Jedziesz na wakacje poza Unię? Sprawdź, jakie pamiątki możesz przywieźć, by uniknąć problemów

2021-07-15, 14:01

Jedziesz na wakacje poza Unię? Sprawdź, jakie pamiątki możesz przywieźć, by uniknąć problemów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: M-SUR/shutterstock

Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Sprawdź co i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

Zwolnione z należności celnych przywozowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państwa trzeciego do naszego kraju, pod warunkiem, że ich łączna wartość nie przekracza równowartości:

Powiązany Artykuł

euro pieniądze 1200.jpg
Nowe przepisy ws. przewożenia gotówki przez granice UE. Większe kwoty trzeba będzie zgłosić
  • 430 euro - dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim;
  • 300 euro - dla pozostałych podróżnych.

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz na teren UE przywieźć bez granicznej kontroli sanitarnej tylko na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych. Nie możesz jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucić je do specjalnego pojemnika.

Nie możesz również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.

Leki

Jeśli leczysz się i twoja kuracja będzie trwać również w czasie wyjazdu - sprawdź, czy twoje leki nie są zabronione w państwie, do którego jedziesz. Taką informację powinieneś uzyskać w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa. Jeśli zażywasz leki psychotropowe lub odurzające - powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz.

Jeżeli zamierzasz przywieźć leki z innego państwa – możesz to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

Wyroby tytoniowe

Podczas przekraczania granicy UE zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych. Limity zależne są od rodzaju transportu.

Jeżeli wracasz do UE transportem lądowym, to możesz przywieźć z podróży:

  • 40 papierosów, lub
  • 20 cygaretek, lub
  • 10 cygar, lub
  • 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli wracasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

  • 200 papierosów, lub
  • 100 cygaretek, lub
  • 50 cygar, lub
  • 250 g tytoniu do palenia.

Płyn do papierosów elektronicznych - 50 ml (w transporcie lotniczym lub morskim), 10 ml (w transporcie innym niż lotniczy lub morski).

Wyroby nowatorskie - 0,04 kg (w transporcie lotniczym lub morskim), 0,008 kg (w transporcie innym niż lotniczy lub morski).

Powiązany Artykuł

Grecja_1200.jpg
Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w najpopularniejszych turystycznie krajach UE

Alkohol

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli wracasz z krajów poza UE i zachowasz limity:

  • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22% (np. wódka),
  • 2 litry alkoholu do 22% (np. likier),
  • 4 litry wina,
  • 16 litrów piwa.

Pieniądze

Maksymalnie 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej KAS.

Gatunki zagrożone wyginięciem

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Na przykład słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest więc zabroniony. Dzikie koty są też gatunkami zagrożonymi wyginięciem.


PR24.pl, KAS, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej