more_horiz
Gospodarka

Niższe koszty pożyczek. Resort sprawiedliwości chce powrotu do regulacji, które niedawno wygasły

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 14:15
Pożyczki już wkrótce mogą być tańsze. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy w tej sprawie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Konektus Photo
Posłuchaj
02:38 PR1_AAC 2021_08_05-06-33-54.mp3 Niższe koszty pożyczek. Resort sprawiedliwości chce powrotu do regulacji, które niedawno wygasły (Tomasz Matusiak/PR1)

Podobne rozwiązania obowiązywały już w czasie pandemii i wygasły 30 czerwca. Regulacje przewidywały niższe koszty pozaodsetkowe i chcemy, zeby nadal tak było - mówi wiceminister Marcin Warchoł. Przypomina, że przepisy, które niedawno wygasły ustalały limit kosztów pozaodsetkowych dla pożyczki na jeden rok na poziomie 21 procent wartości kredytu. Dla chwilówek limit kosztów wynosił 5 procent.

Kolejną postulowaną przez resort sprawiedliwości jest to, by Komisja Nadzoru Finansowego mogła objąć nadzorem firmy pożyczkowe w Polsce.

-  Tak jak dzisiaj KNF ma nadzór nad bankami. To jest ważne z punktu widzenia transparentności prowadzenia tych firm. W ubiegłym tygodniu wystąpiłem o szybkie procedowanie tej ustawy - mówi Marcin Warchoł.

karta kredytowa bankomatowa płatnośc terminal zakupy 1200.jpg
Program Polska Bezgotówkowa. Większość terminali zainstalowano w mniejszych miejscowościach

Analityk Expandera Jarosław Sadowski uważa, że utrzymanie dotychczasowych regulacji będzie dla konsumenta dużą oszczędnością.

- Dla przykładu weźmy kwotę kredytu 3 tysiące złotych na 12 miesięcy. Obecny limit kosztów wynosi 1665 złotych. Limit obniżony wynosiłby 633 złote, mamy więc ponad tysiąc złotych różnicy - wskazuje.

Jednocześnie, jak zauważa ekspert, obniżenie kosztów pożyczek może oznaczać utrudnienie dostępu do nich.

- Ten koszt musi być na tyle wysoki, żeby ci, którzy spłacą swoje obowiązania w terminie, pokryli też straty za tych, którzy ich nie spłacą. Jeżeli limity są bardzo niskie, to wtedy to się nie uda i banki oraz instytucje pożyczkowe będą przyznawać kredyty tylko osobom z dobrą historią kredytową i stabilnymi dochodami. Ci, którzy tych warunków nie spełnią albo nie dostaną finansowania, albo mogą też pójść do podmiotów działających nielegalnie - zaznacza Jarosław Sadowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby powrót do niższych kosztów pożyczek nastąpił od września.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem