more_horiz
Gospodarka

Biznes wzmocniony designem. Trwają prace nad ustawą o prawach własności przemysłowej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 07:16
W 2020 roku - mimo pandemii - do Urzędu Patentowego RP wpłynęło tyle samo zgłoszeń wzorów przemysłowych co w 2019 r., a z danych Urzędu Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej wynika, że Polska nieprzerwanie od 2019 r. plasuje się na 4. pozycji pod względem liczby zgłoszeń wzorów przemysłowych, zaraz za Niemcami, Włochami i Francją.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: REDPIXEL.PL/Shutterstock

W ubiegłym roku tylko Polska i Niemcy odnotowały wzrost liczby zgłoszeń w tym okresie, przy czym w przypadku Polski był on największy i wyniósł 2 proc. - informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Propozycje nowych rozwiązań

shutterstock_1536448178 biżuteria rzemiosło 1200.jpg
"Chcemy odbudować etos rzemiosła". Wiceminister rozwoju o wsparciu dla małych i średnich firm

Resort rozwoju podkreśla, że pandemia COVID-19 nie wpłynęła na zmniejszenie zainteresowania uzyskiwaniem ochrony własności przemysłowej u polskich zgłaszających. Nastąpiła jedynie zmiana w odniesieniu do rodzaju chronionych projektów obejmowanych ochroną - obecnie zauważalny wzrost występuje w tekstyliach, opakowaniach i dozownikach.


Zmiany w designie są spowodowane pojawieniem się nowych potrzeb, w ślad za tym pojawiają się propozycje nowych rozwiązań. Doskonałym przykładem rozwiązywania nowych problemów przy zastosowaniu nowych technologii jest maseczka ochronna wykonana z biodegradowalnego poliaktydu, opracowana przez zespół prof. Izabelli Krucińskiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Specjalny filtr zatrzymuje nawet do 95 proc. zanieczyszczeń i patogenów,
a innowacyjne i przyjazne środowisku maseczki ulegają rozkładowi już po 6 tygodniach.

Wzmocnienie przewagi konkurencyjnej

Design to także język komunikacji.

- Z jego pomocą promujemy na przykład postawy proekologiczne, a więc dzięki dobremu designowi możemy zmieniać zachowania. Polski dobry design to zasługa bardzo wysokiego potencjału kadry wzornictwa przemysłowego - zauważa wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek, który uczestniczył w konferencji Urzędu Patentowego RP "Biznes wzmocniony designem".


Według niego design odgrywa ważną rolę dla wzmocnienia przewagi konkurencyjnej, dlatego został wskazany jako jedna z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Na działania związane z jego rozwojem zostały przeznaczone znaczne środki finansowe, m.in. w programach takich jak "Design dla przedsiębiorców - Dostępność Plus" czy "Ochrona własności przemysłowej" i wiele innych, w tym obejmujące prace badawczo-rozwojowe.

Obecnie trwa jeszcze program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości "Wzór na konkurencję".

Ochrona wzorów animowanych

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podkreśla, że design ma silny związek z zieloną gospodarką. Eksperci wskazują, że przy tworzeniu nowych produktów, projektanci powinni kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju i ekoprojektowania, oferować produkty ekologiczne i nowoczesne, a jednocześnie uwzględniające nasze potrzeby społeczne.

W tym kontekście - jeszcze w 2020 r. - Komisja Europejska zauważyła potrzebę unowocześnienia systemu ochrony wzornictwa przemysłowego (design), zwłaszcza w kontekście jednoznacznego objęcia taką ochroną nowych wzorów przemysłowych, w tym wzorów animowanych i graficznego interfejsu użytkownika.


W MRPiT opracowywany jest projekt nowej ustawy - Prawo własności przemysłowej, której celem jest wprowadzenie przejrzystego i przyjaznego użytkownikom systemu ochrony własności przemysłowej, w tym designu. Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się kwestia uregulowania sytuacji prawnej nowych wzorów przemysłowych, a także kwestie proceduralne, jak na przykład uzupełnienie możliwości przedstawienia ilustracji wzoru o formę wizualizacji komputerowej.

PolskieRadio24.pl, DoS