X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

''Nowy Ład 2021 - szansa czy wyzwanie?''. Trwa XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:30
Polski Ład to przede wszystkim inwestycje pozwalające na zmianę polskiej gospodarki i poprawę życia ludności. Wsparcie dla instytucji publicznych i samorządów pozwoli im realizować plany inwestycyjne bez zwiększania zadłużenia. Rządowe wsparcie będzie impulsem rozwojowym dla całego kraju oraz pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię. Dzięki temu Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy - główni wykonawcy zadań inwestycyjnych - będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy.
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji programu Polski ład
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji programu Polski ładFoto: PiS/Twitter

W czasie kryzysu państwo musi wziąć na siebie rolę głównego inwestora. Dzięki emisji obligacji rozwojowych możliwe będzie uruchomienie przez Bank Gospodarstwa Krajowego funduszu, który po ustaniu pandemii sfinansuje odbudowę i modernizację kraju. Te środki - oprócz 770 mld zł w ramach Polityki Spójności i Funduszu Odbudowy - posłużą do osiągnięcia europejskiego poziomu życia. Fundusz Polski Ład da nie tylko impuls rozwojowy, ale także realnie zmieni jakość życia mieszkańców zarówno dużych, jak i średnich i małych miast.

Fundusz Polski Ład będzie wspomagał finansowo następujące zadania:

1. Nowoczesna Infrastruktura

Rozbudowa sieci autostrad i dróg ekspresowych, rozwój i remont dróg lokalnych, inwestycje w drogi kolejowe, budowa obwodnic, likwidacja niebezpiecznych miejsc:

 • ponad 2 tys. km nowych dróg ekspresowych i autostrad;
 • ponad 100 mostów i obwodnic;
 • przebudowa 50 tys. km dróg, wielu kilometrów chodników lub ścieżek rowerowych, remont miejscowych mostów, tysiące bezpiecznych przejść dla pieszych.

Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica, rozbudowa Portu Gdańskiego, przekop Mierzei Wiślanej – to tylko wybrane projekty strategiczne, których realizacja po kryzysie pandemicznym stanie się kołem zamachowym gospodarki, dającym nowy impuls rozwojowy. Pomogą utrzymać miejsca pracy, zaradzić problemowi wykluczenia komunikacyjnego i złagodzić skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię.


Inwestycje w ramach Polskiego Ładu Inwestycje w ramach Polskiego Ładu

2. Transport

Nowe i ekologiczne tabory, rozbudowa kolei aglomeracyjnej, inwestycje w porty i centra logistyczne:

 • tysiące nowych nisko i zeroemisyjnych autobusów;
 • nowe koleje aglomeracyjne;
 • rozbudowa strategicznych portów i centrów logistycznych;
 • 15 tys. km zmodernizowanych dróg kolejowych.

W ciągu pięciu lat zostanie zbudowane lub zmodernizowane 15 tys. kilometrów torów kolejowych w całej Polsce. Ułatwią one korzystanie z transportu kolejowego i wymażą białe plamy komunikacyjne. Program przystankowy umożliwi lokalny rozwój kolei również w mniejszych miejscowościach, które do tej pory były wykluczone komunikacyjnie. Będzie stanowił mocne wsparcie dla lokalnych społeczności.

Czytaj także:
PR1200x600-ok.jpg
Program Inwestycji Strategicznych. BGK odpowiada na potrzeby samorządów

Powszechnie wiadomo, że dynamiczny rozwój obszarów metropolitalnych w ostatnich latach tworzy coraz większe wyzwanie dla komunikacji zbiorowej. Jednym z dokuczliwych problemów wielu aglomeracji jest brak skoordynowanego i sprawnego transportu zbiorowego. Projekt Kolei Aglomeracyjnych będzie rozwiązaniem tych bolączek.

Z kolei celem Centralnego Portu Komunikacyjnego jest integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego. Potencjał CPK pozwoli na stworzenie ponad 150 tys. miejsc pracy. Jednocześnie budowa CPK podniesie polski PKB szacunkowo nawet o 3,2 proc. Ta inwestycja to miara wyzwań rozpoczętej dekady.

3. Dostępne usługi społeczne

Modernizacja placówek medycznych, edukacyjnych sportowych i kulturalnych, rewitalizacja przestrzeni publicznej:

 • remont i doposażenie 700 małych oddziałów szpitalnych rocznie i 200 większych;
 • zwiększenie dostępności do opieki medycznej, w tym m.in. setki nowych pracowni specjalistycznych (tomografów, rezonansów);
 • budowa żłobków dla 10 tys. dzieci, setki przedszkoli, ponad 4 tys. świetlic oraz remonty w prawie 4 tys. szkół;
 • rozwój lokalnej infrastruktury społecznej: setki świetlic wiejskich, domów seniora, centrów integracji i domów pomocy;
 • setki działań z zakresu zazieleniania miast;
 • wsparcie dla modernizacji 3,6 tys. boisk, centrów sportowych czy ogólnodostępnej infrastruktury fitness;
 • zwiększenie do 80 proc. dofinansowania na budowę blisko 300 sal gimnastycznych i 100 basenów w gminach, które nie posiadają takich obiektów;
 • rewitalizacja lub unowocześnienie co najmniej 300 obiektów infrastruktury kulturalnej i turystycznej.

4. Cyfrowa Polska

Nowa infrastruktura informatyczna, walka z wykluczeniem cyfrowym:

 • 5G we wszystkich obszarach miejskich i wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych do 2025 r.;
 • ucyfrowienie wszystkich chętnych samorządów i lokalnych usług publicznych;
 • setki kilometrów światłowodów umożliwiających szybką transmisję danych;
 • dokończenie likwidacji białych plam w dostępie do internetu - ponad milion kolejnych gospodarstw domowych mających szerokopasmowy dostęp do internetu.

5. Inwestycje w Twój dom

Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, budowa lokalnych oczyszczalni, program wymiany źródeł ciepła, fotowoltaika, mała retencja:

 • tysiące kilometrów nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej i kilkaset nowych oczyszczalni;
 • blisko milion budynków z nowym, ekologicznym źródłem ciepła dzięki programowi Czyste Powietrze;
 • setki tysięcy domów z dofinansowaną instalacją fotowoltaiczną dzięki programowi Mój Prąd;
 • setki tysięcy domów z instalacją retencji wody w ramach programu Moja Woda.

6. Czysta energia

Rozbudowa sieci energetycznej, rozwój technologii OZE, modernizacja ciepłowni:

 • setki kilometrów nowoczesnej infrastruktury energetycznej;
 • 500 mln EUR na inwestycje w farmy wiatrowe oraz infrastrukturę towarzyszącą;
 • 120 nowych lub zmodernizowanych ciepłowni.

Środki na inwestycje będą pochodziły również z Funduszu Trójmorza to ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Jego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach - transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Obok zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury w regionie, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku jego inwestorom. Za inwestycje Funduszu odpowiadają profesjonalne i niezależne podmioty.

Inwestorami w Funduszu mogą być instytucje reprezentujące państwa Trójmorza, międzynarodowe instytucje finansowe oraz prywatni inwestorzy z całego świata. Zakłada się, że docelowo Fundusz będzie dysponować od 3 do 5 miliardami euro, inwestując w projekty o łącznej wartości do 100 mld euro. Środki Funduszu są uzupełnieniem dla pieniędzy publicznych i funduszy unijnych.

PolskieRadio24.pl/ Polski Ład/ mib

Czytaj także

"Przełomowy program umożliwiający realizowanie strategicznych inwestycji". Prezes BGK o jednym z filarów Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:25
Program Inwestycji Strategicznych stanowi jeden z ważnych filarów Polskiego Ładu - powiedziała w Szczecinie prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Rozpoczął się nabór wniosków dla samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program wsparcia dla rodzin dot. mieszkań na finiszu. Wiemy, kiedy trafi pod obrady Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:23
Liczę na to, że najpóźniej w sierpniu trafią do Sejmu priorytetowe z punktu widzenia Polskiego Ładu projekty mieszkaniowe - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Według niego w poniedziałek nadany zostanie bieg tym dokumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe 8 mld zł i gwarancja dochodów dla samorządów. Premier przedstawił nowe rozwiązania Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:54
Dodatkowe 8 mld zł w 2021 r. dla jednostek samorządu terytorialnego, gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT na poziomie co najmniej roku poprzedniego, nowa subwencja rozwojowa - to niektóre z rozwiązań programu Polski Ład dla samorządów, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie PKB Polski w latach 2023-2025? Znamy prognozy resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:40
Tempo wzrostu realnego PKB w 2023 r. osiągnie 3,7 proc., a w latach 2024-2025 wyniesie 3,5 proc. - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2022 r. Jak zaznaczono, prognoza ta nie uwzględnia realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń