more_horiz
Gospodarka

Naukowcy z PAN pracują nad polskim mikrosatelitą. Wiemy, kiedy ma być umieszczony na orbicie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:43
Trwają prace nad polskim mikrosatelitą obserwacyjnym EagleEye. Jego wyniesienie na niską orbitę okołoziemską planowane jest na 2023 rok. Ma on zapewnić wysokiej rozdzielczości obrazy Ziemi, może być też prekursorem przyszłej grupy satelitów tego typu. Projekt powstaje ze wsparciem środków unijnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Nad projektem pierwszego polskiego mikrosatelity obserwacyjnego EagleEye pracują polskie firmy Creotech Instruments S.A. (lider konsorcjum) i Scanway Sp. z o.o. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Prace są na etapie dialogu technicznego z potencjalnymi dostawcami rakiet oraz usługi wyniesienia, która ma zapewnić satelicie optymalną orbitę operacyjną - informują przedstawiciele Creotech Instruments S.A.

Jaki typ satelity?

EagleEye to 50-kilogramowy satelita oparty na platformie mikrosatelitarnej HyperSat, która opracowywana jest przez inżynierów Creotech Instruments od 2017 roku w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Platforma ta uzbrojona zostanie w teleskop optyczny, który opracowywany jest przez polską firmę Scanway Sp. z o.o. Podsystemy komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Wspomniany teleskop umożliwi satelicie pozyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym, a dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji możliwe będzie uzyskanie jeszcze wyższej jakości zdjęć.

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań projektowych pozwoli m.in. na stabilną pracę termiczną całego teleskopu w warunkach kosmicznych. To dzięki temu możliwe będzie spełnienie wysokich, międzynarodowych wymagań co do poziomu jakości zdjęć pozyskiwanych z teleskopu. Obecnie teleskop jest w końcowej fazie prac projektowych i zostanie wyprodukowany i przetestowany do końca bieżącego roku.

Finalny projekt we wrześniu tego roku

We wrześniu br. planowane jest zamknięcie prac nad profilem misji satelity EagleEye. Podjęto już decyzję, że w ramach misji przetestowany zostanie nie tylko sposób pozyskiwania zdjęć o submetrowej rozdzielczości, ale również przeprowadzone zostaną manewry orbitalne. Platforma HyperSat dostosowana została do współpracy z systemem małych silników rakietowych, które są opracowywane obecnie w sieci Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, we współpracy z Creotech Instruments S.A.

W ramach projektu EagleEye powstają też procedury testowe przygotowywane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, które mają umożliwić w przyszłości seryjną produkcję satelitów tego typu i wdrożenie ich w konstelacjach zobrazowania Ziemi. Centrum rozbudowuje także swoją infrastrukturę testową.

Co na tym zyska polski przemysł i nauka?

"Wraz z wysłaniem w 2023 roku na orbitę satelity EagleEye, polski przemysł i instytucje naukowe sektora kosmicznego uzyskają pełne zdolności do produkcji i wdrażania kompletnych jednostek mikrosatelitarnych (o masie 10-100 kg) przeznaczonych do obserwacji Ziemi" - podaje Creotech Instruments S.A.

Projekt EagleEye prowadzony jest zgodnie z wymaganiami jakościowymi opracowanymi przez NASA, wdrożonymi przez Europejską Agencję Kosmiczną, i według norm ECSS (European Cooperation for Space Standardization).

Projekt satelity EagleEye realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego realizacja rozpoczęła się w połowie 2020 roku.


PR24/PAP/sw