X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Wzmacniają system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO". Korzyści z obecności wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 09:40
Stosunki polsko-amerykańskie mają znaczący wpływ na system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Przerzucone do Polski pododdziały Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz elementy wspierające, w tym Brygada Lotnictwa Bojowego oraz budowana w Redzikowie instalacja systemu obrony przeciwrakietowej, to tylko niektóre przykłady trwałości transatlantyckich więzi sojuszniczych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Decyzje Szczytu NATO w Warszawie są wzmacniane zabiegami dwustronnymi (przede wszystkim amerykańskimi), które są kluczowe dla wzmocnienia potencjału obrony i odstraszania NATO. Jednym z nich jest amerykańska inicjatywa wzmocnienia regionu, tzw. European Deterrence Initiative (EDI), w ramach której do Polski i innych państw wschodniej flanki NATO trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. Ta 3,5-tysięczna formacja wspomagana jest przez Brygadę Lotnictwa Bojowego oraz pododdziały logistyczne i wsparcia w ramach operacji Atlantic Resolve.

Deklaracje prezydenckie z 2019 r., dotyczące wzmocnienia obecności SZ USA w Polsce, przewidują dalsze wzmocnienie zaangażowania wojsk amerykańskich w naszym kraju. Wzmocnienie dotyczy nie tylko jednostek bojowych, ale też systemów rozpoznania, dowodzenia czy też zdolności do przyjęcia dodatkowych sił na wypadek zagrożenia. Dowodzą tym samym bliskiego sojuszu i partnerstwa polsko-amerykańskiego. Nasze relacje z USA w sferze obronności nigdy nie były tak silne, jak obecnie. 

Wojskowa obecność USA w Polsce. Źródło: MON Wojskowa obecność USA w Polsce. Źródło: MON

Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA (Poznań)

Głównym zadaniem Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo będzie odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi. Jest to realne zwiększenie interoperacyjności polskich i amerykańskich wojsk.

Dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) w Żaganiu oraz Komponenty Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w Skwierzynie, Świętoszowie, Bolesławcu i Toruniu.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), stanowi część sił amerykańskich, które trafiły do Polski w 2017 roku. Amerykanie zostali przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Deterrence Initiative (EDI) realizowanej poprzez operację Atalntic Resolve, a ich pobyt ma charakter ciągły i rotacyjny. Wojska amerykańskie, choć rozmieszczone głównie w zachodniej Polsce, ćwiczą i szkolą się na terenie całej Polski oraz działają w całym regionie, w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO.

Brygada Lotnictwa Bojowego (Powidz)

Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade) trafiła do Europy w pierwszej połowie 2017 roku, aby wspierać operację Atlantic Resolve oraz inne szkolenia i misje. Jeden z zespołów zadaniowych CAB stacjonuje w Polsce. W ramach operacji Atlantic Resolve amerykańskie jednostki Brygady Lotnictwa Bojowego rozmieszczane rotacyjnie w Europie prowadzą ćwiczenia w zakresie transportu medycznego oraz zapewniają wsparcie na potrzeby ćwiczeń i operacji powietrznych w czasie dużych ćwiczeń wielonarodowych w Europie, prowadzonych wspólnie z państwami sojuszniczymi i krajami partnerskimi.

Batalion wsparcia bojowego (Powidz)

Batalion Wsparcia Bojowego (CSSB – ang. Combat Sustainment Support Battalion) to logistyczna jednostka. CSSB został przerzucony do Polski i innych państw wschodniej flanki NATO, by wzmocnić możliwości wsparcia logistycznego działań prowadzonych w ramach operacji Atlantic Resolve.

Jednostka wspiera działania wojsk operacyjnych w szerokim zakresie usług m.in. transportu amunicji, kontroli ruchu, napraw, konserwacji, zaopatrzenia, obsługi pocztowej, a także w ramach zabezpieczenia działań przez policję wojskową.


Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA (Poznań)

Wysunięte Dowództwo Dywizyjne w Poznaniu funkcjonuje od października 2019 r. Koordynuje funkcjonowanie SZ USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve. Stanowi wypełnienie jednego z zapisów deklaracji prezydentów RP i USA z 2019 r., dotyczących trwałej obecności sił amerykańskich w naszym kraju. Warto podkreślić, że jest to jedyna taka struktura w naszym regionie. A dodatkowo jej rolę podkreśla mianowanie na jej dowódcę amerykańskiego generała. Rola tej jednostki i jej umiejscowienie w Polsce są istotne dla osiągnięcia pełnego efektu wzmocnionego odstraszania i obrony Polski i innych państw wschodniej flanki NATO. Kluczowe jest zapewnienie szybkości i spójności działań obronnych, do których są gotowe siły USA rozmieszczone w naszym regionie.

Czytaj także:
wojsko 1200 mon.jpg
Rosną wydatki zbrojeniowe. Na modernizację wojska Polska przeznaczy 524 miliardy złotych

Obecność dowództwa w Poznaniu wzmacnia zdolność do współdziałania sił zbrojnych USA i Polski oraz innych sojuszników w celu udzielenia sprawnej i szybkiej odpowiedzi na wszelkie wrogie działania wobec Polski i innych sojuszników w regionie. Siły Zbrojne RP ściśle współdziałają z tym amerykańskim dowództwem w Polsce. Realizowana jest szeroka współpraca w ramach struktur dowodzenia m.in. z Wielonarodową Dywizją Północny Wschód w Elblągu.

Komponent Lotniczy (Łask)

Piloci tego komponentu prowadzą szkolenia, utrzymują gotowość bojową i umacniają zdolności operacyjnego działania ze swymi polskimi odpowiednikami. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą głównie samoloty F-16 i C-130.

Komponent bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 (Mirosławiec)

Załogi komponentu lotniczego, wyposażone w bezzałogowce MQ-9 Reaper, działają na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie. Obecność bezzałogowców to efekt operacji „Atlantic Resolve” rozpoczętej przez USA w odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy.

Baza obrony przeciwrakietowej (Redzikowo)

Współpraca w dziedzinie obrony przeciwrakietowej (BMD) stanowi jeden z kluczowych elementów polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. W jej ramach, w kompleksie wojskowym w Redzikowie uruchomiona zostanie amerykańska instalacja BMD. Budowa bazy została rozpoczęta 13 maja 2016 r. Zapewni ona obronę Polski i dużej części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed atakiem rakietami balistycznymi.

Instalacja w Redzikowie będzie częścią amerykańskiej architektury BMD w Europie, tzw. European Phased Adaptive Approach (EPAA). Oprócz Polski elementy systemu zostały dyslokowane w Turcji i Rumunii oraz Hiszpanii, gdzie ustanowiono bazę dla okrętów USA biorących udział w tej misji. EPAA wdrażana jest w trzech etapach. W 2016 r., zgodnie z terminem, zakończono realizację II fazy. Budowa systemu w Redzikowie rozpoczyna wdrażanie jej III fazy. EPAA stanowi amerykański wkład do szerszego wysiłku sojuszniczego, tzw. systemu NATO BMD. System ten, stanowiąc ważny instrument odstraszania i obrony, wydatnie wzmacnia solidarność sojuszniczą i wspiera zdolności NATO do obrony kolektywnej.

Rozmieszczenie bazy w Redzikowie przyniesie wymierne korzyści strategiczne i obronne dla RP. Po pierwsze, zapewni ona unikalne w skali NATO zdolności do obrony przed rakietami średniego i pośredniego zasięgu, które z uwagi na wysoki koszt i czasochłonność rozwoju posiada niewiele państw. Po drugie, stanowić będzie ważny element amerykańskiej i sojuszniczej obecności wojskowej w naszym kraju.

Czytaj także:
PAP mariusz błaszczak mon 1200.jpg
Konkurs na drony wojskowe. Szef MON: zapewnimy, by potencjał mógł być wykorzystany

Podstawą prawną dla rozmieszczenia Bazy jest Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotycząca rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących, sporządzona w Warszawie dnia 20 sierpnia 2008 r. oraz Protokół zmieniający Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącą rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących, sporządzony w Krakowie dnia 3 lipca 2010 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 219, poz. 1298).

Batalionowa Grupa Bojowa eFP (Bemowo Piskie)

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne postanowienia dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Najważniejsze z nich to realne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO rozmieściło w okolicach Orzysza jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). W Polsce państwem ramowym grupy są Stany Zjednoczone, należą do niej także jednostki z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.


PolskieRadio24.pl/ MON/ mib

Czytaj także

Chargé d’affaires ambasady USA: F-35 zwiększa interoperacyjność polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 15:11
Samoloty bojowe F-35 zwiększą interoperacyjność polskich Sił Powietrznych, które staną się jednym ze światowych liderów lotnictwa wojskowego – napisał w poniedziałek na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostawy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych zaczną się już w tym roku. "Szybciej niż planowano"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 08:20
Pierwsze elementy systemu Patriot dla Polski zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, wcześniej niż planowano - powiedziała dyrektor programu Patriot-Wisła w Raytheon Missiles & Defense Shawn Rantas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maszyny do produkcji części do rakiet Patriot trafiły do Polski. To część umowy offsetowej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 07:00
Maszyny do produkcji komór pocisków PAC-3 MSE, wybranych jako uzbrojenie polskich baterii Patriot, zostały dostarczone do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 – poinformował producent pocisków, amerykańska firma Lockheed Martin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołg Abrams wzmocni polskie wojsko. Oto jego zalety

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:01
Jak poinformowało dziś MON, Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams w nowej wersji SEPv3, które w przyszłym roku trafią nad Wisłę. Finansowanie ich zakupu odbędzie się spoza budżetu MON na podstawie odrębnej uchwały Rady Ministrów. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika podkreślił, że te czołgi są zdolne do użycia amunicji programowalnej, a wraz z pojazdami zostanie pozyskany szeroki pakiet symulacyjny do szkolenia załóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: Polska się zbroi. To odpowiedź na zagrożenia dotyczące naszego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 15:46
- W odpowiedzi na zagrożenia Polska się zbroi, zwiększając liczebność wojska i kupując nowe uzbrojenie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Zachęcał, by wstępować do wojska. Dodał, że liczebność wojsk operacyjnych przekroczyła 111 tys., są też chętni do WOT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie F-16 na Islandii. MON: realizujemy zobowiązania sojusznicze

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 19:38
Żołnierze Wojska Polskiego rozpoczęli misję ochrony przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że misja jest przykładem realizacji zobowiązań sojuszniczych.
rozwiń zwiń