Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Jest zapowiedź rządu

Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie, poziom wydatków na zdrowie Polaków, wynoszący 6 proc. produktu krajowego brutto, ma być osiągnięty w 2023 r., a nie jak zakładano wcześniej – w 2024 r.

2021-07-22, 12:23

Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Jest zapowiedź rządu
Dyrektor biura komunikacji NFZ: czas pobytu pacjenta na oddziale szpitalnym, w tym na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, jest uzależniony od decyzji lekarza. Foto: shutterstock.com/Julian Rovagnati

Celem regulacji – jak wskazano – jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.

Wcześniej zakładano, że wzrost wydatków na zdrowie w wysokości 6 proc. PKB nastąpi w 2024 r.

Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.


Powiązany Artykuł

zdrowie 1200.jpg
Kraje UE dwie trzecie publicznych pieniędzy przeznaczają na zdrowie i edukację. Tak wynika z raportu PIE



Planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o finansach publicznych określono na trzeci kwartał br.


Powiązany Artykuł

Premier PAP-1200.jpg
Rusza program "Profilaktyka 40 Plus". Premier: pamiętajmy o naszym zdrowiu

Większe środki to większa dostępność świadczeń, wyższe wynagrodzenia w służbie zdrowia, lepsze wyposażenie placówek

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia zmian wyjaśniono, że zwiększenie wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia wynika z potrzeby dążenia do optymalizacji systemu – zwiększenia dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia.

NFZ będzie mógł otrzymywać dodatkowe środki w trakcie realizacji budżetu

Projekt przewiduje ponadto rozszerzenie uprawnienia ministra zdrowia, związanego z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok. Wprowadzane zmiany pozwalają dodatkowo na przekazanie NFZ w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności również na etapie realizacji budżetu.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej