more_horiz
Gospodarka

Większość Polaków sprawdza kraj pochodzenia produktu. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 08:17
Blisko 63 proc. Polaków sprawdza przed zakupem, czy towar pochodzi od krajowych producentów, co trzeci pytany tego nie robi - wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez UCE Research. Pochodzenie produktów najczęściej sprawdzają osoby 60+ i w wieku 30-39 lat - wskazano.
Solidarnośćchce, by zakaz handlu w niedzielę uszczlenić
Solidarność chce, by zakaz handlu w niedzielę uszczlenićFoto: Maria Sbytova/ Shutterstock

Z badania wynika, że 62,9 proc. Polaków podczas codziennych zakupów spożywczo-przemysłowych sprawdza, czy kupowany przez nich towar pochodzi od polskiego producenta, 31,8 proc. rodaków nie praktykuje tego, a 5 proc. odpowiedziało, że nie pamięta.

Jak wskazuje Krzysztof Łuczak, ekspert Grupy Blix i współautor badania, samo sprawdzenie pochodzenia produktu nie przesądza o jego finalnym zakupie.

- Niemniej taka praktyka wskazuje na to, że dla Polaków ww. kwestia jest niezwykle istotna przy wyborze towarów, i z roku na rok coraz bardziej nabiera na znaczeniu – dodaje.

Weksel_1200.jpg
Większa ochrona konsumentów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego

Młodsi rzadziej patrzą na etykietę

Szczegółowe dane pozwalają stwierdzić, że kraj pochodzenia produktu najczęściej weryfikują osoby, które ukończyły 60. rok życia. Z kolei najrzadziej robią to Polacy w wieku 18-29 lat - czytamy.

Z badania wynika, że sprawdzanie towarów pod względem pochodzenia jest najbardziej charakterystyczne dla Polaków zamieszkałych w województwach: podkarpackim, podlaskim i kujawsko-pomorskim. Przeważnie są to też osoby żyjące na wsiach, w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców lub w miastach w przedziale 50-99 tys. mieszkańców.

W ocenie autorów badania osoby mieszkające na wsiach i w mniejszych miejscowościach zazwyczaj są mocno przywiązane do łatwo dostępnych produktów z lokalnego rynku i przekonane o ich najwyższych walorach zdrowotnych.

Badanie wskazuje, że pochodzenie produktów jest sprawdzane głównie przez osoby, które zarabiają na rękę od 7000 zł w górę. Wśród najrzadziej podejmujących tę praktykę konsumentów są Polacy zarabiający poniżej 1000 zł netto.

Badanie zostało przeprowadzone w drugiej połowie czerwca br. metodą CAWI. Wzięło w nim udział ponad 1100 dorosłych Polaków.

PolskieRadio24.pl, PAP, md