X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Unijny Certyfikat COVID to nie paszport, ale znacznie ułatwia podróżowanie. Sprawdź, co dzięki niemu zyskasz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:59
Unijny Certyfikat COVID (UCC) pozwala na swobodne przemieszczanie się i jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Wszystkie kraje unijne wprowadziły to rozwiązanie 1 lipca, jednak pamiętać trzeba, że obowiązuje sześciotygodniowy okres przejściowy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ronstik/Shutterstock

Rozporządzenie UE w sprawie cyfrowych certyfikatów COVID weszło w życie w dniu 1 lipca 2021 r. Obywatele UE i mieszkańcy UE będą mogli teraz otrzymać cyfrowe certyfikaty COVID w całej UE. Za wydawanie zaświadczenia odpowiedzialne są instytucje krajowe.

Grecja_1200.jpg
Wakacje za granicą. Sprawdź obowiązujące obostrzenia w popularnych turystycznie krajach UE

Świadectwo zapewnia znormalizowane uznanie statusu posiadacza w odniesieniu do szczepień, powrotu do zdrowia po COVID-19 lub wyniku badania. Pomimo europejskiego cyfrowego certyfikatu COVID każdy kraj jest nadal odpowiedzialny za określenie własnych wymogów i przepisów dotyczących wjazdu, które nie są ujednolicone na szczeblu UE.

Oznacza to, że to, co jest wymagane do wprowadzenia po przedstawieniu niniejszego świadectwa, zależy od środków i zasad wjazdu obowiązujących w miejscu docelowym.

Zawsze sprawdź obowiązujące regulacje

Dlatego - mimo posiadania certyfikatu - każdorazowo przed podróżą należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju docelowym. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podróżny przyjął pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej.

Aktualne zasady podróżowania znaleźć można na stronie Re-open EU - reopen.europa.eu/pl/.

Serwis zawiera informacje na temat różnych obowiązujących środków, w tym na temat wymogów dotyczących kwarantanny i testów dla podróżnych oraz mobilnych aplikacji do ustalania kontaktów zakaźnych i ostrzegania w związku z koronawirusem. Informacje te są często aktualizowane i dostępne w 24 językach. Powinno to pomóc zaplanować podróż po Europie, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i zdrowie.


Wskaźnik pozytywnych testów na COVID-19 w UE. Wskaźnik pozytywnych testów na COVID-19 w UE.

Aktualizowana co 14 dni mapa określa stopień zagrożenia w poszczególnych krajach. Próg dla umieszczenia danego kraju w jednym z czterech kolorów "systemu", oparty jest na 14-dniowym wskaźniku zgłoszeń na 100 tys. osób:

Zielony

  • mniej niż 75 przypadków, jeżeli wskaźnik dodatnich wyników badania jest mniejszy niż 1 proc.,
  • mniej niż 50 przypadków, jeżeli wskaźnik dodatnich wyników badania jest niższy niż 4proc.

Pomarańczowy

  • mniej niż 50 przypadków, przy wskaźniku dodatnich wyników badania równym 4 proc. lub więcej,
  • od 50 do 75 przypadków, jeżeli wskaźnik dodatnich wyników badania wynosi 1 proc. lub więcej,
  • od 75 do 200 przypadków, jeżeli wskaźnik dodatnich wyników badania jest niższy niż 4 proc.

Czerwony

  • od 75 do 200 przypadków, przy wskaźniku dodatnich wyników badania równym 4 proc. lub więcej,
  • od 200 do 500 przypadków.

Ciemnoczerwony

  • ponad 500 przypadków.

UCC nie zastępuje zaświadczenia o szczepieniu

Certyfikat UCC dostaną nie tylko osoby zaszczepione, ale również ozdrowieńcy i osoby, które wykonały w odpowiednim czasie test na obecność koronawirusa i otrzymały wynik negatywny.

Państwa unijne zobowiązały się akceptować zaświadczenia o szczepieniu każdą szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii, a sam certyfikat jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta już od pierwszej dawki szczepienia. Nie oznacza to jednak, że każde państwo członkowskie będzie honorowało taki certyfikat. Jest to indywidualna decyzja państwa UE. Dlatego należy sprawdzić to przed podróżą.

Przypomnijmy, że Unijny Certyfikat COVID zawiera niezbędne i najważniejsze informacje, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, państwo członkowskie wydające certyfikat i niepowtarzalny identyfikator certyfikatu. Na każdym certyfikacie znajduje się również informacja, że nie jest on dokumentem podróży.

Osoba weryfikująca certyfikat w celu przeprowadzenia tej czynności potrzebuje kodu QR oraz danych pozwalających na potwierdzenie tożsamości posiadacza certyfikatu i prawdziwości dokumentu - imię i nazwisko, data urodzenia, unikalny identyfikator certyfikatu.

Posiadacz certyfikatu niezależnie od jego formy (elektroniczna czy papierowa) dysponuje znacznie szerszym zakresem danych.

Warto wiedzieć, że UCC nie zastępuje zaświadczenia o szczepieniu. Zaświadczenie w języku polskim i angielskim nadal jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Może się przydać osobom podróżującym poza kraje UE.

Certyfikat - w przypadku szczepionki - ważny jest przez rok. Jeżeli jednak badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej, jego posiadacze mogą liczyć na przedłużenie ważności dokumentu.

W przypadku testu PCR lub antygenowego w Polsce to ważność dokumentu wynosi 48 h. W przypadku ozdrowieńców - od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

PolskieRadio24.pl, DoS

Czytaj także

Minister zdrowia: jest już aplikacja weryfikująca covidowy certyfikat na iOS i Androida

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 09:54
- Mobilna aplikacja weryfikująca covidowy certyfikat przez odczytywanie kodu QR jest już i dla iOS, i na Androida – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Załamanie turystyki przez pandemię. Fatalne wieści dla krajów rozwijających się

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 06:00
Globalna gospodarka może stracić w 2020 i 2021 r. do 4,8 bln dolarów przez załamanie turystyki w wyniku pandemii COVID-19 - wynika z raportu oenzetowskiej agencji ds. handlu i rozwoju (UNCTAD). Eksperci nie spodziewają się powrotu turystyki do stanu sprzed pandemii do 2023 r. lub później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas ostrzeżeń się skończył". Belgia zaostrza kontrole na granicy z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:15
Belgia zaostrza kontrole na lotniskach, międzynarodowych dworcach kolejowych i drogowych przejściach granicznych. Powodem jest rozprzestrzeniająca się szybko mutacja koronawirusa - delta. Coraz więcej krajów jest zaznaczanych na czerwono na mapie zakażeń.
rozwiń zwiń