Trzy lata programu Dostępność Plus. Co się zmieniło? Jakie efekty przyniosły działania rządu?

2021-07-20, 10:50

Trzy lata programu Dostępność Plus. Co się zmieniło? Jakie efekty przyniosły działania rządu?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/ 24K-Production

Ponad 100 inicjatyw angażujących środki o wartości około 8,7 mld zł - to szacowane koszty inwestycji, które poprawią dostępność. Te środki pozwolą usunąć bariery architektoniczne w szkołach, przychodniach, szpitalach, urzędach, na dworcach kolejowych i w przestrzeni publicznej miast. Trzy lata temu rząd przyjął program Dostępność Plus.

Tworzenie warunków do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły godnie żyć, samodzielnie funkcjonować i uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi - to najważniejszy cel programu Dostępność Plus.

Powiązany Artykuł

fundusze free 1200.jpg
Za pieniądze z UE powstaną centra usług społecznych. Resort funduszy rozpoczął negocjacje społeczne z samorządami

- Od 3 lat podejmujemy działania zwiększające dostępność przestrzeni publicznej, transportu, edukacji, zdrowia i wielu innych obszarów - mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Aktywnie działa Rada Dostępności

"Trzy lata programu Dostępność Plus to między innymi docelowo ponad 180 szkół podstawowych z grantami na finansowanie dostępności oraz ponad 170 uczelni realizujących projekty na dostosowanie swojej działalności do potrzeb studentów i pracowników z niepełnosprawnościami. To także 20 zmodernizowanych już dworców kolejowych oraz 650 nowych lub przebudowanych peronów kolejowych, dostępnych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się" - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


- W trakcie trzech lat realizacji programu uruchomiliśmy wszystkie przewidziane w nim działania. Dostępność Plus to program rozpisany na lata, więc działania te są na różnym etapie realizacji - czasem konkursu, czasem wdrożonego już rozwiązania - zaznacza wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Aktywnie działa Rada Dostępności. Rozwijane jest Partnerstwo na rzecz dostępności, do którego należy w tej chwili 219 podmiotów. To dwa ważne fora wymiany poglądów, doświadczeń i kreowania pomysłów dla rozwoju dostępności w Polsce.

Resort szkoli architektów i urzędników

Kluczową rolę w realizacji programu Dostępność Plus odgrywa ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dzięki niej instytucje publiczne są zobligowane do zapewnienia dostępności w swoich budynkach. Ustawa zobowiązuje również do świadczenia usług publicznych bez barier, utrudniających korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnościami, starsze, czy z innych względów potrzebujące doraźnej pomocy.


Resort funduszy i polityki regionalne informuje, że szkoli architektów w zakresie projektowania uniwersalnego, urzędników w tematyce dostępności cyfrowej i planowania przestrzennego, pracowników organizacji pozarządowych w zakresie audytowania dostępności, pracowników transportu w kwestii obsługi osób z niepełnosprawnościami.
Organizowane są również konkursy dla przedsiębiorców, które mają stanowić zachętę do uniwersalnego projektowania usług i produktów przyjaznych ludziom starszym i z niepełnosprawnościami.

PR24.pl, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej