GUS: rośnie sprzedaż, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, poprawiają się nastroje konsumenckie

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Znacząco zwiększyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu. Natomiast w lipcu GUS odnotował poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.

2021-07-21, 11:24

GUS: rośnie sprzedaż, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, poprawiają się nastroje konsumenckie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Elle Aon

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 13 proc. rdr - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Powiązany Artykuł

budowa mieszkanie 1200.jpg
Powstaje coraz więcej nowych mieszkań. Królują budynki dwukondygnacyjne

Spadek udziału sprzedaży przez internet

Dane pokrywają się z konsensusem przygotowanym przez PAP Biznes, który wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w czerwcu rdr właśnie o 8,6 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się jednak wzrostu wobec poprzedniego miesiąca o 2,6 proc., natomiast wzrostu w cenach bieżących - o 11,5 proc. rdr.


GUS podał również, że udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej spadł w czerwcu w Polsce do 8,1 proc. z 9,1 proc. w maju. Spadek udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup, przy czym znaczny wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "tekstylia, odzież, obuwie" z 21,3 proc. przed miesiącem do 18,6 proc., a także podmioty z grup "meble, rtv, agd" odpowiednio z 18,3 proc. do 16,2 proc. oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" z 20,7 proc. do 18,8 proc.

W czerwcu w porównaniu z majem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących o 8,2 proc.

REKLAMA


Zwiększyła się liczba mieszkań w budowie

Z kolei produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2021 r. wzrosła o 4,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,2 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w czerwcu rdr o 7,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 16,4 proc.

Znacząco zwiększyła się natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu 2021 r. - wzrosła o 37,2 proc. rdr, jednak miesiąc do miesiąca spadła o 10,9 proc. - podał GUS. Na koniec czerwca w budowie było 867,7 tys. mieszkań, o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem. W maju w budowie było 860,2 tys. mieszkań.


Z najnowszych danych wynika również, że od stycznia styczeń do czerwca oddano do użytkowania 105,4 tys. mieszkań, o 8,6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 r. W tym deweloperzy przekazali 60,5 tys. mieszkań, o 3,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 57,4 proc. ogólnej liczby mieszkań).


Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej

Z kolejnego pakietu informacji przekazanego przez GUS wynika, że w lipcu odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -13,5 i był o 1,3 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

REKLAMA

GUS podaje, że spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiły się oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju, obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów.


Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -8,2. Na wzrost wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęła ocena przyszłego poziomu bezrobocia.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej