec w Łowiczu będzie bardziej dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerowie będą informowani poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej – elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy i nagłośnienie. W odnowionym budynku znajdą się poczekalnia z kasami i toaletami, a także lokale przeznaczone na działalność komercyjną. Pojawi się również posterunek Straży Ochrony Kolei.

Dworzec po modernizacji będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne, a w budynku zamontowana zostanie winda.


Powiązany Artykuł

cyfryzacja1200.jpg
Szykuje się rewolucja w zarządzaniu taborem kolejowym. PKP Intercity wykorzysta do tego chmurę obliczeniową

Kiedy ruszą prace ?

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II połowę tego roku, a zakończenie na 2023 rok. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków budżetu państwa.

Stacja Łowicz – Główny obsługuje ponad 3 tysiące pasażerów na dobę. Z dworca są bezpośrednie połączenia między innymi do Warszawy, Łodzi i Skierniewic.

REKLAMA

 

 

 

PR24/Aleksander Pszoniak/sw

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej